1. W zeszłym roku Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami(KTOZ) doprowadziło, wbrew stanowisku Powiatowego Lekarza Weterynarii, do zawieszenia działalności schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kłaju, założonego przez Fundację Ludzie Zwierzętom w Potrzebie w oparciu o pełną dostępność schroniska dla wolontariuszy, także związanych z KTOZ.
Do likwidacji tego schroniska założonego w "niezasobnej" w schroniska dla zwierząt Małopolsce, w sposób znaczący przyczyniała się zmasowana akcja w mediach, szczególnie reportaż ( przygotowany przez panią redaktor, której autorstwa jest także materiał wyemitowany 6.03.2013 ) r. który został pokazany bez uwzględnienia wyników kontroli Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wieliczce. Kontrola ta zakończyła się wydaniem decyzji zezwalającej schronisku na dalsze funkcjonowanie i przyjmowanie zwierząt. Ustalenia kontroli przeprowadzonej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wieliczce (np. stwierdzony fakt, że wszystkie psy w schronisku w Kłaju były zaszczepione,, w tym nie tylko na wściekliznę, ale także przeciw chorobom wirusowym, a chore psy, były w leczeniu ) pozostawały w sprzeczności z informacjami propagowanymi publicznie przez KTOZ, a także zawartymi w reportażu telewizyjnym wyemitowanym 17 maja 2012 roku przez TVP Kraków oraz informacjami przedstawianymi w materiałach o schronisku w Kłaju publikowanych także na łamach prasy. Przykładem tych publikowanych "nieścisłości" może być kilkakrotnie przedstawiana historia psa o imieniu Gryzak, który nie spędził - jak podano w publikacji kilku miesięcy w schronisku, co miało niekorzystnie wpłynąć na jego charakter , ale trafił do schroniska w Kłaju na cztery dni przed nieuprawnioną ingerencją KTOZ, zgłoszony jako pies agresywny, bo atakował wszystkich , nawet osoby, które próbowały go dokarmiać.
2. Fundacja nie odnosiła się do tej pory w mediach do szkalujących działań KTOZ, oraz nierzetelnego materiału pokazywanego w mediach ( mimo posiadania odpowiednich dokumentów do odparcia zarzutów ), ponieważ Zarząd Fundacji Ludzie Zwierzętom w Potrzebie stoi na stanowisku, że konflikty między organizacjami powołanymi dla pomocy zwierzętom - szkodzą idei pomocy zwierzętom i idei wolontariatu.
3. Obecnie jednak, w materiale wyemitowanym w dniu 6.03.2013 roku przedmiotem szczególnego zainteresowania pani redaktor były wyłącznie Zarządy Gmin, które mają podpisane z Fundacją Ludzie Zwierzętom w Potrzebie umowy w zakresie zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom z terenów poszczególnych Gmin. W materiale emitowanym w dniu 6.03.2013 roku - pani redaktor przygotowująca materiał, pominęła całkowicie kwestię dużej liczby gmin, które w ogóle nie zawarły umów o opiekę nad bezdomnymi zwierzętami , a także gmin, które wbrew Ustawie o ochronie zwierząt mają zawarte umowy z hotelami dla zwierząt.
Pani redaktor skupiła się wyłącznie na Gminach, których Zarządy, jak na ironię dokładały wielu starań, aby zapewnić bezdomnym zwierzętom ze swojego terenu opiekę. Istnieją podstawy aby twierdzić, że ma tu miejsce kontynuacja działań wymierzonych przeciw Fundacji Ludzie Zwierzętom w Potrzebie, z przyczyn, do których wyjaśnienia powołane są instytucje sądowe.
5. W związku z publicznym postawieniem nieprawdziwych zarzutów, w materiale emitowanym 06.03.2013 roku, z udziałem inspektora KTOZ, Zarząd Fundacji Ludzie Zwierzętom w Potrzebie nie może ograniczyć się wyłącznie do drogi sądowej i czuje się w obowiązku wobec zarządów Gmin publicznie wyjaśnić, że:
Po doprowadzeniu przez KTOZ - z wydatną pomocą mediów, do bezprecedensowej likwidacji schroniska w Kłaju - wbrew decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wieliczce - Fundacja Ludzie Zwierzętom w Potrzebie, w poczuciu odpowiedzialności wobec urzędów Gmin za realizację zawartych umów oraz dla realizacji celów statutowych Fundacji, czyli pomocy bezdomnym zwierzętom podjęła odpowiednie działania:
a. Fundacja Ludzie Zwierzętom w Potrzebie ma podpisaną umowę o umieszczanie przyjętych z Gmin bezdomnych zwierząt w legalnym schronisku, posiadającym numer ewidencyjny Powiatowego lekarza Weterynarii, dla zapewnienia przestrzegania zapisów Ustawy, tak aby zwierzęta z Gmin, które mają podpisaną umowę z Fundacją miały zabezpieczone przyjęcie do Schroniska pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii. Ma to zapewnić właściwe sprawowanie opieki nad zwierzętami do czasu rejestracji przez Fundację własnego schroniska.
b Fundacja Ludzie Zwierzętom w Potrzebie prowadzi też obecnie prywatne ośrodki adopcyjne, których działalność nie wymaga wiedzy władz lokalnych ( nie jest to schronisko, ani działalność gospodarcza), stąd brak wiedzy np. sołtysa, o punkcie adopcyjnym nie jest dowodem na jego nie istnienie.
c Fundacja prowadzi starania o zarejestrowanie dwóch punktów adopcyjnych jako schronisk i kiedy to nastąpi, znajdą się one w ogólnie dostępnych rejestrach Powiatowych Lekarzy Weterynarii.
d Wyżej wymienione działania i lokalizacje, nie są obecnie nagłośniane, gdyż Zarząd Fundacji ma obawy, uzasadnione bezprecedensowym, bezprawnym zlikwidowaniem schroniska w Kłaju, a także innymi działaniami KTOZ i osób związanych z mediami poprzedzających atak na schronisko w Kłaju i kontynuowanych do dnia dzisiejszego, że próby zarejestrowania kolejnego schroniska czy prowadzenie punktu adopcyjnego dla zwierząt, mogą napotkać na określone, niekorzystne dla Fundacji działania KTOZ i mediów.
6. Adres Fundacji podany na stronie internetowej jest aktualny. Fundacja, jak wiele innych niezamożnych organizacji nie prowadzi rozbudowanego biura - obniżając koszty w tym zakresie, aby środki przeznaczać raczej na pomoc dla zwierząt, jak wiele innych fundacji, które podają jedynie adres rejestracji w miejscu zamieszkania prezesa i wyłącznie kontakt przez e - mail.
7. Pani red która przygotowała reportaż z dnia 06.03.2013 r., wbrew wymowie swego reportażu - przed emisją materiału dodzwoniła się bez problemu do Fundacji (do wolontariusza zajmującego się adopcjami), jednak nie zgłosiła chęci kontaktu z prezesem Fundacji - w celu np. przekazania stanowiska drugiej strony.
8 W związku z powtarzającymi się działaniami wymierzonymi w dobre imię Fundacji i osób z nią związanych, jak również wobec działań polegających na dyskredytowaniu Fundacji wobec osób prawnych z nią współdziałających,- Fundacja - po skonsultowaniu ze swoim pełnomocnikiem prawnym podejmuje odpowiednie kroki, przewidziane prawem, dla ochrony interesów Fundacji.
Anna Krawczyk
Prezes Zarządu Fundacji Ludzie Zwierzętom w Potrzebie