W Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce właśnie odbyła się 12. edycja Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich. Jaki jest cel takich imprez? Małopolska szczyci się swymi tradycjami, ale popularyzacji i promocji dorobku artystycznego i kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich nigdy za wiele.

Konkurs adresowany był do Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń kobiecych z województwa małopolskiego oraz grup artystycznych wywodzących się z tych organizacji, czy przedstawicielek Lokalnych Grup.
Udział w konkursie był świetną okazją do zaprezentowania się i promocji dziedzictwa kulturowego regionu, a Koła Gospodyń Wiejskich z inwencją i pomysłowością zaprezentowały bogactwo i różnorodność kultury Małopolski.

Uczestnicy wzięli udział w konkursach obowiązkowych, takich jak Konkurs Potraw Regionalnych oraz Konkurs Rękodzieła Artystycznego. Można też było spróbować swych sił w Konkursie Tradycyjnych Scenek Obyczajowych czy Konkursie Pieśni Ludowych. Dotyczyło to nie tylko pokazów scenek obyczajowych z dawnych czasów, ale także prezentacji elementów folkloru, muzyki i stroju. Zadaniem konkursowym było m.in. wykonanie pieśni i pokazanie ubiorów właściwych dla stanu, przedziału wiekowego i regionu.

Wreszcie, ważnym elementem konkursu było także pokazanie tradycyjnej kuchni. Specyfika tegorocznego konkursu wymagała, aby potrawy były przygotowane z mąki razowej.
Bardzo ciekawe i przykuwające wzrok okazały się także elementy tradycyjnej plastyki obrzędowej. Dawne ozdoby powały „pająki” wykonane były różnymi technikami: ze słomy, bibuły, płótna i piór. Oprócz zdolności manualnych, pokazują one moc inwencji wykonawczyń, ale także precyzję i wrażliwość na piękno.

We wszystkich kategoriach konkursowych ważne było sięganie do tradycji naszego regionu, przypomnienie kultury pokolenia naszych babć i jeszcze wcześniejszych. Zachowanie dawnych, bogatych tradycji to przecież jedna z zasad KGW. Takie spotkania, pełne radości i emocji twórczych służą nawiązaniu więzi, kontaktów i i współpracy między poszczególnymi KGW z całej Małopolski.
Warto podkreślić, że fantastyczny sukces odniosło Koło Gospodyń Wiejskich z Bruśnika (gmina Ciężkowice, powiat tarnowski), zdobywając nagrodę główną 12. Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW w Jabłonce.

Oznacza to, że Koło Gospodyń Wiejskich z Bruśnika zdobyło kolejno pierwsze miejsca w czterech konkursach:
- Scenka rodzajowa,
- Pieśni ludowe,
- Rękodzieło artystyczne,
- Tradycyjna potrawa.
Koła Gospodyń Wiejskich to jedna z najstarszych organizacji wiejskich, jakie funkcjonują obecnie w Polsce. W ich działalność wpisana jest wielka praca na rzecz lokalnych społeczności, emocje, które pomagają mobilizować sąsiadów, i pieczołowitość w odtwarzaniu dawnych smaków, zwyczajów i tradycji.
Organizatorzy:
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Województwo Małopolskie, Gmina Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.
Dożynki. Jak powstaje dożynkowy wieniec? Skąd wziął się taki zwyczaj?
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
Polka najpiękniejsza na świecie
