
Ludzie roku 2017 w Krakowie. Czy to oni określą przyszłość miasta?
Mijający rok nie był przełomowy, ale w Krakowie pozytywnie objawiło się kilka osób. Chyba najbardziej Błażej Strzelczyk i Piotr Żyłka. Ich akcja „Zupa na Plantach” odbiła się szerokim echem nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce. A jak mówią sami pomysłodawcy, zrobili niewiele. Po prostu ugotowali zupę i wyszli z nią do ludzi. Nie tylko tych bezdomnych i potrzebujących.
W krakowskiej polityce i samorządzie nie było rewolucji. Widać za to powolną zmianę pokoleniową. Władzę w małopolskiej PO objął młody Aleksander Miszalski, który radnym jest dopiero pierwszą kadencję. Jest ceniony za działania na rzecz zieleni i uspokajania ruchu w centrum, choć to ostatnie nie wszystkim się podoba. Może być szansą PO na lepsze jutro. Z kolei Zarządem Zieleni Miejskiej kieruje niewiele starszy Piotr Kempf. Na tle skostniałego magistratu jest wręcz rewolucjonistą, bo zieleń widziałby w każdym możliwym zakątku miasta.
W kulturze mocno wyróżniła się Małgorzata Bogajewska, która ożywiła Teatr Ludowy. Z krakowskich sportowców kolejny dobry rok za sobą ma wioślarka Maria Springwald.

ZUPA NA PLANTACH - Błażej Strzelczyk i Piotr Żyłka
Zainicjowali akcję, w ramach której gotują zupę dla bezdomnych. Zaczęło się od jednego garnka, a powstał ruch społeczny. Zupę gotują w każdą niedziele od godz. 15 w ŻyWej Pracowni na ul. Celnej 5.
Stamtąd wyjeżdżają pełne gary, a także kanapki i rzeczy potrzebne bezdomnym. Spotykają się z nimi w niedziele o 18.30 na Plantach obok Teatru Słowackiego.
Akcja obejmuje też Magazyn Ciepła (zbiórka dla potrzebujących ciepłych ubrań, czystej bielizny i środków higienicznych), a także tworzenie mobilnej biblioteki, aby zapewnić bezdomnym dostęp do książek.

Aleksander Miszalski
Na początku grudnia został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Małopolsce. Ma 37 lat. Jest absolwentem trzech krakowskich uczelni Akademii Ekonomicznej (stosunki międzynarodowe), Uniwersytetu Jagiellońskiego (socjologia) oraz Akademii Wychowania Fizycznego (turystyka i rekreacja).
Współwłaściciel kilku firm działających na rynku usług turystycznych, m.in. jednego z liderów w branży hosteli w Europie środkowo-wschodniej. W Platformie działa od 2009 r. W latach 2016-2017 był przewodniczącym PO w Krakowie. Od 2011 r. radny Dzielnicy I Stare Miasto, a od 2014 r. - radny miasta Krakowa.

Małgorzata Bogajewska, dyrektorka teatru ludowego
W ciągu kilkunastu miesięcy urzędowania lokalną scenę przekształciła w placówkę na krajowym poziomie.
Dowód? Grand prix dla „Sekretnego życia Friedmanów” ( reż. Marcin Wierzchowski) na najważniejszym polskim festiwalu teatralnym czyli Boskiej Komedii. Dobre recenzje zebrały też inne premiery m.in. „Rewizor. Będzie wojna!” i „Kotka na gorącym blaszanym dachu”.
Pod rządami Bogajewskiej, Ludowy otworzył się na krakowian, którzy do teatru mogą przyjść na debatę, warsztaty czy spotkanie z twórcami. Bo, jak mówi dyrektorka, edukacja jest nie mniej ważna niż dramaturgia.