Jak podaje Rzeczpospolita, redakcja pisma zwróciła się do ekspertów – przedstawicieli 10 różnych dziedzin ludzkiej działalności. Tak wyodrębnione jury miało wybrać 10 kobiet, które w znaczący sposób wpłynęły na historię świata.
Pierwsze miejsce zajęła nasza rodaczka, Maria Skłodowska-Curie. Magazyn nie szczędził jej słów uznania.
Rzeczpospolita, cytując magazyn BBC: „Maria Skłodkowska-Curie zmieniła świat nie raz, a dwa razy. Stworzyła nową naukę o radioaktywności – nawet sama stworzyła jej nazwę. Odkryła dwa pierwiastki, których nazwa pochodzi od jej rodzinnej Polski, a które zapoczątkowały skuteczne leczenie nowotworów”.
Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą w historii, która dostała Nagrodę Nobla (i to dwukrotnie). Jako pierwsza skończyła paryską Sorbonę i jako pierwsza została tam profesorem.
Jak podkreśliła Patricia Fara, prezes Brytyjskiego Towarzystwa Historii Nauki, Maria Skłodowska-Curie wykazywała się dużą determinacją. W każdym środowisku, w jakim się znalazła, była dyksryminowana – czy to w rodzinnej Polsce, która znajdowała się wówczas pod rosyjskim zaborem, czy we Francji, gdzie była uznawana za cudzoziemkę.
Warto podkreślić, że Maria Skłodowska-Curie wyprzedziła w rankingu tak wybitne postacie, jak:
- Margaret Thatcher,
- Eleonorę Akwitańską,
- Marię matkę Jezusa,
- Księżną Dianę,
- Królową Wiktorię,
- Matkę Teresę,
- Mary Shelley,
- Kleopatrę.
Całą LISTĘ rankingową BBC znajdziesz tutaj:100 kobiet, które zmieniły świat