https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska: jesteś niepełnosprawny? Trudniej o prawo jazdy

Paulina Łysak
Osoba niepełnosprawna musi sama dojechać na egzamin z jazdy  własnym samochodem
Osoba niepełnosprawna musi sama dojechać na egzamin z jazdy własnym samochodem Zbigniew Wieczorek
Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego z Krakowa, Tychów i Katowic nierówno traktują kursantów. Nie ma tu samochodów dla osób niepełnosprawnych, które aby przystąpić do egzaminu z jazdy, muszą we własnym zakresie zapewnić sobie pojazd. Dyrektorzy tych ośrodków twierdzą, że takich aut nie mają, bo różne są stopnie niepełnosprawności, a na zakup wielu aut ich nie stać.

Czytaj także:

W nieciekawej sytuacji są też 16-latkowie, którzy mogą zdawać na prawo jazdy kat. B1 (auta o masie do 550 kg). Oni też muszą przyjechać na plac manewrowy własnym samochodem. - Tracą na tym przede wszystkim kursanci, ponieważ muszą ponosić dodatkowe koszty z podstawieniem samochodu, a egzamin zdają identyczny jak na kategorię B - mówi Jolanta Nazim-Marcinek, właścicielka jednego z Ośrodków Szkolenia Kierowców w Kluczach.

To jeden z nielicznych ośrodków szkolenia kierowców w Małopolsce zachodniej, gdzie 16-latkowie mogą nauczyć się prowadzić te najmniejsze pojazdy. Pozostałe takie ośrodki znajdują się między innymi w Trzebini, Olkuszu, a także w sąsiednim Jaworznie (województwo śląskie).

Większy problem z przygotowaniami przed egzaminem na prawo jazdy mają niepełnosprawni. Ośrodków, które mają dostosowane dla takich osób pojazdy, jest jak na lekarstwo. Jeden znaleźliśmy w Oświęcimiu.

Jak się okazuje, inwalidzi muszą nie tylko wydać pieniądze na przerobienie samochodu do swoich potrzeb (to wydatek rzędu od 2,5 do 6 tys. zł), ale i na potrzeby egzaminatora. Po stronie pasażera musi być dodatkowy pedał hamulca, a to kosztuje ponad tysiąc złotych.

Sprawą osób niepełnosprawnych, które marzą o prawie jazdy, zainteresowaliśmy m.in. rzecznika praw obywatelskich oraz Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych. - Przyjrzymy się tej sprawie - obiecuje Joanna Koczara z Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. - Ludziom, którzy mają kłopoty z poruszaniem się, należy pomagać pokonywać tę barierę, a nie kłaść kolejne kłody pod nogi. To zamyka tych ludzi w domach.

Wybierz najpopularniejszego wójta i burmistrza Małopolski! Trwa głosowanie!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fiut
mam niepełnosprawnego fiuta !! czasem stanie, jednak ma kłopoty z dotrwaniem do końca. czy w takiej sytuacji mam szanse na prawo jazdy ???

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska