https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Malopolska Zach.: idzie mróz, a w noclegowniach miejsca brak

Ewelina Żebrak
Marzena Mika jest kierownikiem oświęcimskiej noclegowni, w której miejsce znalazło 30 bezdomnych
Marzena Mika jest kierownikiem oświęcimskiej noclegowni, w której miejsce znalazło 30 bezdomnych Przemysław Malisz
Nadciągają siarczyste mrozy! Nocą temperatura może spaść nawet do -20 stopni Celsjusza. To niepokojące prognozy zwłaszcza dla wszystkich osób bezdomnych.

"Gazeta Krakowska" sprawdziła, w której noclegowni mogą liczyć na ciepły posiłek i wygodne łóżko. Apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny na los takich osób. Gdy napotkamy osobę bezdomną, powiadommy o tym najbliższą noclegownię lub pracowników ośrodka pomocy społecznej. Nasz sygnał może ocalić ludzkie życie. W tej sprawie dzwonić można też pod numer tel. 112. Miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej oraz stowarzyszenia działające na rzecz osób bezdomnych, biednych i ubogich w całym województwie przygotowały w tym roku ponad 1300 miejsc noclegowych. Każdy może również liczyć na bezpłatną opiekę medyczną oraz leki. Kuchnie i jadłodajnie zapewniają ponad 6 tys. gorących posiłków każdego dnia.

Horror w czasie świąt! Czarna seria pożarów w Chrzanowskiem

W Małopolsce zachodniej działa sześć schronisk i noclegowni. Kłopot w tym, że są już przepełnione. W Dom Wsparcia w Andrychowie przy ul. Batorego 58 i 42 wolnych miejsc nie ma. - Mamy 22 miejsca - mówi Roksana Gondko z MOPS-u w Andrychowie. - Na tę chwilę dwóch mężczyzn śpi już na materacach. Nie odsyłamy nikogo z kwitkiem, dlatego w sytuacji kryzysowej dostawiamy materace. Noclegownia w Brzeszczach też nie dysponuje wolnymi łóżkami. Jak twierdzą pracownice MOPS-u, każdego roku problem się powtarza. - Mamy zaledwie siedem łóżek, a bezdomnych dziesięciu - mówi Maria Sporysz, pracownik brzeszczańskiego ośrodka. - Dostawiamy łóżka piętrowe, ale to już w ostateczności. Na początek w ruch idą materace na dostawki. Każdy jednak może liczyć na ciepły koc i dach nad głową - dodaje.

Schronisko dla Bezdomnych w Gorenicach (ul. Chrzanowska 2) oraz schronisko Dom Nadziei w Kluczach (ul. Bolesławska 23) prowadzi Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne, zapewniając w sumie 106 miejsc noclegowych, a nawet pomoc finansową. - Mamy zaledwie jedno wolne miejsce - mówi Leszek Szczotka z ośrodka w Gorenicach. - Zima daje w kość, więc już z pierwszym śniegiem mieliśmy zapełnione ośrodki - dodaje. Oświęcimska noclegownia na Dąbrowskiego też przeżywa oblężenie.

Jako jedyna przyjmuje również osoby nietrzeźwe. - Bezdomnych pod wpływem alkoholu lokujemy w ogrzewalni - mówi Marzena Mika, kierownik noclegowni w Oświęcimiu. - Pomieszczenie to jest monitorowane przez straż miejską - dodaje. Noclegownia w Oświęcimiu ma 30 miejsc. Teraz tylko jedno łóżko stoi wolne. Osoby bezdomne, biedne lub potrzebujące powinny się zgłaszać do miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej. Pracownicy mają obowiązek udzielenia im pomocy lub wskazania ośrodka, do którego mogą się udać.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Podrobili 17 tys. ton paliwa, staną przed sądem
Najciekawsze świąteczne prezenty, wigilijne przepisy, pomysły na sylwestra - wszystko w serwisie świątecznym**swieta24.pl**.

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska