https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

List wicemarszałka do mieszkańców o obowiązkach wynikających z uchwał antysmogowych

Grzegorz Skowron
Do wszystkich gmin w Małopolsce trafił list z informacjami o tym, jakie kotły powinny znajdować się w naszych gospodarstwach domowych, jakie powinny spełniać normy oraz w jaki sposób można pozyskać dofinansowanie na wymianę nieekologicznego pieca. Lokalne samorządy mają przekazać te informacje mieszkańcom.

List podpisał wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz. - To niezbędne informacje, które powinien znać każdy mieszkaniec Małopolski. Musimy dbać o jakość powietrza w naszym regionie. To w końcu nasza wspólna sprawa. Chcemy zaapelować do mieszkańców, aby razem z nami włączyli się walkę o czyste powietrze – tłumaczy swój apel wicemarszałek Urynowicz.

Filip Szatanik z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego powiedział nam, że list wicemarszałka trafił do wszystkich gmin. - To od wójtów zależy, w jaki sposób przekażą te informacje mieszkańców. Część z nich kopię listu dołączyła do decyzji podatkowych, inni przygotowują ulotki na temat uchwał antysmogowych – stwierdził Filip Szatanik.

Akcja informacyjna jest pokłosiem badań Krakowskiego Alarmy Smogowego, z których wynika, że większość Małopolan nie wie, jakie obowiązki wynikają z uchwał antysmogowych. A już od 1 stycznia 2023 roku w całym województwie nie wolno będzie palić w piecach nie spełniających ostrych norm dotyczących emisji zanieczyszczeń. To oznacza, że do końca 2022 roku muszą zniknąć wszystkie kopciuchy. A pięć lat później zacznie obowiązywać zakaz stosowania kotłów grzewczych klasy 3 i 4, trzeba będzie mieć piec wyższej klasy.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
ok rozpale tak jak mowisz nie ma problemu tylko powiedz mi co dalej mam czekac az sie wszystko wypali bo przeciez jak doloze wegla do pieca to znowu tak jak by rozpalka bedzie pod weglem? Uwazasz ze bedziemy czekac az wszystko sie wypali piec instalacja troche ostygnie i zeby wrocic do optymalnej temperatury strace wiecej paliwa czyli niepotrzebnie wiecej spale to jest bezsensu. A co z kotlami dolnego nadmuchu jak wlacze sterowanie a przeciez wlaczyc musze by pompa obiegowa dzialala itp to dmuchawa bedzie dmuchac w nie rozpalony wegiel i bedzie wydmuchiwac pyl popiol z kotla kompletny bezsens.
Problem kopciuchow w ich urzytkowaniu ze sa zbyt pojemne a druga sprawa ze gospodarz chce do niego chodzic jak najrzadziej to sypia wegiel wiadrami do pelna niska temperarura spalania i wszysko sie kisi. Dmuchawy tez sa za mocne i niewlasciwie ustawione itd. Nie wiem dlaczego nikt nie wywolal do tablicy producentow kopciuchow ze wprowadzili taki bubel do uzytkowania .
o
olo
podstawowa wiadomość żeby mniej siebie i innych truć i mieć więcej ciepła z tego samego węgla
Ł
Łajdactwo
Oni tylko myślą jak dołożyć opłat miastowym i jak uzyskać więcej socjalu.
Nie zabijaj, nie kradnij, szanuj bliźniego dla tych ludzi nie jest już na pierwszym miejscu.
A ja wam mówię, jak Bóg jest na pierwszym miejscu to wszystko inne tez jest na swoim miejscu.
Ale tak po Bożemu a nie po pisowskiemu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska