W kalendarzu wiele uroczystości, spotkań, warsztatów, koncertów. Przygotowaliśmy swoiste „ABC obchodów stulecia niepodległości”.
Oświęcim świętuje
Już w sobotę 10 listopada od godz. 12 zaplanowano „Spotkanie z historią u Hallera” w Parku Hallera przy ul. Zwycięstwa w Oświęcimiu-Dworach. W programie: Piknik Kawaleryjski (obozowisko kawaleryjskie, pokaz musztry konnej oraz władania szablą i lancą, przejażdżki na koniu, śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku). Po nim będzie „Wieczornica przy Mauzoleum rodziny Hallerów”.
11 listopada uroczystości główne rozpoczną się o godz. 9 od złożenia kwiatów pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz. O 9.30 będzie „Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych” w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów. Pół godziny później msza św. za ojczyznę i o 11.11 wymarsz parady patriotycznej na pl. Tadeusza Kościuszki.
Na oświęcimskim Zamku będzie kolejne spotkanie z cyklu „Polska Niepodległa”, a w nim od godz. 11 zwiedzanie ekspozycji muzealnych i wieży zamkowej, warsztaty, wykłady, a o godz. 17 koncert muzyki polskiej w wykonaniu zespołu Aldo Duo.
Kęty dla niepodległej
Świętowanie jubileuszu rozpocznie się na Rynku o godz. 10.30 od minikoncertu Orkiestry Dętej OSP Witkowice. Kwadrans później zaczną się uroczystości główne. Kolejnym przystankiem będzie parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach, gdzie o 11.15 rozpocznie się składanie wiązanek pod pomnikiem Ofiar Nazizmu i Komunizmu, a chwilę później msza św.
Z kolei w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach od godz. 11 będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawę czasową „Kęty. Legiony. Niepodległość”. O godz. 15.30 na placu Domu Kultury w Kętach odbędą się pokazy militarne, a o godz. 16 w Domu Kultury gala „Wojenko, wojenko… Kęckie drogi do Niepodległej”.
Na zakończenie kęckich uroczystości w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 18.45 rozpocznie się koncert „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”.
Msze i piknik w Wadowicach
W papieskim mieście uroczystości rozpoczną się o godz. 10. mszą świętą za ojczyznę, która z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Wadowicach odprawiona zostanie w kościele św. Piotra Apostoła.
Po mszy poczty sztandarowe uformują pochód i wspólnie przemaszerują pod pomnik Żołnierzy 12 Pułku Piechoty, by przy akompaniamencie strażackich orkiestr dętych z Kleczy i Choczni złożyć kwiaty i oddać hołd walczącym za ojczyznę.
Od godz. 12.30 na Placu Jana Pawła II zacznie się organizowany przez Urząd Miejski w Wadowicach Piknik Patriotyczny.
Mieszkańców czekają pokazy musztry paradnej i sztuk walki, wspólne gotowanie z Robertem Makłowiczem wraz z poczęstunkiem specjałami kuchni galicyjskiej, wielki tort na stulecie oraz uroczyste zamknięcie wadowickiej kapsuły czasu z pamiątkami, która ma być ponownie otwarta za 100 lat.
O godz. 16. w sali teatralnej WCK można wysłuchać koncertu „W domu ojczystym” w wykonaniu dzieci i młodzieży z placówek oświatowych z gminy. Program oparty jest na utworach, które miały szczególny wydźwięk historyczny, społeczny, kulturalny lub religijny na przestrzeni ostatniego stulecia. Wstęp wolny i każdy może przyłączyć się do śpiewania.
Także poza Wadowicami
W Andrychowie obchody rozpoczną się o 9.30 mszą w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Macieja Apostoła. O godz. 11 uroczyste złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy Legionów Polskich na Rynku.
Na godz. 17. zaplanowano na pl. Mickiewicza Wieczornicę Patriotyczną przy ognisku, w wykonaniu zuchów i harcerzy Hufca Szarych Szeregów. Początek przy przystani w Parku Miejskim.
O godz. 12.15 przy kaplicy obok kościoła w Inwałdzie odbędzie się poświęcenie oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej hrabiego Rodryga Romera.
Oświęcim. Pomóż spełnić marzenie tancerzy z formacji Elita N...
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: 12 listopada wolny od pracy, ale nie dla wszystkich