https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majówka na Mosornym Groniu w Zawoi z niesamowitymi widokami na Babią Górą i innymi atrakcjami

Bogusław Kwiecień
Opracowanie:
Jest to miejsce, które przyciąga turystów przez cały rok
Jest to miejsce, które przyciąga turystów przez cały rok PKL Mosorny Groń
Majówka na Mosornym Groniu w Zawoi (pow. suski) jest szansą na spędzenie niezapomnianego czasu. Wśród atrakcji niesamowite widoki, jakie roztaczają się ze szczytu, w tym na Babią Górę.

Spis treści

Mosorny Groń w Zawoi przyciąga turystów o każdej porze roku

Kto, chociaż raz był na Mosornym Groniu, wie, że warto wybrać się tutaj, bo szczyt kusi różnymi atrakcjami i to o każdej porze roku.

Majówki to oczywiście szczególny czas, by zobaczyć, jak cała przyroda wybucha kolorami.

Ze szczytu znajdującego się w zachodniej części Pasma Policy w Beskidzie Żywieckim i stojącej tam wieży widokowej o wysokości 24,5 m roztaczają się niesamowite panoramy bukowych lasów otaczających masyw Babiej Góry. Mosorny Groń to jeden z najlepszych widoków na Królową Beskidów.

Na szczyt Mosornego Gronia kolejką... lub wędrówka

Mosorny Groń ma wysokość 1047 metrów nad poziomem morza. Na szczyt można dostać się na dwa sposoby.

Jednym jest wyjazd 4-osobową krzesełkową koleją linową. Podróż na górę trwa 10 minut, a towarzyszy jej quiz z pytaniami związanymi z babiogórskim regionem, które znajdują się na oparciach krzesełek. Przy stacji na szczycie znajduje się tablica informacyjna, gdzie można znaleźć odpowiedzi.

Dodatkową atrakcją przy zjeździe w dół są piękne widoki na pasmo Babiej Góry i Jałowiec oraz na położone u jej stóp przysiółki Zawoi.

Chętni do podjęcia wyzwania mogą wspiąć się na szczyt na nogach. Wędrówka na górę zajmuje ok. 40 minut. A potem jeszcze kilka minut, by znaleźć się na szczycie wspomnianej wieży widokowej. Wejście bezpłatne.

Wymarzone szlaki na wędrówki

Mosorny Groń jest także miejscem do rozpoczęcia wędrówek dla turystów, którzy nie lubią dużych wysokości i trudnych podejść.

Żółty szlak ze szczytu prowadzi przez Cyl Hali Śmietanowej na Przełęcz Krowiarki (Lipnicką). Stąd można wybrać się dalej na Babią Górę lub łagodną drogą przespacerować do schroniska na Markowych Szczawinach.

W drugą stronę żółty szlak wiedzie do Zawoi Podryzowanej z końcem na przystanku. Stąd odjeżdżają busy do Krakowa i Suchej Beskidzkiej.

Z kolei drogą po stoku można dojść do Centrum „Korona Ziemi” i parku linowego, który jest częścią atrakcji tego miejsca.

Inny kierunek prowadzi do centrum Zawoi (na Policę żółtym i czerwonym szlakiem, a następnie zielonym). Można dotrzeć do schroniska na Hali Krupowej i kaplicy na Okrąglicy. W lecie odprawiane są tutaj msze święte dla turystów.

Z Policy udać się można również na Przełęcz Zubrzycką i stamtąd podejść do Sidziny lub Zubrzycy. Wart zobaczenia jest wodospad na Mosornym Potoku. Prowadzi do niego niebieski szlak kończący się w Zawoi Mosorne.

A na zmęczonych i głodnych turystów czekają karczmy z lokalnym pysznymi potrawami.

Na Mosornym Groniu na rowerze

Mosorny Groń otwarty jest także na rowerzystów, którzy po wyciągnięciu się na górę kolejką wraz ze swoim jednośladem, mogą zobaczyć piękne widoki, a potem ruszyć w dół wyznaczonymi trasami o różnej skali trudności.

Źródło: Grupa PKL / Ośrodek Mosorny Groń

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska