Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łupież: przyczyny, objawy i rodzaje. Łupież różowy gilberta, łupież tłusty - sprawdzone sposoby na łupież

red
Łupież: przyczyny, objawy i rodzaje. Łupież różowy gilberta, łupież tłusty - sprawdzone sposoby na łupież
Łupież: przyczyny, objawy i rodzaje. Łupież różowy gilberta, łupież tłusty - sprawdzone sposoby na łupież Fot. Archiwum Polska Press
Łupież, choroba skóry głowy polegająca na łuszczeniu naskórka, pojawia się w wyniku nadmiernej aktywności grzybów na skórze. Sprawdź jakie są przyczyny powstawania łupieżu, czym się różni łupież różowy od tłustego. Dowiedz się jak z nim walczyć?

Łuszczenie się naskórka jest procesem, który zazwyczaj nie powinien niepokoić. To problem natury estetycznej, z którym można walczyć. Żeby jednak skutecznie uporać się z niewygodną dolegliwością, warto znać powody jej powstawania.

Przyczyny łupieżu: dlaczego mamy łupież?

Przyczyn łupieżu jest wiele. Niektóre z nich są bardzo prozaiczne:

  • aby podrażnić skórę wystarczy używać źle dobranych kosmetyków; szamponu, lakieru, pianki, żelu czy farby,
  • powstawaniu łupieżu sprzyja też pora roku - częściej pojawia się w zimie, kiedy ogrzewanie wysusza skórę, także na głowie. Sytuacja, natomiast, poprawia się latem.

Objawy łupieżu nie są trudne do zaobserwowania – białe, natłuszczone kawałki martwej skóry można zauważyć na włosach i na ramionach i kiedy skóra głowy zaczyna swędzieć. Przyczyną może być wreszcie zbyt rzadkie mycie włosów, gdy łój i martwe komórki skóry gromadzą się i nie są regularnie usuwane.

Łupież tłusty i suchy

Głównym sprawną łupieżu jest Pityrosporum ovale, czyli mikroskopijny grzyb drożdżopodobny, który żyje na powierzchni skóry głowy człowieka. Kiedy ten zapewnia mu odpowiednie warunki do rozwoju, grzyb zaczyna wywoływać dolegliwości. Kolonie Pityrosporum ovale rosną szczególnie szybko, gdyż ma tendencję do przetłuszczania się (grzyb żywi się łojem produkowanym przez gruczoły).

Kiedy doprowadza do stanu zapalnego, pojawia się zaczerwienienie i uporczywym swędzenie. Kolejnym etapem jest złuszczanie się naskórka - w ten sposób powstaje łupież tłusty. Analogicznie: łupież suchy dotyczy osób, które nie mają problemów z łojotokiem, ale których skóra jest bardzo sucha i podatna na podrażnienia.

Przyczyny łupieżu: dlaczego mamy łupież?
Przyczyny łupieżu: dlaczego mamy łupież? Fot. Archiwum Polska Press

Łupież różowy gilberta

Innym problemem jest łupież różowy Gilberta, choroba skóry o łagodnym przebiegu, cechująca się zmianami rumieniowo-złuszczającymi w obrębie skóry tułowia i kończyn. Zwykle ustępuje sama i nie wymaga leczenia. W powstawaniu łupieżu różowego zauważa się udział ludzkiego wirusa opryszczki HHV-7 albo HHV-6.

Łupież pstry - leczenie, objawy

Niektórzy zmagają się także z tzw. łupieżem pstrym (łac. pityriasis versicolor). To powierzchowne zakażenie naskórka, które objawia się żółtobrunatnymi plamami głównie na klatce piersiowej. Wywołują je grzyby drożdżopodobne z rodzaju Malassezia. Pojawia się zwykle po okresie dojrzewania płciowego, za to bardzo rzadko występuje u dzieci. Aby wyleczyć łupież pstry należy stosować miejscowe środki przeciwgrzybicze.

Szampon na łupież

Jeśli odpowiednia higiena nie wystarcza, a łupież jest skutkiem przetłuszczania się włosów, powinno się kupić w aptece specjalny szampon na łupież (przeciwłupieżowy). Tego typu preparaty mają zwykle działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne, dzięki czemu opóźniają również proces łuszczenia. Warto też odstawić niepotrzebne kosmetyki - nadmiar lakieru, pianki, żelu może spowodować rozwój łupieżu. Kiedy i te metody nie działają, warto skontaktować się z lekarzem dermatologiem. Specjalista może zapisać doustne środki przeciwgrzybicze. Poleci także przemywanie skóry głowy preparatem zawierającym słaby steryd oraz kwas salicylowy. To pomoże ściągnąć zalegającą łuskę.

Źródło:Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska