https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Tymbark nie rezygnuje z górskiego molo na Łopieniu. Czeka na pozwolenie na budowę

Alicja Fałek
Tak może wyglądać górskie molo, które zamierza na Łopieniu w Beskidzie Wyspowym wybudować gmina Tymbark
Tak może wyglądać górskie molo, które zamierza na Łopieniu w Beskidzie Wyspowym wybudować gmina Tymbark Wizualizacje UG Tymbark
Choć pomysł budowy na Łopieniu w Beskidzie Wyspowym tarasu widokowego, zwanego też górskim molo, spotkał się z wieloma krytycznymi głosami, wójt gminy Tymbark nie rezygnuje z planów. Atrakcja turystyczna czeka na pozwolenie na budowę, a po jego uzyskaniu gmina będzie szukać dofinansowania na realizację inwestycji.

Gdy gmina Tymbark w lutym tego roku po raz pierwszy pokazała wizualizacje górskiego molo na Łopieniu i poinformowała o chęci budowy nowej atrakcji turystycznej, nie wszystkim przypadła ona do gustu. W internecie zawrzało. Miłośnicy Beskidu Wyspowego protestowali przed zamienianiem jego szlaków w Krupówki.

„Beskid wieżowy… Za dużo widokowej infrastruktury w górach to też przesada... Przydałby się otwarte wiatki noclegowe których brak (coraz modniejszy jest wiating) choćby na wzór refugialów z gór rodnianskich np refugiul gargalau ze dwa w cenie tego szpetnika można by postawić” – brzmi jeden z komentarzy pod udostępnionymi przez Gminę Tymbark wizualizacjami na Facebooku.

Pomysł ma też swoich zwolenników, dlatego gmina Tymbark nie zrezygnowała z planów.

- Nie chcieliśmy tak bezrefleksyjnie podążać za naszymi sąsiadami bliższymi czy dalszymi. Oczywiście doceniam te wieże widokowe, sam uwielbiam góry i często korzystam z tych atrakcji turystycznych jakimi są wieże widokowe, natomiast mamy trochę inny pomysł, może bardziej oryginalny, przez to też mocno dyskutowany – mówi Paweł Ptaszek, wójt gminy Tymbark. - Chcemy na Łopieniu utworzyć punkt widokowy, wykorzystując naturalne nachylenie zbocza.

Górskie molo otworzyłoby widoki w pierwszej kolejności na Tymbark i resztę gminy, a także Limanową, Pasmo Łososińskie, dalej w kierunku Pogórza Wiśnickiego i Ciężkowickiego. Przy dobrej pogodzie będzie także widoczny Kraków. Na punkt widokowy z parkingu będzie prowadzić szutrowa droga. Atrakcja będzie więc ogólnodostępna.

- W tym miejscu, gdzie ma powstać molo, nie ma możliwości wybudowania wieży widokowej, dlatego postanowiliśmy zaoferować coś innego, co przyciągnie turystę, ale także mieszkańców naszej gminy – zaznacza wójt Ptaszek. - Mamy wykonaną dokumentację projektową, jesteśmy na etapie pozyskiwania pozwolenia na budowę. Następnym etapem będzie pozyskanie dofinansowania na realizację zadania.

Gmina chce pozyskać środki z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nie wiadomo jednak, czy uda się jeszcze w tym roku otrzymać dofinansowanie i zacząć budowę tarasu widokowego.

Kilka lat walki i koniec. Osuwisko w Grybowie zabezpieczone

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska