W Trzebini wczoraj normy zanieczyszczeń powietrza były przekroczone o osiem razy i wyniosły prawie 400 mikrogramów na metr sześcienny. Norma to 50 mikrogramów. Najgorzej był o godz. 10 rano. Równie źle było w Olkuszu, gdzie wartość PM10 o godz. 9 wyniosła 353 jednostek, czyli ponad siedem razy przekroczyła normę.
W najbliższych dniach może być jeszcze gorzej. Nie ma zapowiedzi wiatru, który mógłby przepędzić zanieczyszczone chmury. Ludzie duszą się będąc na zewnątrz.
- Nawet jadąc samochodem wdziera się do środka ten zapach. Zatyka płuca - denerwuje się Anna Kurek z Trzebini.
Jak mówi zwykle najgorzej jest wieczorami, gdy ludzie wracają z pracy do domów i zaczynają grzać. Wtedy nad miastem unosi się gęsta czarna mgła.
Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...
- Wszyscy się od tego pochorujemy - prognozuje trzebinianka. W Trzebini, gdzie mieszka wielu byłych górników kopalni Siersza ludzie ogrzewają domy głównie węglem, bo takie lata temu kupowali piece.
Wprawdzie gmina oferuje dotacje do zakupu pieców ekologicznych, ale jak dotychczas korzysta z nich niewiele osób. Wielu nie stać na pokrycie nawet połowy kosztów.
Na wczorajszą fatalną jakość powietrza ma wpływ także utrzymujący się mróz i to, że mieszkańcy mocniej palą w piecach. Ci, których nie stać na dobry opał wrzucają do ognia, co popadnie, także plastikowe butelki i inne odpady.
Tadeusz Arkit, były poseł Platformy Obywatelskiej, który zainicjował w Sejmie walkę ze smogiem teraz komentuje sytuację na facebooku.
- „Gdyby nie to, że sprawa dotyczy życia i śmierci, to mógłbym mieć satysfakcję, oglądając informacje w kilku stacjach telewizyjnych, które ironizowały, kiedy przygotowywałem ustawę antysmogową” - pisze na swoim profilu.
W Chrzanowie, Oświęcimiu, Wadowiach i w żadnym z innych miast regionu jakość powietrza nie jest monitorowana, ale to wcale nie oznacza, że jest tu czyściej. Cała Małopolska zachodnia była wczoraj zasnuta szarawą mgłą.
Małgorzata Matysik, która wczoraj jechała w Oświęcimia do Wadowic była zaskoczona, że smog widoczny był też na niezamieszkałych terenach.
- Szarawa mgiełka unosiła się nad polami między Oświęcimiem i Zatorem i dalej, już na górskich terenach. Od tego głowa bardzo boli - skarży się kobieta.
Wczorajszy negatywny rekord w ilości smogu należał do śląskiego Rybnika, gdzie normy przekroczone były 30 razy! Z powodu tragicznej jakości powietrza prezydent Rybnika zdecydował o zawieszeniu zajęć 10 i 11 stycznia w miejskich przedszkolach i szkołach.
Być może podobne decyzje powinny zapaść w Małopolsce zachodniej. Czy mamy świadomie wysyłać dzieci, by oddychały trucizną?
Źródło: TVN24
Fakty
Wyniki automatycznych pomiarów jakości powietrza są przekazywane bezpośrednio ze stacji pomiarowych. Można je śledzić na bieżąco na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: www..krakow.pios.gov.pl.
Smog zawiera m.in. rakotwórczy benzopiren, czyli substancję znaną z etykiet papierosów. Oddychając naszym m powietrzem „palimy” biernie.
Nie wolno w smogu biegać czy spacerować. Szczególnie nie powinny w tym czasie wychodzić na zewnątrz osoby starsze, schorowane, dzieci i kobiety w ciąży. Warto zainwestować w odpowiednią maskę z filtrem, gdy musimy wyjść na zewnątrz.