O programie rozwoju subregionu nowosądeckiego debatowano wczoraj w ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Było to drugie spotkanie w gronie parlamentarzystów, samorządowców miast, gmin i lokalnych biznesmenów naszego regionu, które ma wskazać najpilniejsze inwestycje do finansowania z wojewódzkiego portfela.
- Nie mam wątpliwości, że za dziesięć lat podróże lotnicze będą powszechnie dostępne dla klasy średniej - podkreślał marszałek Małopolski Marek Sowa. - Lotnisko to przedsięwzięcie, które musimy realizować. W najgorszym wypadku na bazie aeroklubu w Łososinie Dolnej, z budową asfaltowego pasa startowego. Problem kiepskiej dostępności komunikacyjnej Sądecczyzny zdominował spotkanie.
- Proszę spojrzeć na mapę kraju. Niepozorny Chełm ma drogę ekspresową na Ukrainę, Śląsk ma autostradę i dwie "ekspresówki". My nie mamy nawet kreski na mapie, która wyznacza przebieg szybkiej trasy na Słowację - narzekał limanowski radny sejmiku wojewódzkiego Grzegorz Biedroń.
Z innymi samorządowcami przypominał, że subregion nowosądecki liczy 540 tysięcy mieszkańców i ludności tutaj ciągle przybywa.
- Dla porównania, całe województwo opolskie ma milion ludzi, a trend jest odwrotny. Za parę lat zaludnienie tych dwóch regionów może być porównywalne - dodał Biedroń, zaznaczając, że rozmowa nie dotyczy "regionu wiejskiego", gdzie diabeł mówi "dobranoc".
Przedstawiciele zarządu Małopolski zapewnili, że zaczęły się prace przy wytyczeniu korytarza transportowego dla drogi krajowej 75 z Brzeska do Sącza i granicy państwa, która ma być bazą dla planowanej "ekspresówki".
- Pod koniec pierwszego kwartału 2013 roku będziemy wiedzieć, jakie fundusze mamy do dyspozycji. Priorytetem są dla nas drogi, które rozwiążą problemy komunikacyjne regionu, nie tylko miasta Nowego Sącza - mówił Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg. - Sącz musi uświadomić sobie, że jest po drodze na Sądecczyznę i dalej na Słowację.
Niebieskie kozy i owce z napisami "MO" I "JP" [ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!