Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malopolska Zach.: idzie mróz, a w noclegowniach miejsca brak

Ewelina Żebrak
Marzena Mika jest kierownikiem oświęcimskiej noclegowni, w której miejsce znalazło 30 bezdomnych
Marzena Mika jest kierownikiem oświęcimskiej noclegowni, w której miejsce znalazło 30 bezdomnych Przemysław Malisz
Nadciągają siarczyste mrozy! Nocą temperatura może spaść nawet do -20 stopni Celsjusza. To niepokojące prognozy zwłaszcza dla wszystkich osób bezdomnych.

"Gazeta Krakowska" sprawdziła, w której noclegowni mogą liczyć na ciepły posiłek i wygodne łóżko. Apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny na los takich osób. Gdy napotkamy osobę bezdomną, powiadommy o tym najbliższą noclegownię lub pracowników ośrodka pomocy społecznej. Nasz sygnał może ocalić ludzkie życie. W tej sprawie dzwonić można też pod numer tel. 112. Miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej oraz stowarzyszenia działające na rzecz osób bezdomnych, biednych i ubogich w całym województwie przygotowały w tym roku ponad 1300 miejsc noclegowych. Każdy może również liczyć na bezpłatną opiekę medyczną oraz leki. Kuchnie i jadłodajnie zapewniają ponad 6 tys. gorących posiłków każdego dnia.

Horror w czasie świąt! Czarna seria pożarów w Chrzanowskiem

W Małopolsce zachodniej działa sześć schronisk i noclegowni. Kłopot w tym, że są już przepełnione. W Dom Wsparcia w Andrychowie przy ul. Batorego 58 i 42 wolnych miejsc nie ma. - Mamy 22 miejsca - mówi Roksana Gondko z MOPS-u w Andrychowie. - Na tę chwilę dwóch mężczyzn śpi już na materacach. Nie odsyłamy nikogo z kwitkiem, dlatego w sytuacji kryzysowej dostawiamy materace. Noclegownia w Brzeszczach też nie dysponuje wolnymi łóżkami. Jak twierdzą pracownice MOPS-u, każdego roku problem się powtarza. - Mamy zaledwie siedem łóżek, a bezdomnych dziesięciu - mówi Maria Sporysz, pracownik brzeszczańskiego ośrodka. - Dostawiamy łóżka piętrowe, ale to już w ostateczności. Na początek w ruch idą materace na dostawki. Każdy jednak może liczyć na ciepły koc i dach nad głową - dodaje.

Schronisko dla Bezdomnych w Gorenicach (ul. Chrzanowska 2) oraz schronisko Dom Nadziei w Kluczach (ul. Bolesławska 23) prowadzi Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne, zapewniając w sumie 106 miejsc noclegowych, a nawet pomoc finansową. - Mamy zaledwie jedno wolne miejsce - mówi Leszek Szczotka z ośrodka w Gorenicach. - Zima daje w kość, więc już z pierwszym śniegiem mieliśmy zapełnione ośrodki - dodaje. Oświęcimska noclegownia na Dąbrowskiego też przeżywa oblężenie.

Jako jedyna przyjmuje również osoby nietrzeźwe. - Bezdomnych pod wpływem alkoholu lokujemy w ogrzewalni - mówi Marzena Mika, kierownik noclegowni w Oświęcimiu. - Pomieszczenie to jest monitorowane przez straż miejską - dodaje. Noclegownia w Oświęcimiu ma 30 miejsc. Teraz tylko jedno łóżko stoi wolne. Osoby bezdomne, biedne lub potrzebujące powinny się zgłaszać do miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej. Pracownicy mają obowiązek udzielenia im pomocy lub wskazania ośrodka, do którego mogą się udać.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Podrobili 17 tys. ton paliwa, staną przed sądem
Najciekawsze świąteczne prezenty, wigilijne przepisy, pomysły na sylwestra - wszystko w serwisie świątecznym**swieta24.pl**.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska