Matura biologia 2019. ARKUSZE CKE, pytania, odpowiedzi
Matura z rozszerzonej biologii należy do jednej z najtrudniejszych. Uczniowie, szczególnie ci, pragnący dostać się na studia medyczne, muszą wykazać się wiedzą z ogromnej ilości tematów. W zeszłym roku egzamin trwał 180 min, a do uzyskania było 60 pkt, które znajdowały się aż na 27 stronach.
Matura Biologia 2019 Arkusz CKE, Odpowiedzi. Wiemy, co było!...
Poziom matury z biologii 2018
Przypomnijmy, że matura z biologii nie jest obowiązkowa, więc tak naprawdę można jej nie zdać, gdyż nie ma ona określonego progu zdawalności. Jednak jej wynik, jeśli ktoś zdecyduje się ją pisać, będzie się liczył w rekrutacji na studia.
W 2018 roku matura z biologii również nie należała do najprostszych. Większość uczniów jednogłośnie stwierdziła, że egzamin był dość trudny, dlatego też spora część będzie go poprawiać w tym roku.
Matura Biologia 2018 podstawa, rozszerzenie ARKUSZE CKE, Co ...
- Egzamin może nie tyle trudny, co bardzo wymagający. Zadań było ponad 20, ale każde z nich miało dużo podpunktów. Trzeba było najpierw przeczytać ze zrozumieniem, czego od nas oczekują autorzy zadań, a następnie dołożyć do tego swoją wiedzę – relacjonowała w zeszłym roku Nikola.
Matura biologia 2019. Czego się spodziewać?
Na maturze w 2018 roku większość zadań polegała na omówieniu przedstawionych doświadczeń oraz sformułowaniu wniosków na ich podstawie. Było to między innymi wykazanie związku między funkcją wewnątrzwydzielniczą komórek kory nadnerczy a występowaniem u niej kropel tłuszczu i mitochondriów, wyjaśnienie w jaki sposób dwuczęściowa budowa żeber ptaków umożliwia im wentylację płuc podczas spoczynku, jak również uzasadnieniu, że choroba Gravesa-Basedowa jest chorobą autoimmunizacyjną.
Matura biologia 2019. Co było na maturze w zeszłym roku?
Oprócz tego uczniowie musieli wykonać zadania na podstawie zamieszczonych do arkusza tekstów, na przykład „Podstawy fizjologii roślin” J. Kopcewicza i S. Lewaka, „Seminaria z cytofizjologii” J. Kawiaka, J. Zabel, „Pradukty zbożowe. Technologia i rola w żywieniu człowieka” oraz „Biochemia” J. Berga, L. Stryer i J. Tymoczko
Jedno zadanie polegało na uzupełnieniu opisu wiosennego transportu cukrów przez elementy drewna rośliny. Z kolei inne zawierały tematy dotyczące mutacji genów, stosowaniu oznaczania allei genów, konwencji waszyngtońskiej, stosowaniu różnych preparatów, zaznaczaniu zdań prawdziwych lub fałszywych, prawidłowych dokończeń zdań oraz krzyżówek.
Jak widać, zakres tematów, na które maturzyści musieli posiadać wiedzę, był bardzo duży i różnorodny. Udowadnia to, że do egzaminu dojrzałości należy przygotowywać się przez 3 lata, gdyż ostatni miesiąc, to zdecydowanie za późno. Mamy więc nadzieję, że tegoroczna matura nie przyniesie uczniom aż tak dużych problemów!
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Autor: Małgorzata Mrowiec
