Przystań w Dworach Drugich czeka na wodniaków
W rejonie stopnia wodnego w Dworach Drugich od kilku sezonów działa Przystań im. rtm. Witolda Pileckiego.
Powstała z inicjatywy przedsiębiorcy Krzysztofa Adamskiego. Jest też infrastruktura przygotowana przez spółkę Wody Polskie, obejmująca slip wraz ze schodami i drogą dojazdową. Dzięki temu możliwe jest wodowanie tutaj kajaków. Kajaki można też wypożyczyć na przystani.
Można stąd popłynąć kanałem i dalej w górę rzeki do mostu Benedykta XVI w Bobrku czy nawet do zerowego kilometra żeglownej Wisły - zaznacza Krzysztof Adamski.
Jest to dystans ok. 7-8 km. Po drodze jest okazja zobaczyć miejsce, gdzie Soła wpada do Wisły i wiele urokliwych miejsc na brzegach rzeki.
Druga możliwość to rejs w dół rzeki kanałem. Jedną z atrakcji jest tutaj śluzowanie na stopniu Dwory. Ci, którzy będą chcieli mogą skorzystać z usługi przewiezienia kajaku na drugą stronę śluzy.
Różnica poziomów na śluzie Dwory Drugie wynosi 4 metry. Śluza robi wrażenie swoją wielkością, ale jej pokonanie nie powinno stanowić także problemu nawet dla mniej zaawansowanych wodniaków.
Chętnych jest coraz więcej. Jeśli, ktoś się zdecyduje, to najlepiej zrobić rezerwację pod numerem telefonu 519 499 900 - dodaje Krzysztof Adamski.
W tym przypadku można dopłynąć do połowy kanału.
Rejsy z Oświęcimia do Tyńca i Krakowa
Ci, którzy nie czują się na siłach, mogą wybrać się na rejs Wisłą łodzią turystyczną "Nadzieja", która także wyrusza z przystani w Dworach Drugich. Jest kilka możliwości odbycia rejsów wycieczkowych: lokalnie po Wiśle w górę i dół rzeki, a także do Tyńca lub do Krakowa.
Najlepiej wcześniej jest umówić się na termin rejsu - zaznacza Krzysztof Adamski.
Podróż dalej w stronę Krakowa jest okazją do zobaczenia niecodziennych widoków klasztoru w Tyńcu, Wawelu z perspektywy rzeki. Atrakcją są także śluzowania, przede wszystkim w Borku Szlacheckim na śluzie o najwyższym spadzie w Polsce.
Organizator rejsów podkreśla, że w ten sposób nawiązuje do tradycji żeglugi na tym odcinku Wisły. Statki wycieczkowe pływające Wisłą Oświęcimia w dół rzeki rzeczywiście nie są czymś nowym.
Takie rejsy odbywały się przed drugą wojną światową. Biuro Towarzystwa Żegluga Polska SA. organizowała rejsy statkiem wycieczkowym „Stanisław” z Oświęcimia do Sandomierza.
W dawnych kronikach można znaleźć zapiski o rejsach statkami z Oświęcimia nawet do Gdańska, na które stać było jednak nielicznych. Wisłą z Oświęcimia do Krakowa i dalej do Sandomierza pływał również statek pasażersko-handlowy „Światowid” należący do wspomnianego już Towarzystwa Żegluga Polska. Ciekawostką jest fakt, że jego rodzicami chrzestnymi byli prezydent RP Stanisław Wojciechowski i pisarka Maria Dąbrowska.
Cały szlak wodny od stopnia wodnego Dwory Drugie do Krakowa ma długość ponad 80 km.
Zobacz także
