Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Limanowa stawia na sporty ekstremalne

Arkadiusz Arendowski
Stok narciarski na Miejskiej Górze stanie się częścią parku sportów ekstremalnych
Stok narciarski na Miejskiej Górze stanie się częścią parku sportów ekstremalnych Jerzy Kowalski
Władze Limanowej chcą stworzyć ze swojego miasta regionalną stolicę sportów wyczynowych. Pomóc ma w tym przygotowywany właśnie przez magistrat projekt zagospodarowania Miejskiej Góry na Centrum Sportów Ekstremalnych. Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej, inwestycja będzie gotowa najpóźniej w 2014 roku.

Czytaj też: Limanowa: w największe mrozy pogorzelec śpi w kontenerze

- W tej chwili na Miejskiej Górze mamy 38 hektarów niewykorzystywanego w żaden sposób terenu. To idealne miejsce na tego typu inwestycję - przekonuje burmistrz Limanowej Władysław Bieda. W regionie, jak twierdzi, jest bardzo duże zapotrzebowanie na podobne inicjatywy. - Już teraz na tej górze organizuje się zawody w zjeździe rowerowym, a z placu wokół krzyża korzystają paralotniarze - wylicza burmistrz Bieda. - Mają tam doskonałe warunki do startów. Jeśli to wszystko połączymy, zapewnimy zaplecze techniczne i gastronomiczne i poszerzymy ofertę o dodatkowe atrakcje, to chętnych do przeżycia przygody z pewnością nie zabraknie.

Projekt przewiduje podzielenie terenu na Miejskiej Górze na trzy uzupełniające się strefy. Pierwsza wstępnie została określona mianem familijnej - pierwszych przygód, ciekawości, druga ekstremalna - strachu, na krawędzi, trzecia pielgrzymkowa - nadziei, dobrej intencji. Wszystkie wykorzystają częściowo istniejącą infrastrukturę, a połączy je specjalna kolejka, przypominająca trochę te w wesołych miasteczkach. Turyści, narciarze i miłośnicy innych sportów będą nią mogli wjechać w ośmioosobowych wagonikach na sam szczyt góry. Początkowa stacja będzie przy ulicy Kasprowicza w Limanowej, a końcowa przy górnej stacji narciarskiej Limanowa-Ski. Przewidziano też przystanki pośrednie.

Pierwsza strefa zaoferuje turystom tzw. bike park (park rowerowy) z niewielkimi przeszkodami, park linowy, trasy spacerowe do nordic walking, ski-tourowe i jazdy konnej. W okolicy nieczynnego kamieniołomu znajdzie się też miejsce biwakowe, na imprezy masowe i do odpoczynku.

W drugiej strefie powstanie m.in. startowisko dla paralotniarzy, trasy downhill (ekstremalny zjazd rowerów górskich z przeszkodami) i freeride (skoki na rowerach) oraz park linowy dla zaawansowanych.
Strefa trzecia obejmie istniejącą drogę krzyżową, krzyż milenijny i szlak papieski.

Projekt przewiduje budowę punktów gastronomicznych, zaplecza do organizacji zawodów sportowych, parkingów i sanitariatów. Chwalą go szczególnie młodzi limanowianie.

- Wreszcie będziemy mieli czym przyciągnąć turystów - ocenia Mateusz Wroński, prezes Klubu Sportowego Limanowa Forrest. - W okolicy jest naprawdę wielu ludzi z pasją i będzie to dla nich wyjście z małomiasteczkowego marazmu.

Władze muszą do 13 lutego złożyć wniosek o dofinansowanie z unijnych pieniędzy. Jeśli zyska akceptację, to prace ruszą na początku 2013 r. Szacunkowy koszt - około 4,2 mln złotych.

Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska