https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolską policję czeka rewolucyjna zmiana podejścia do interwencji

Marcin Banasik
2017-12-21  bialystok policja kamery fot wojciech wojtkielewicz kurier poranny / gazeta wspolczesna
2017-12-21 bialystok policja kamery fot wojciech wojtkielewicz kurier poranny / gazeta wspolczesna Wojciech Wojtkielewicz
Jeszcze w tym roku funkcjonariusze będą wyposażeni w przyczepione do mundurów kamerki, które nagrają działanie policjantów i reakcje obywateli. Jerzy Dziewul­ski, były policjant i antyterrory­sta twierdzi, że świadomość włączonej kamery może funkcjonariuszy nieco... paraliżować.

Grupka chuliganów napada na przechodniów w centrum Krakowa. Atakowi przyglądają się przypadkowi ludzie. Obok stoi policjant i zastanawia się w jaki sposób zainterweniować, żeby potem samemu nie zostać oskarżonym o nadużycie siły.

Tak, wyolbrzymiając nieco problem, wyobraża sobie używanie kamerek przyczepionych do mundurów przez funkcjonariuszy Jerzy Dziewulski, były policjant i antyterrorysta.

Nie jestem przeciwny, ale...

– Nie jestem przeciwnikiem wprowadzenie monitoringu interwencji, ale widzę wynikające z tego problemy, zwłaszcza w sytuacjach, w których potrzebna jest zdecydowana interwencja. Praktyka życiowa pokazuje, że funkcjonariusz, który ma użyć siły czasem musi balansować na granicy prawa. Mając świadomość, że ma na piersi kamerę zawsze 10 razy zastanowi się zanim zareaguje, a to może narazić pokrzywdzonych na niebezpieczeństwo – mówi Dziewulski.

Jako pierwsi w Małopolsce kamerki dostali policjanci z Nowego Sącza. Od 1 marca 110 mundurowych nosi na piersi rejestratory dźwięku i obrazu. Większość z nich chwali sobie rolę „kamerzysty”.

– Policjanci zauważyli wyraźną zmianę zachowania osób, wobec których podejmowane są interwencje. Osoby te, świadome, że policjant na bieżąco gromadzi materiał dowodowy, który może zostać wykorzystany np. w sądzie, są mniej agresywne i lepiej reagują na polecenia wydawane przez funkcjonariuszy – mówi Aneta Izworska, z biura prasowego sądeckiej policji.

Kolejną jednostką w Małopolsce przewidzianą do wyposażenia w kamerki jest Komenda Miejska Policji w Krakowie. Docelowo kamerki mają trafić do wszystkich komend miejskich i powiatowych w całym kraju. Kiedy? Niestety policja nie potrafi jeszcze wskazać konkretnej daty.

Zasada działania rejestratorów jest prosta. Pozostają one podczas całej służby w trybie czuwania. W momencie podjęcia interwencji policjant rozpoczyna nagrywanie przyciskiem umieszczonym na urządzeniu.

Policja przechowuje nagrania przez okres co najmniej 30 dni, nie dłużej jednak niż 60 dni od dnia zarejestrowania, a następnie je niszczy.

– Po służbie, każdorazowo realizuje się automatycznie zgranie materiału na dysk sieciowy. Jest to dokumentacja służbowa a takiej zwykle nie udostępniamy osobom prywatnym, chyba że np. na wniosek w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej – mówi Mateusz Drwal, z biura prasowego małopolskiej policji.

Od kilku lat polska policja ma także tzw. tasery z kamerami, które obezwładniają za pomocą szoku elektrycznego. Tasery rejestrują obraz i dźwięk od momentu odbezpieczenia urządzenia. To dzięki temu rozwiązaniu opinia publiczna dowiedziała się i zobaczyła, jak doszło do śmierci Igora Stachowiaka w jednym z komisariatów we Wrocławiu.

Kamery to nie jedyna zmiana w małopolskiej policji. W ubiegłym roku pracę rozpoczęło prawie 500 nowych policjantów. Dziś w siedzibie Oddziału Prewencji Policji przy ul. Łokietka odbędzie się ślubowanie kolejnych 136. Funkcjonariusze ci, zostali przyjęci do służby 7 marca br. i było to największe jednorazowe przyjęcie w garnizonie małopolskim od dwóch lat. Obecnie w naszym regionie pracuje ponad 7 tys. funkcjonariuszy.

Nowe komisariaty

W naszym województwie przybywa też komisariatów. W 2017 r. odtworzono trzy posterunki policji: w Jodłowniku (powiat limanowski), w Szerzynach oraz w Zakliczynie (oba w powiecie tarnowskim).

Ponadto w 2018 r. oddano do użytku nową siedzibę Oddziałów Prewencji Policji w Krakowie, a w styczniu 2019 roku zaadaptowany budynek Komisariatu Policji w Żabnie. Do 2020 r. mają zostać wybudowane nowe komisariaty w Wadowicach, Kluczach, Szczawnicy i Zatorze.

Ponadto małopolscy funkcjonariusze wyposażani są w coraz lepsze samochody. Np. na początku lutego miejska komenda w Krakowie wzbogaciła się o 11 nowych aut.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Krótki wywiad: przejście, na którym zginął prof. Vetulani będzie przebudowane. Wiele innych też

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
To są kpiny w Łodzi kamery nic nie nagrały bo się jednocześnie 2 policmajstrom kamerki rozładowały po ośmiu godzinach pracy, a teraz kolejne jednostki wyposażają w buble na które zmarnowano kolejne miliony z państwowej kasy bo jakiś ma..... z KGP przetargu nie potrafił rozpisać , wymagań( specyfikacji)? A potem Ciara będzie bronić niewytłumaczalnego? Kolejny wał za miliony!
o
olo
Przy obecnej polityce za chwilę na interwencje będą jeździły same kamery. Bo nie będzie komu ich nosić...
G
Gość
Dobrze wystarczy że ktoś obrazi funkcjonariusza i są od razu dowody do Sądu Życzę jednak wszystkim zeby mieli takie kamery i bawcie sie dobrze, wszyscy, posłowie, ministrowie, kasjerki w sklepach, pracownicy fizyczni, marynarze, żołnierze, wszyscy zróbmy sobie Big Brothera fajnie jak ciebie oglądają co robisz i mówisz do kolegów, o czym rozmawiasz. Kto to będzie ogladał ciekawe
A
Antyprzemoc
Jeśli policjant, mający ochotę na pobicie bezbronnego człowieka czuje się sparaliżowany - to dobrze. Inna sprawa, czy oglądający te filmiki będą rozumieć ich treść i agresywni policjanci będą faktycznie karani.
Pozdrawiam.
g
go ść
To już nie było ważniejszych wydatków? Proponuję na początek służby rejestrować stan techniczny radiowozu jaki się bierze do służby. I koniecznie odprawę
k
kondi
kilka dni temu zostałem zatrzymany do kontroli... przez patrol WRD, który miał kamery na mundurach... trochę to mnie deprymowało... przekroczyłem nieznacznie prędkość... ale cały czas myślałem, aby nie powiedzieć czegoś głupiego - żeby policjanci nie mieli kłopotów, także te kamery... to niestety ale nic dobrego... z niewolnika nie zrobi się pracownika
E
Emeryt
Pracowałem w Policji 31lat na pierwszej linii i nie potrzebna mi była kamera, zawsze postępowałem wedlug swego uznania i prawa. Przez 31lat nie miałem postepowania byłem zawsze lojalny względem przełożonych i prawa .Tak wiec można przetrwać i szczęśliwie doczekac emerytury
G
Gość
Co ten stary dziadek piep....y. Najlepiej niech kulsony dalej łamią prawo. Bo przecież im wolno.....
h
hds
Skończy się pobłażanie - dobra idź pan tylko nie rób tak więcej. Teraz będzie wg książki od A do Z, mandaty, wnioski do sądu. Będzie społeczeństwo jeszcze płakało z powodu tych kamerek. Teraz drą japy jaka to Policja niesprawiedliwa. No to teraz odczują sprawiedliwość.
b
bbbb
Jestem emerytowanym gliną i gdy jeszcze pracowałem moim marzeniem było mieć coś takiego na wyposażeniu. Gdy nastała era telefonów komórkowych z funkcją dyktafonu pierwszy taki sobie sprawiłem. Nie raz uratował mi tyłek, a mina łobuza oczerniającego mnie-bezcenna. Później kierownictwo zabroniło nagrywania, co oczywiście olałem wychodząc z założenia, że wolę postępowanie dyscyplinarne niż prokuratorskie. W moim mieście jakiś czas temu Straż Miejska również została wyposażona w kamery. Efekt był taki, że gdy obywatel został poinformowany o rejestrowaniu wideo nagle rosła jego kultura.
m
meryt mundurowy
do Hutasa. Powinieneś zmieniś 1 literę swojego nicka na K!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
G
Gość
policyjne panstwo to bandyci w mondora w krakowie winny niewiny placic musi sedziowie i kaci niemorzna do nikogo sie adwolac bo nikt nie slucha kierowcy co napisze byle krawerznik to swiente morze kamery cos zmienia
H
Hutas
Pierwsza dobra i mogąca realnie ograniczyć patologie zmiana w tej służbie od lat, o ile nie dekad. Płaczem Dziewulskiego i jemu podobnych reliktów przeszłości, wykreowanych w pewnym momencie na "autorytety" nie ma co sobie zawracać głowy.
t
taki sobie ludek
Jak widać wypowiadają się sami mundurowi. Ja jestem zwykłym szarym zjadaczem chleba ale wielokrotnie byłem wystawiony za bezprawne działania kolegów tutejszych komentatorów. Przykłady nieprawidłowości można mnożyć w setki a realną skuteczność w działaniach oceniam na swoim przykładzie na poniżej 1 %. I na prawdę rozumiem problemy wynikające zarówno z braków kadrowych, sprzętowych i finansowych ale to nie jest wyjaśnienie dla zwykłego chamstwa i reagowania odwetem za najdrobniejszą i w sposób kulturalny zwróconą uwagę.
K
Krystyna
zniszczą policję
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska