https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prace wykończeniowe budynku kampusu UPJP2 na krakowskim Ruczaju dobiegają końca. Nie obyło się jednak bez problemów

Ewa Wacławowicz
ANNA KACZMARZ / POLSKA PRESS
Budowa kampusu UPJP2 na Ruczaju postępuje. Prace koncentrują się teraz na wykończeniu wnętrz, montażu instalacji elektrycznych i sanitarnych oraz na budowie drogi. Problemów w trakcie robót jednak nie brakowało. Grunty pod fundamenty budynku były na tyle kłopotliwe, że na miejscu musiał pracować geolog.

Dwa dni temu wybraliśmy się z wizytą na plac budowy nowego kampusu UPJP2, który powstaje przy ul. Bobrzyńskiego, tuż obok budynku biblioteki Uniwersytetu Jana Pawła II.

Prace postępują

Spod warstwy śniegu wyłania się wielki obiekt w stanie surowym. Częściowo zadaszony. Wokół wciąż trwają prace związane z budową drogi dojazdowej.

Wykonawcą prac jest grupa NDI, odpowiedzialna m.in. za budowę północnego odcinka autostrady A1 czy rewitalizację Centrum Sopotu.

Jak informuje nas Michał Stachoń, kierownik projektu z Grupy NDI, obecnie prace koncentrują się we wnętrzu obiektu, gdzie postawione zostały już ściany działowe.

- Pierwsze prace wykończeniowe powoli się kończą, przygotowujemy się do rozpoczęcia robót związanych z wbudowaniem finalnych warstw na podłogach, ścianach i sufitach. Montowane są instalacje elektryczne i sanitarne - mówi.

Dostarczono już też urządzenia związane z odzyskiem energii, ale też produkcją ciepła i chłodu. Robotnicy czekają jeszcze na dostarczenie energii elektrycznej i gazu z docelowych źródeł, aby móc rozpocząć rozruchy instalacji. Na terenie zewnętrznym trwają prace związane z układem drogowym.

Problemy z gruntami

Największym problemem napotkanym przez ekipę budowlaną w trakcie realizacji inwestycji okazały się grunty. Okazuje się, że sytuacja była na tyle poważna, że na miejscu obecny musiał być geolog.

- Sytuacja wymagała niemalże stałej obecności geologa na budowie, który następnie podejmował decyzję, czy odkryty grunt nadaje się do stawiania na nim fundamentów, czy jednak konieczne jest dalsze pogłębianie i wypełnianie odkrytych nisz betonem. Nie obyło się również bez dodatkowego wzmocnienia fundamentów palowaniem - relacjonuje Michał Stachoń

Koniec prac latem

Planowany termin zakończenia prac upływa latem. Wykonawca zakłada, że pozwolenie na użytkowanie obiektu uzyska w sierpniu.

-To jednak ambitny cel, którego osiągnięcie wymaga pełnego zaangażowania ze strony zespołu realizującego. Jak dotąd pogoda jest dla nas dość łaskawa i wszystko jest na dobrej drodze - zapewnia kierownik projektu

Nowa droga

W okolicy obiektu ma powstać też nowa droga o długości ok. 150 metrów, która pobiegnie przez zielony nieużytek biegnący wzdłuż ulicy Luciany Frassati Gawrońskiej. ZDMK ogłosiło niedawno postępowanie przetargowe na jej budowę.

Przeznaczona do budowy droga, wskazana została do realizacji przez ZDMK zgodnie z uchwalonym Budżetem Miasta Krakowa na rok 2025.

- Droga stanowić będzie ogólnodostępną drogę klasy dojazdowej, obsługującą obiekty użyteczności publicznej, w tym przede wszystkim uniwersyteckie - informują nas w ZDMK.

A co terenem zielonym? W chwili obecnej nie ma możliwości określenia ilości drzew i krzewów koniecznych do wycinki, co będzie możliwe na etapie opracowywania i uzgadniania dokumentacji projektowej.

- Wykonawca zobowiązany jest do przyjęcia rozwiązań projektowych minimalizujących ingerencję w istniejącą zieleń, umożliwiających maksymalną ochronę drzew i krzewów rosnących na terenie inwestycji, do zachowania i zabezpieczenia przed zniszczeniem jak największej ilości zieleni oraz objęcia szczególną ochroną zieleni, znajdującej się w pobliżu realizowanych prac - słyszymy

Ponadto, przed przystąpieniem do opracowania rozwiązań projektowych w ramach dokumentacji projektowej, wykonawca musi wykonać operat dendrologiczny ze wskazaniem szczególnie wartościowych okazów lub obszarów zieleni i zaleceniami "dotyczącymi uniknięcia kolizji z planowaną inwestycją".

Przewidywany czas realizacji robót budowlanych to 3 miesiące, od początku września do końca listopada 2025 r.

O inwestycji

22,5 metra wysokości, ponad 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni i aula mieszcząca 460 osób - to tylko kilka liczb opisujących nową inwestycją Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Nowoczesny kampus powstaje przy ul. Bobrzyńskiego. 8 czerwca 2022 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie placu budowy.

Projekt pracowni Ingarden & Evy Architekci zakłada uzyskanie nowego, większego budynku łączącego obecną bibliotekę i zupełnie nowej części dydaktycznej. Do tego reprezentacyjny plac nawiązujący do hali Turbacz, z pomnikiem papieża Polaka pośrodku. Co więcej, budynek ma wytwarzać energię potrzebną do jego funkcjonowania, i to z naddatkiem. Będzie też część gastronomiczna i parkingi.

Czytaj również

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska