Uwielbiamy biesiadować. Grillowanie stało się symbolem wiosenno - letniej rozrywki narodowej. Już wkrótce media społecznościowe czeka prawdziwy wysyp zdjęć z przydomowych ogródków, tarasów i działek, na których grupa zadowolonych ludzi oddaje się kulinarnym rozkoszom. Czy jednak fakt, że zasiadają przy wspólnym stole zawsze oznacza, że jest to efekt „wspólnego gotowania”?
Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki wina Panul, aż 80 proc. Polaków uważa, że wspólne gotowanie zacieśnia więzi. Czy to oznacza, że kuchnia jest faktycznie centrum życia towarzyskiego w Polsce? Okazuje się, że niekoniecznie.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję ARC Rynek i Opinia, na zlecenie marki Panul, ponad 60 proc. Polaków nie byłoby zachwyconych zaproszeniem do zaangażowania się we wspólne gotowanie podczas wizyty u znajomych czy rodziny. Jedynie 9 proc. badanych z przyjemnością wesprze gospodarzy w kuchni. Wygląda na to, że dużą przyjemność sprawia nam celebracja posiłków w większym gronie, ale samo ich przygotowanie wolimy traktować jako wstęp do spotkania, a nie jego istotę. Prawie 40 proc. respondentów nigdy nie spotkała się w większym gronie, aby wspólnie przygotować posiłek, a jedynie 12 proc. badanych przyznaje, że robi to często. Jak wynika z badań, największy opór przed towarzyskimi spotkaniami w kuchni mają osoby powyżej 56 roku życia.
„Wiemy, że wspólne gotowanie to wspaniały sposób na budowanie relacji. Jednak gościnność nadal postrzegamy w dosyć tradycyjny sposób. Wspólne przygotowywanie posiłków póki co pozostaje domeną w kuchni domowej. ” – podsumowuje Patrycja Sikorska, Menedżer PR i marketingu strategicznego firmy TiM, dystrybutora win Panul.
Kiedy udajemy się z wizytą, oczekujemy, że zostaniemy ugoszczeni przez gospodarzy. Trochę inaczej wygląda kwestia codziennych zwyczajów związanych z przygotowywaniem posiłków w domu. 45 proc. Polaków deklaruje, że obowiązki związane z gotowaniem dzielone są z domownikami i w kuchni zazwyczaj panuje atmosfera współpracy. Jednocześnie, 42 proc. badanych zazwyczaj przygotowuje jedzenie samodzielnie. Co ciekawe, tylko 36 proc. kobiet twierdzi, że w kuchni może liczyć na domowników, a prawie 60 proc., że w tej kwestii zdane są na siebie. Natomiast zaledwie 25 proc. mężczyzn deklaruje samodzielność w temacie gotowania, a aż 55 proc. może liczyć na towarzystwo w kuchni.
Badanie zlecone przez markę Panul, przeprowadzone na przełomie listopada i grudnia 2017 roku na próbie reprezentatywnej 1000 osób przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia
Ciekawe informacje i porady na długi weekend - po prostu kliknij w tytuł lub fotografię:
