https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Limanowa. W herbie skrzyżowane miecze zamiast iglaka

Herb gminy Limanowa
Herb gminy Limanowa
Po trzech latach starań gmina Limanowa ma prawidłowe symbole: herb, pieczęć, flagę i sztandar. Dotychczasowe były niepoprawne.

Inicjatorem zmian limanowskich symboli jest historyk Marek Ziaja, który we wrześniu 2011 r. został sekretarzem gminy Limanowa. - Dotychczasowy herb jest graficznie ładny, ale zawiera liczne błędy - zaznacza Marek Ziaja. - Ma za wiele kolorów i do tego drzewo iglaste, które nie powinno znajdować się w herbie.

Taką opinię wydali też heraldycy, naukowcy zajmujący się badaniem znaczenia i zasadami kształtowania się herbów. Dlatego też władze gminy postanowiły zmienić symbole. Nowe opracowali specjaliści z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niedawno uchwaliła je Rada Gminy Limanowa.

- W herbie mamy teraz skrzyżowane miecze, które są symbolem waleczności - objaśnia sekretarz gminy. - Jest też złoty róg, nawiązanie do herbu rodziny Jordanów, która tworzyła podwaliny miasta Limanowa.

Władze gminy zamierzają ufundować sztandar. Na awersie na czerwonym polu znajdzie się biały orzeł, godło państwa polskiego, w złotym wieńcu laurowym. Awers mieć będzie pośrodku herb, nad nim napis: "gmina Limanowa". Będzie też wyhaftowana dewiza: "Mocni i Wierni". - To słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane na krakowskich Błoniach w 1983 r. podczas koronacji figury Matki Boskiej Bolesnej z Limanowej - zaznacza Ziaja.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lach Limanowski,HEj!
...,jak widać występujące plagi-wpływają na umysły-niektórych osobników-ze szkodą-dla Limanowej,i Lachów Limanowskich!?
o
old44
Te nagie miecze to z pod Grunwaldu.A ten róg to z "Wesela" Wyspiańskiego - "miałeś chamie złoty róg".
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska