Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska gospodarka (raczej) odporna na skutki rosyjskiej agresji na Ukrainie. Przybywa firm, miejsc pracy. Wadzą niestabilne przepisy

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Pytani o skutki wojny w Ukrainie, małopolscy przedsiębiorcy najczęściej wyrażali opinię, że stanowiła ona w czerwcu br. nieznaczne zagrożenie dla ich firm.
Pytani o skutki wojny w Ukrainie, małopolscy przedsiębiorcy najczęściej wyrażali opinię, że stanowiła ona w czerwcu br. nieznaczne zagrożenie dla ich firm. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Średnio trzy razy więcej firm rejestrowało się niż znikało z rejestrów w ostatnim miesiącu w Krakowie i Małopolsce. Wiele z nich szuka pracowników, w efekcie czego GUS odnotował w naszym regionie bardzo wysokie zatrudnienie: 539 tys. osób w sektorze przedsiębiorstw (powyżej 9 osób), o 3,2 proc. wyższe niż przed rokiem. Mocno zmalały także obawy małopolskich przedsiębiorców związane z rosyjską napaścią na Ukrainę – bezpośrednie negatywne skutki wojny odczuwa niewielu, natomiast niemal wszyscy skarżą się na inflację i dramatyczny wzrost kosztów. To sprawia, że opinie na temat sytuacji gospodarczej pozostają mieszane, a nastroje przewidywania na najbliższą przyszłość w większości firm się nie zmieniły.

W najnowszym raporcie o sytuacji gospodarczej w Małopolsce GUS informuje o wzroście zatrudnienia o 3,2 proc. To w największym stopniu zasługa nowoczesnych usług dla biznesu (sekcja informacja i komunikacja), w których zatrudnienie wzrosło aż o… 37 procent. Zdecydowana większość tych nowych miejsc pracy (kilkanaście tysięcy w skali regionu) powstało w Krakowie i (rzadziej) okolicy. Drugie pod względem wielości wzrosty zatrudnienia – o 11,5 procent – odnotował GUS w zakwaterowaniu i gastronomii, co nie dziwi: dosłownie na pierwszy rzut oka widać przebudzenie małopolskiej turystyki po dwóch latach pandemii; na potęgę zatrudniają także pracodawcy w Krakowie.

Trzeci największy wzrost liczby zatrudnionych – o ponad 10 procent - wystąpił w administrowaniu i działalności wspierającej. Więcej ludzi zatrudniły także bardzo ważne dla Małopolski branże: przemysł (o 1,9 proc.) oraz logistyka (transport, magazyny – wzrost o 4,4 proc.). Spadek przeciętnego zatrudnienia odnotował GUS w budownictwie (o 4,6 proc.), handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 3,2 proc.) oraz – co martwi – w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 2,6 proc.).

W końcu maja 2022 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 66 tys. osób i była mniejsza o 15,5 tys. osób (o 19 proc.) niż w takim samym miesiącu 2021 r. oraz o 2,6 tys. (o 3,7 proc.) w relacji do kwietnia 2022. Kobiety stanowiły 55,7 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych bezrobotnych (przy 54,2 proc. w maju 2021 roku), ale w samym Krakowie – mniejszość. Nadal obszarem o najwyższej stopie bezrobocia był powiat dąbrowski (8,8 proc.), a w dalszej kolejności nowosądecki (7,5 proc.) oraz tatrzański (7,1 proc.) Najniższą stopą bezrobocia charakteryzował się Kraków (2,6 proc. wobec 3,3 proc. rok temu). W porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich powiatach, a najgłębszy spadek odnotowano w powiecie nowotarskim (o 2,5 p. proc.).

W Małopolsce stale rośnie liczba przedsiębiorstw. Kraków przewodzi. Bardzo słabo w Tarnowie

Na koniec maja 2022 r. w rejestrze REGON wpisanych było 451,4 tys. podmiotów gospodarki narodowej. To o 4,1 proc więcej niż rok temu. Tylko w maju 2022 wpisano do REGON 3109 nowych podmiotów (o 5 proc. mniej niż w kwietniu), a wykreślono – 1296 (p 19,2 proc. mniej niż w kwietniu). Zdecydowana większość rejestrowanych i wykreślanych podmiotów to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Równocześnie nieco (o pół proc.) zmalała liczba firm z zawieszoną działalnością: u progu czerwca było ich 55,6 tys. Niemal 94 proc. z nich to osoby fizyczne.

Najwięcej nowych firm powstało – tradycyjnie już – w Krakowie: 1228 (413 wyrejestrowano) oraz powiecie krakowskim – 214 (wyrejestrowano 97). Na trzecim miejscu znalazł się tym razem powiat nowosądecki – 170 (przy 84 wykreślonych z rejestru), a za podium – powiaty: nowotarski – 139 i tarnowski – 138. Najmniej nowych firm powstało w powiecie proszowickim i miechowskim – po 24. Tak też jednak najmniej firm zlikwidowano (odpowiednio: 12 i 7). Fatalne wyniki po raz kolejny odnotował Tarnów: powstały tu zaledwie 53 firmy, 48 się wyrejestrowało. W Nowym Sączu powstało 97 firm, znikło 30. Dla porównania – w Wieliczce zarejestrowały się 132 firmy, a 49 zlikwidowało działalność. Lepiej od byłych stolic wojewódzkich radzą sobie także Wadowice, Myślenice i Limanowa (wszędzie tam zarejestrowano ponad 100 nowych podmiotów).

Nastroje w małopolskich firmach stabilne. Wojna nie tak groźna, inwestycje stoją przez rosnące koszty i fatalne przepisy

W czerwcu 2022 w większości badanych przez GUS obszarów przedsiębiorcy oceniają koniunkturę podobnie jak w maju 2022, czyli generalnie gorzej niż rok temu o tej samej porze. Wyjątkami są zakwaterowanie i gastronomia oraz handel hurtowy, gdzie oceny w porównaniu z majem spadły oraz transport i gospodarka magazynowa, gdzie oceny sytuacji wzrosły.

W przetwórstwie przemysłowym utrzymuje się lekka przewaga (3,2 proc.) optymistów nad pesymistami. Rok temu (w pandemii) była ona jednak znacznie większa (15,2 proc.) W budownictwie królują pesymiści, ale w czerwcu ich przewaga nad optymistami przestała się powiększać i wyniosła 10,4 proc. W handlu hurtowym miesiąc temu górę wzięli optymiści, teraz – pesymiści. W handlu detalicznym dominacja pesymistów nad optymistami sięga nadal 9 proc. (miesiąc temu 10, przed rokiem przeważali optymiści).

W transporcie i gospodarce magazynowej dominacja pesymistów jest największa i wynosi aż 15,1 proc., ale w porównaniu z majem spadła (było już ponad 22 proc.), Przed rokiem niewielką przewagę mieli optymiści. W zakwaterowaniu i gastronomii, po majowej równowadze, znów wzrosło grono pesymistów – ich przewaga sięga 11,5 proc. Rok temu dominowali optymiści. I wreszcie informacja i komunikacja: tutaj, niezależnie od wojny, a wcześniej pandemii, utrzymuje się wysoka przewaga optymistów (11,5 proc. w czerwcu 2022 i 14,5 proc. w czerwcu 2021).

Pytani o skutki wojny w Ukrainie, małopolscy przedsiębiorcy najczęściej wyrażali opinię, że stanowiła ona w czerwcu br. nieznaczne zagrożenie dla ich firm. Takiego zdania jest m.in. 75,5 proc. podmiotów prowadzących działalność w handlu hurtowym, 69,1 proc. w przetwórstwie przemysłowym oraz 67,9 proc. w usługach. Największy odsetek odpowiedzi wskazujących na poważny wpływ wojny na działalność gospodarczą udzieliły firmy działające w budownictwie (26,4 proc.). Skutki wojny zagrażające stabilności firmy przewidywało też 11,1 proc. podmiotów związanych z handlem hurtowym.

Przedstawiciele wszystkich badanych rodzajów działalności, oceniając negatywny wpływ wojny w Ukrainie na działalność firmy, najczęściej byli zdania, że powoduje ona wzrost kosztów oraz zakłócenia w łańcuchu dostaw. Spadek sprzedaży (przychodów) w największym stopniu dotyczył podmiotów zajmujących się handlem detalicznym. Zerwanie umów ze wschodnimi kontrahentami najczęściej wskazywały podmioty działające w usługach.

Skutkiem wojny jest także odpływ pracowników ukraińskich. W czerwcu br. zaobserwowano go m.in. w handlu detalicznym (34,5 proc. firm), budownictwie (33,7 proc.) oraz handlu hurtowym (27,3 proc.). Napływ Ukraińców / Ukrainek odnotowało z kolei 35,1 proc. firm z branży handlu detalicznego oraz 28,7 proc. z handlu hurtowego.

Zdecydowana większość małopolskich przedsiębiorców nie zamierza zwiększać inwestycji, ale też nie chce ich zmniejszać w porównaniu z rokiem poprzednim (poziom jest jednak niski - zbyt niski, by się dalej rozwijać i zwiększać konkurencyjność). Czynnikami, które według przedsiębiorców w największym stopniu wpływały na ograniczenie skali inwestycji w czerwcu 2022 były przede wszystkim wysokie koszty realizacji inwestycji oraz wysoka inflacja. Na podium (w niektórych branżach na drugim miejscu, a nawet na czele listy!) znalazły się „niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne”, a tuż za podium – „niepewna sytuacja makroekonomiczna”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska