Niepokojące dane
- Dane pochodzą z raportów dotyczących badania kondycji zdrowia psychicznego dzieci oraz m.in. z badania przeprowadzonego w listopadzie 2023 r. przez Krakowski Instytut Logoterapii (razem z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli), dotyczącego kondycji psychicznej młodzieży w województwie małopolskim. W ramach badania przebadano ok. 11 tys. młodych ludzi (4 tys. ze szkół podstawowych i 7 tys. ze szkół ponadpodstawowych) oraz nauczycieli (1737 osób). Badanie prowadzone było pod nadzorem dr Romana Soleckiego, dyrektora Krakowskiego Instytutu Logoterapii - tłumaczy Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.
W szkołach podstawowych w klasach 6-8 spośród przebadanych ok. 4 tys. uczniów, największy problem z depresją mogą mieć właśnie dzieci z klasy 8. Jak pokazują statystyki blisko 43 proc. dziewcząt w tym wieku może borykać się z problemem depresji, a także ok. 25 proc. chłopców. Nieco lepiej wyglądają te dane w młodszych klasach, jednak nadal budzą niepokój.
Jak wynika z badania przeprowadzonego w szkołach ponadpodstawowych w każdej z klas od 1 do 5 ponad 50 proc. dziewcząt może mieć depresję. Chłopcy w tym zestawieniu wypadają nieco lepiej, ponieważ tutaj skala problemu waha się między 27 - 38 proc.
Uczniowie szkół podstawowych mogą być również uzależnieni od Internetu. U młodszych dzieci te dane wahają się między 12 a 20 proc. Z kolei w szkołach ponadpodstawowych, młodzieży uzależnionej od Internetu może być między 13 a 22 proc.
W przeprowadzonym badaniu zapytano też nauczycieli m.in. o ich wypalenie. Blisko 35 proc. pytanych oceniło swój stan jako "przeciążenie" z kolei ok. 22 proc. oceniło, że czują się wyczerpani. Nauczyciele zapytani także o poczucie sensu życia w 42 proc. ocenili je jako "przeciętne".
Kraków wspiera najmłodszych
- Kraków od lat prowadzi działania, których celem jest profilaktyka i wsparcie zdrowia psychicznego mieszkańców Krakowa, w tym dzieci i młodzieży. Na terenie miasta działają liczne placówki wsparcia psychologicznego oraz ośrodki terapii dla rodzin - wyjaśnia Emilia Król z biura prasowego krakowskiego magistratu.
Miasto realizuje też kampanie edukacyjne oraz programy wspierające rodziców i nauczycieli w wychowaniu i utrzymaniu dobrostanu psychicznego podopiecznych. Wśród nich można znaleźć m.in. miejską kampanię społeczną "Zobacz. Zapytaj. Zareaguj", której celem było zwiększenie świadomości rodziców i opiekunów na temat wpływu urządzeń ekranowych i Internetu na rozwój dziecka, jego zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne, bezpieczeństwo oraz nawyki.
Pod koniec ubr. w 40 krakowskich szkołach podstawowych odbyła się też kampania profilaktyczna „Zobacz. Zapytaj. Zareaguj”, którą prowadzili specjaliści od spraw uzależnień z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień oraz ekspertów z dziedziny informatyki.
- Miasto Kraków finansuje świadczenia terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu, innych substancji psychoaktywnych lub zachowań nałogowych. Dzieci i młodzież mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy terapeutycznej udzielanej w ramach dwóch poradni leczenia uzależnień. Świadczenia te realizowane są w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Ponadto Krakowski Instytut Psychoterapii koordynuje trzy ośrodki terapeutyczne - wylicza Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.
Na terenie miasta funkcjonują też placówki wsparcia dziennego prowadzone w formie opiekuńczej, specjalistycznej oraz pracy podwórkowej. Obecnie działa ich 26, zapewniają 1840 miejsc. Ponadto w oparciu o ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej prowadzonych jest 19 placówek wsparcia dziennego, zapewniających łącznie 300 miejsc.
Placówki funkcjonują przez cały rok, we wszystkie dni robocze, a w okresie wakacyjnym oraz ferii zimowych organizują dla swoich wychowanków wypoczynek, często w formie wyjazdów kolonijnych oraz obozów sportowych.
W Krakowie w pięciu lokalizacjach funkcjonują cztery ośrodki poradnictwa i terapii. Ośrodki prowadzone są przez organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Siemacha (3 ośrodki) i Stowarzyszenie Dobrej Nadziei (1 ośrodek).
Spotkanie w Nowohuckim Centrum Kultury
- Miasto reaguje na aktualne potrzeby zdrowotne mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży oraz rodzin, a także dostrzega rosnące zjawisko zaburzeń rozwojowych i kryzysów psychicznych u nastolatków - mówi Emilia Król i dodaje: - W związku z tym, 2 marca w Nowohuckim Centrum Kultury w godzinach od 11.00 do 17.00 odbędzie się otwarte spotkanie pt. „Zobacz problemy dziecka”, które poświęcone będzie ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, profilaktyce zaburzeń psychicznych, wzmacnianiu kompetencji społecznych oraz formom pomocy młodym ludziom pozostającym w kryzysie psychicznym.
Prelekcje i warsztaty prowadzić będą lekarze psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci i specjaliści ds. uzależnień.
- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach
Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?
