Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka 2018. Wiosna sprzyja posiłkom na świeżym powietrzu. Grill, wspólny stół, dobre wino...

AIP
Janusz Wójtowicz / Polska Press
Wiosna i lato to raj dla miłośników gotowania. Dostęp do świeżych warzyw i owoców, ale przede wszystkim możliwość spożywania posiłków na świeżym powietrzu, to prawdziwy raj dla miłośników kulinarnych celebracji. Czy gotowanie może być elementem budowania relacji międzyludzkich?

Uwielbiamy biesiadować. Grillowanie stało się symbolem wiosenno - letniej rozrywki narodowej. Już wkrótce media społecznościowe czeka prawdziwy wysyp zdjęć z przydomowych ogródków, tarasów i działek, na których grupa zadowolonych ludzi oddaje się kulinarnym rozkoszom. Czy jednak fakt, że zasiadają przy wspólnym stole zawsze oznacza, że jest to efekt „wspólnego gotowania”?

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki wina Panul, aż 80 proc. Polaków uważa, że wspólne gotowanie zacieśnia więzi. Czy to oznacza, że kuchnia jest faktycznie centrum życia towarzyskiego w Polsce? Okazuje się, że niekoniecznie.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję ARC Rynek i Opinia, na zlecenie marki Panul, ponad 60 proc. Polaków nie byłoby zachwyconych zaproszeniem do zaangażowania się we wspólne gotowanie podczas wizyty u znajomych czy rodziny. Jedynie 9 proc. badanych z przyjemnością wesprze gospodarzy w kuchni. Wygląda na to, że dużą przyjemność sprawia nam celebracja posiłków w większym gronie, ale samo ich przygotowanie wolimy traktować jako wstęp do spotkania, a nie jego istotę. Prawie 40 proc. respondentów nigdy nie spotkała się w większym gronie, aby wspólnie przygotować posiłek, a jedynie 12 proc. badanych przyznaje, że robi to często. Jak wynika z badań, największy opór przed towarzyskimi spotkaniami w kuchni mają osoby powyżej 56 roku życia.

„Wiemy, że wspólne gotowanie to wspaniały sposób na budowanie relacji. Jednak gościnność nadal postrzegamy w dosyć tradycyjny sposób. Wspólne przygotowywanie posiłków póki co pozostaje domeną w kuchni domowej. ” – podsumowuje Patrycja Sikorska, Menedżer PR i marketingu strategicznego firmy TiM, dystrybutora win Panul.

Kiedy udajemy się z wizytą, oczekujemy, że zostaniemy ugoszczeni przez gospodarzy. Trochę inaczej wygląda kwestia codziennych zwyczajów związanych z przygotowywaniem posiłków w domu. 45 proc. Polaków deklaruje, że obowiązki związane z gotowaniem dzielone są z domownikami i w kuchni zazwyczaj panuje atmosfera współpracy. Jednocześnie, 42 proc. badanych zazwyczaj przygotowuje jedzenie samodzielnie. Co ciekawe, tylko 36 proc. kobiet twierdzi, że w kuchni może liczyć na domowników, a prawie 60 proc., że w tej kwestii zdane są na siebie. Natomiast zaledwie 25 proc. mężczyzn deklaruje samodzielność w temacie gotowania, a aż 55 proc. może liczyć na towarzystwo w kuchni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Majówka 2018. Wiosna sprzyja posiłkom na świeżym powietrzu. Grill, wspólny stół, dobre wino... - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska