9 z 16
Ruiny, zamki, pałace...
fot. Fot. Karolina Misztal

Ruiny, zamki, pałace

Trochę trudniejszą trasą jest ta rozpoczynająca się w Krzeszowicach. Ruszamy spod budynku stacji kolejowej, skręcamy w lewo, przekraczamy tory i znów skręcamy w lewo na niebieski szlak rowerowy. Jadąc nim, mijamy Dębnik i docieramy do Paczółtowic, gdzie znajduje się pierwsza atrakcja na trasie i drewniany kościół z początku XVI w. Następnie droga prowadzi przez Dolinę Eliszówki, obok ruin „Diabelskiego Mostu”. Na tym szlaku zobaczymy także ruiny zamku „Tenczyn”, kościół i drewnianą dzwonnicę w Tenczynie oraz pałac Potockich, kiedy wrócimy już do Krzeszowic

10 z 16
Trasa Jana Pawła II...
fot. Fot. Piotr Krzyzanowski

Trasa Jana Pawła II

Dla osób, które chcą większego wyzwania, dobrym wyborem będzie górska trasa w okolicy Suchej Beskidzkiej, którą przed laty przemierzał Jan Paweł II. Zaczynamy w mieście ze stacji kolejowej i jedziemy w lewo ulicą Mickiewicza. Na światłach ponownie skręcamy w lewo (ul. Przemysłowa), a za mostem na Stryszawce w prawo. Za Krzeszowem po stromym podjeździe docieramy do Grani Jana Pawła II. W trakcie drogi powrotnej przez przełęcz Śleszowicką, zobaczymy murowany kościół w Zembrzycach. Trasę kończymy w Suchej Beskidzkiej, gdzie zwiedzimy Zamek i udamy się do legendarnej karczmy „Rzym".

11 z 16
Jezioro Rożnowskie wita ponownie...
fot. Fot. Lucyna Nenow

Jezioro Rożnowskie wita ponownie

Jeśli ktoś lubi w wolnych chwilach spędzać czas nad wodą, ta trasa może mu się spodobać. Jej znaczna część wiedzie nad Jeziorem Rożnowskim. Poruszać się będziemy wzniesieniami ponad akwenem, dlatego na szlaku zdarzą się podjazdy i zjazdy. Wycieczkę zaczynamy w centrum Gródka nad Dunajcem. Sprzed budynku gminy udajemy się główną drogą na południe wzdłuż jeziora. Krętą ścieżką dojeżdżamy na szczyt Kobylnicy Zachodniej. Dalszy odcinek szlaku obfituje w ciekawe miejsca, takie jak drewniane kościoły w Przydonicy i Podolu, dwór Stadnickich i ruiny zamku w Rożnowie. Trasa kończy się tam gdzie zaczęła – w Gródku.

12 z 16
Jezioro Czchowskie i Dunajec...
fot. Fot. Piotr Krzyzanowski

Jezioro Czchowskie i Dunajec

Kontynuując temat wodny, godną polecenia trasą jest ta nad Dunajcem i Jeziorem Czchowskim. Znajdziemy na niej ruiny średniowiecznych zamków oraz kilka Kościołów. Wycieczkę rozpoczynamy na rynku w Czchowie. Ulicą Szkolną koło kościoła zjeżdżamy do drogi krajowej 75, którą przecinamy i kierujemy się do promu na Dunajcu (bezpłatny; od 5- 22). Na drugim brzegu rzeki skręcamy w prawo i trzymamy się niebieskiego szlaku. Zdobywamy grzbiet Czubicy i jedziemy dalej do sanktuarium w Tropiu. Zjeżdżając, przeprawiamy się przez Jezioro Czchowskie, by zobaczyć zamek „Tropsztyn”. W drodze powrotnej zwiedzimy jeszcze dwa kościoły i ruiny starej baszty

Pozostały jeszcze 3 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Mistrzowie Handlu 2025. Poznaliśmy najlepsze sklepy i najlepszych sprzedawców

Mistrzowie Handlu 2025. Poznaliśmy najlepsze sklepy i najlepszych sprzedawców

Kibice Cracovii w Katowicach. Tylko oni zdali egzamin

Kibice Cracovii w Katowicach. Tylko oni zdali egzamin

„Jagiellonki” świętowały awans do ekstraligi!

„Jagiellonki” świętowały awans do ekstraligi!

Zobacz również

Kolejna porażka Hutnika. "Kompromitacja"

Kolejna porażka Hutnika. "Kompromitacja"

Kibice na meczu Hutnik - KKS Kalisz. Tak wspierali swoją drużynę

Kibice na meczu Hutnik - KKS Kalisz. Tak wspierali swoją drużynę