Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska: za protezę i wózek musisz zapłacić sam

Katarzyna Ponikowska
NFZ w Małopolsce nie pomoże pacjentom w zakupie sprzętu ortopedycznego
NFZ w Małopolsce nie pomoże pacjentom w zakupie sprzętu ortopedycznego Jakub Popiel
Do końca roku nie będą refundowane m.in. protezy, gorsety ortopedyczne czy wózki inwalidzkie. W małopolskiej kasie Narodowego Funduszu Zdrowia zabrakło pieniędzy na sprzęt ortopedyczny. Osoby, które potrzebują specjalistycznych urządzeń, muszą czekać na nie nawet po kilka miesięcy. - W tym czasie ich stan zdrowia znacznie się pogarsza - alarmuje Witold Włodarczyk, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

Pani Danuta (nazwisko do wiadomości redakcji) ma 59 lat. Od kiedy jej mąż nie żyje, musi się sama zajmować chorą mamą, która cierpi na alzheimera i ma problemy z chodzeniem. - Sama mam zwyrodnienie kręgosłupa. Jest mi bardzo ciężko i czasem brakuje już sił - wyznaje pani Danuta. Kobieta chciałaby kupić pionizator, czyli urządzenie służące do podnoszenia pacjentów. Stara się o nie od lipca. - Ostatnio dowiedziałam się, że w tej chwili nie ma pieniędzy na refundację. Może będą na początku 2011 roku - ubolewa. Od lekarki usłyszała, że pionizatory są przeznaczone dla osób młodych, nie dla starych.

Jak przyznają pracownicy sklepów medycznych, pacjentów, którzy nie mają pieniędzy na wózek inwalidzki czy protezę, jest bardzo dużo. - Rezygnują w ogóle z zakupu, bo ich na to nie stać - potwierdza Tomasz Szaporów, właściciel sklepu medycznego Reh-As. - Dla emeryta, który ma 800 zł na miesiąc, refundacja to jedyny ratunek - dodaje.

Szał wściekłej krowy pod Tarnowem!

Jeśli pacjenci decydują się na zakup sprzętu, wybierają zwykle ten najtańszy. - To sprzęt najmniej zaawansowany technologicznie. Na Zachodzie już nie jest nawet uważany za materiał leczniczy, a jedynie profilaktyczny. Ponieważ sprzęt na dłuższą metę nie pomaga, stan pacjenta się pogarsza - podkreśla pracownik jednego z krakowskich sklepów medycznych.

Zbyt długie oczekiwanie na sprzęt to dla pacjentów groźba nieodwracalnego pogorszenia stanu zdrowia oraz konieczność drogiego i skomplikowanego leczenia. Na materac przeciwodleżynowy trzeba czekać ok. miesiąca. Przez ten czas można się już nabawić odleżyn. Czekanie trzy miesiące na gorset przy skoliozie powoduje dalsze skrzywienie kręgosłupa. Zdarza się nawet, że pacjent w oczekiwaniu na sprzęt umiera.

- Szuka się oszczędności wśród osób, które nie potrafią się bronić. Jeśli chory nie ma pieniędzy na sprzęt, pozostaje mu nie wychodzić z domu - podkreśla Witold Włodarczyk. Jolanta Pulchna z
małopolskiego NFZ przyznaje, że w ostatnim kwartale 2010 r. zabrakło pieniędzy na materiały ortopedyczne. - Od początku roku wiedzieliśmy, że pieniędzy nie starczy. Jeśli dostajemy z centrali dodatkowe środki, wtedy staramy się poprawiać dostępność materiałów ortopedycznych - tłumaczy Jolanta Pulchna. Nic nie wskazuje na to, że sytuacja się poprawi. W tym roku na zaopatrzenie ortopedyczne NFZ przeznaczył 54 mln zł. W planie na rok przyszły przewidziana jest podobna kwota.

Pokaż, kogo popierasz. Już dziś oddaj głos na prezydenta Krakowa
Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**Starcie pseudokibiców w Krakowie: tłukli kijami i butelkamiMaciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.**Wejdź na szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska