https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolski sejmik zaapelował o ratowanie huty ArcelorMittal w Krakowie. Radni mają też inne pomysły

Grzegorz Skowron
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Małopolski sejmik zaapelował do władz państwowych o podjęcie wszelkich możliwych działań mających na celu udzielenie pomocy hucie ArcelorMittal w Krakowie. Radny PiS Bogdan Pęk postulował repolonizację huty, a Kazimierz Barczyk z PO – negocjacje w sprawie zwrotu 1000 hektarów niepotrzebnych koncernowi metalurgicznemu.

„W związku z decyzją koncernu o wstrzymaniu pracy i wyłączenia z procesu produkcyjnego części surowcowej w krakowskiej hucie, czyli wielkiego pieca oraz stalowni, zachodzi obawa o dalszy los ponad 1200 pracowników, którzy mogą zostać pozbawieni pracy, a drastycznemu pogorszeniu mogą ulec warunki bytowe setek rodzin w Krakowie i Małopolsce” - czytamy w apelu, który małopolski sejmik przyjął w poniedziałek 17 czerwca 2019 roku.

„Apelujemy o szybkie i stanowcze decyzje na najwyższym szczeblu. Deklarujemy, że jako samorząd wojewódzki gotowi jesteśmy włączyć się do rozmów i negocjacji z właścicielami huty, tak aby możliwe było odłożenie lub cofnięcie decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca” - stwierdzili radni sejmiku.

Choć apel został przyjęty w politycznym konsensusie, to jednak podczas dyskusji pojawiały się nowe pomysły na ratowanie miejsc pracy w Nowej Hucie. Radny PiS Bogdan Pęk stwierdził, że huta powinna być zrepolonizowana. Z kolei Kazimierz Barczyk z PO postulował, by rząd podjął negocjacje z ArcelorMittal w sprawie przejęcia przez Skarb Państwa1000 hektarów zbędnych koncernowi.

Marszałek województwa Witold Kozłowski zapowiedział, że będzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim na temat przyszłości krakowskiej huty. Władze województwa chcą, by nie doszło do wygaszenia wielkiego pieca i ograniczenia produkcji w Krakowie. - Wierzę, że uda się wypracować rozwiązanie w tej sprawie – stwierdził Witold Kozłowski.

Władze ArcelorMittal zapowiedziały tymczasowe wygaszenie wielkiego pieca i wstrzymanie pracy stalowni. Jako powody tej decyzji podano m.in. coraz większą nadwyżkę produkcji stali na rynku polskim i europejskim, napływ tanich wyrobów hutniczych, głównie zza naszej wschodniej granicy, ciągle rosnące koszty związane m.in. z cenami energii elektrycznej, a także wzrost opłat za emisję dwutlenku węgla. Do tego dochodzi jeszcze spadająca liczba zamówień, m.in. z branży motoryzacyjnej. Decyzje mają być wprowadzone życie jesienią.

Minister Przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz jeszcze w maju zapewniała, że rząd robi wszystko, by nie doszło do ograniczenia produkcji w krakowskiej hucie. W sobotę 15 czerwca Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów stwierdził w RMF 24 stwierdził, że wierzy, iż do wygaszenia wielkiego pieca nie dojdzie. Przypomniał, że rząd przyjął projekt ustawy, dzięki której przedsiębiorstwa energochłonne będą otrzymywać z budżetu państwa wsparcie z tytułu wyższych cen energii elektrycznej. W najbliższym czasie ustawę ma przyjąć Sejm.

WIDEO: “Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery”. Ministerstwo infrastruktury przedstawiło projekt regulacji

Źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hutas
Wszędzie larum, że brakuje pracowników, szczególnie w przemyśle, apele o ściąganie większej ilości imigrantów (mowa nawet o 2,5 mln brakujących ludzi), a tutaj robi się problem z 1200 pracownikami huty. Zamykać to w cholerę, a już na pewno nie ratować z publicznych środków.
G
Gość 2
Te 1200 osób - pracowników zostanie "wchłoniętych" przez inne krakowskie i podkrakowskie firmy w jeden tydzień (oczywiście jeżeli będą chcieli pracować). Dodatkowo pozbędziemy się truciciela i zyskamy nowe tereny. Same plusy
G
Gość
a z czyich pieniędzy ma być ta pomoc dla Mittal -bo jeżeli z budżetu -to wypłacajmy wszystkim.
D
Duda ?
2019-06-17T20:31:06 02:00, riko:

Niech się władze wybiorą się najpierw do Branic i zobaczą ten biały śmierdzący żur płynący do Wisły to zmądrzeją ,o powietrzu to już nie mówię. Na Śląsku dało się zamknąć kilkanaście kopalń a u nas jednego hindusa się nie da ,tym bardziej że sam pada.Ludziom Wypłacić odprawy i sobie znajda robotę gdzie indziej i nikt nie będzie płakął po trującym zabójcy.

Moze rozwiniesz. Czyli odpady plyna bezposrednio do Wisly bez przechodzenia przez oczyszczalnie.?

G
GRU
Znowu Polacy mają dopłacać do hinduskiego biznesu? Niby z jakiej okazji???
G
Gość
TO MIASTO STANIE SIE WSPANIAŁYM JEŚLI ZNIKNĄ Z NIEGO WSZYSCY ....ecobandyci,ecoterrorysci,ecoidioci,ecodebile,ecopatole....
r
riko
Niech się władze wybiorą się najpierw do Branic i zobaczą ten biały śmierdzący żur płynący do Wisły to zmądrzeją ,o powietrzu to już nie mówię. Na Śląsku dało się zamknąć kilkanaście kopalń a u nas jednego hindusa się nie da ,tym bardziej że sam pada.Ludziom Wypłacić odprawy i sobie znajda robotę gdzie indziej i nikt nie będzie płakął po trującym zabójcy.
Q
Quu
Niech hindusi truja u siebie.
T
Tom
Oby nie uruchomili juz tego truciciela. Bardzo dobrze ze wygaszaja.

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska