Majówka - pogoda w Krakowie. Czy pogoda nie pokrzyżuje urlopowych planów?
Kwiecień do tej pory odpowiada znanemu weekendowemu powiedzeniu - kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata. Od początku miesiąca zdążyliśmy doświadczyć typowo letniej, kilkunastostopniowej pogody, deszczu i pluchy, a nawet śniegu i chłodu. Od kilku dni Matka Natura obdarza nas ciepłymi, słonecznymi dniami, choć eksperci już zapowiadają powrót zimy spowodowany tzw. niżem genueńskim. Jak w takim razie będzie wyglądała pogoda w maju i na majówkę?
Pogoda na majówkę w Krakowie. Prognoza pogody od 1 do 3 maja 2021
Pierwsze trzy dni maja, czyli wolna od pracy majówka, będą zapowiedzią kolejnych dni miesiąca. Chociaż prognoza nie przedstawia się w pełni optymistycznie, jedno jest pewna - śnieg już nam nie grozi!
- Według Accuweather 1 maj zapowiada się dość słoniecznie, z temperaturą 18 stopni. Także na portalu ekologia.pl możemy zobaczyć, że pierwszy dzień maja ma być ciepły, z temperaturą 19 stopni i słońcem na niebie.
- 2 maj przedstawia się nieco gorzej - temperatura może spaść do 17 stopni. Accuweather przewiduje, że niebo będzie zachmurzone.
- 3 maja będzie pogodowo prawdopodobnie najbrzydszym dniem. Temperatura - według Accuweather spadnie do 15 stopni, natomiast na ekologia.pl do 17 stopni. Obie prognozy są zgodne - dzień będzie zachmurzony, mogą pojawić się opady deszczu.
[b]Pogoda na maj. Będzie ciepło? A może zaskoczą nas opady?
Postępujące już od kilku lat zmiany klimatyczne sprawiają, że miesiące, które powinny charakteryzować się ciepłą, wiosenną pogodą, stają się chłodne, deszczowe, a czasem nawet wypełnione śniegiem. Wedle długoterminowych prognoz, maj niestety wpisze się w tę tendencję.
Eksperci strony fanipogody.pl, opierając się na modelu CFS, wskazują, że maj może być dość deszczowy. Będzie to wynikiem znalezienia się Polski w polu obniżonego ciśnienia. Wraz z deszczem mogą przyjść burze, niekiedy bardzo gwałtowne, którym będą towarzyszyć grad, silny wiatr, a nawet trąby powietrzne.
Jeśli chodzi o temperatury, prawdopodobnie będą znajdować się w normie wieloletniej, czyli w przedziale między 13,5 a 14,5 stopni Celsjusza. Jak podają Fani Pogody:
"Według CFS temperatura w maju 2021 będzie w normie, a miejscami lekko powyżej normy wieloletniej. Najprawdopodobniej ostatni miesiąc wiosny nie będzie tak chłodny jak ubiegłoroczny maj, gdy na nizinach występowały opady zimowe, a nocami i w godzinach porannych obserwowano ujemne temperatury. Nie można jednak wykluczyć krótkotrwałej adwekcji [przepływu] chłodu w okolicach Zimnych Ogrodników. Szczególnie, gdy nad Skandynawią, bądź nad Wyspami Brytyjskimi i Islandią ulokuje się wyż ściągający do naszych szerokości geograficznych chłodniejsze powietrze arktyczne."
Uczulamy, że przedstawione wyżej prognozy długoterminowe są eksperymentalne - nie należy traktować ich dosłownie. Ze względu na zmiany klimatyczne i duże wyprzedzenie, cała prognoza może jeszcze ulec zmianie.
