Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura j. polski 2019. Próbna matura z Operonem: Teksty Tokarczuk i Myśliwskiego na maturze z języka polskiego ARKUSZ, ODPOWIEDZI 20 11

Małgorzata Mrowiec
Próbna matura z Operonem 2019
Próbna matura z Operonem 2019 Małgorzata Mrowiec
Próbna matura z Operonem z języka polskiego odbyła się 19 listopada. Jakie zadania były na maturze próbnej z języka polskiego? W rozprawce uczniowie mieli odpowiedzieć na pytanie: „Czy powrót do domu uszczęśliwia”. Punktem wyjścia był fragment „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. Do analizy i interpretacji czekał wiersz Wisławy Szymborskiej „Akrobata”.

Matura próbna Operon 2019 POLSKI PODSTAWOWY: próba przed prawdziwą maturą

Przyszli maturzyści rozpoczęli we wtorek (19 listopada) egzaminy próbnej matury przygotowywanej przez Wydawnictwa Pedagogiczne Operon. W Krakowie do tej próby generalnej egzaminu dojrzałości przystąpili m.in. uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego przy ul. Grzegórzeckiej.

W krakowskim VIII Liceum Ogólnokształcącym pierwszy wyszedł z matury z polskiego Stanisław Gaweł

Matura 2019: POLSKI CKE podstawa ODPOWIEDZI z polskiego. "Dz...

Próbna matura z Operonem z j. polskiego na poziomie podstawowym

Jakie były zadania i pytania na maturze próbnej z Operonem? Arkusze zadań z próbnej matury z Operonem wraz z odpowiedziami zostaną udostępnione na stronie internetowej Operonu już godzinę po zakończeniu każdego egzaminu.

Na tych, którzy decydowali się na analizę i interpretację wiersza, czekał utwór Wisławy Szymborskiej „Akrobata”. Jednak na zmierzenie się z poezją zawsze decyduje się tylko niewielkie grono maturzystów. Więc i tym razem większość egzaminowanych wybrała pisanie rozprawki.

W rozprawce uczniowie mieli odpowiedzieć na pytanie: „Czy powrót do domu uszczęśliwia”. Punktem wyjścia był fragment „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego.

- Ten tekst opisywał sytuację, kiedy pewien mężczyzna wrócił do domu z wojska, szczęśliwa rodzina przyjęła go. Jednak bohater miał traumę po pobycie w wojsku. Chodziło o to, że jeśli brać pod uwagę jego punkt widzenia, to powrót do domu nie uszczęśliwia, a jeśli rodziny – to daje szczęście – opowiadała nam Katarzyna Krzysztoforska z klasy III D biologiczno-chemiczno-matematycznej w VIII LO w Krakowie.

Uzasadniając własne zdanie należało sięgnąć również do innych tekstów kulturowych (książek, filmów itp.). Licealistka postawiła i broniła tezy, że powrót do domu w stu procentach uszczęśliwia.

- Dałam przykład Małego Księcia, który po swojej wędrówce bardzo tęsknił za różą i chciał zrobić wszystko, żeby wrócić do ukochanej i do swojego domu na planetę. Jako drugi przykład dałam „Potop” i postać Kmicica, który ze społeczeństwa, czyli ojczyzny został wyrzucony, bo został uznany za zdrajcę. I dopiero jak odkupił swoje winy i został uznany za bohatera, to ojczyzna z powrotem go przyjęła. On tęsknił za domem, którym jest ojczyzna i za byciem w niej jako patriota - wyjaśniała przyszła maturzystka.

Jakie inne zadania czekały na licealistów na tym pierwszym egzaminie Próbnej Matury z Operonem 2019?

- Był przytoczony tekst Olgi Tokarczuk na temat „Lalki”, w którym autorka uzasadniała, dlaczego „Lalka” jest arcydziełem. Dostaliśmy tabelkę, w której były wypisane stwierdzenia Olgi Tokarczuk, a trzeba było wpisać analogicznie fakty z „Lalki”. Na przykład Tokarczuk napisała, że gdyby Wokulski żył w teraźniejszych czasach, dorabiałby w Niemczech – a my mieliśmy napisać, jak było w „Lalce”, że dorabiał na dostawach dla wojska. Albo inny przykład – że dziś Izabela Łęcka byłaby córką ambasadora, a my mieliśmy napisać, kim faktycznie była w powieści – relacjonowała Katarzyna Krzysztoforska.

Kolejny tekst był o retoryce, sztuce przemawiania. - Mówił o tym, że podstawą przemawiania czy rozmowy z innym człowiekiem jest to, że musimy go szanować, traktować jako równego sobie, mieć do niego indywidualne podejście. Ważne jest też, że zupełnie innego słownictwa używa się w rozmowie z dzieckiem, a innego na rozmowie o pracę, a gdybyśmy użyli tej samej przemowy, nie odniesie to żadnego efektu – przekazał nam Wojciech Kmiecik z III A w VIII LO.

Z tekstem wiązały się określone zadania, trzeba też było np. wyjaśnić, co znaczy powiedzenie „Nie rzucać słów na wiatr”.

Licealiści z krakowskiego VIII LO kwitowali, że do próbnej matury przystąpili „z marszu”, a przed tą właściwą na pewno będą musieli jeszcze powtórzyć lektury, może przejrzeć streszczenia. - Myślę, że będzie dobrze – mówił po egzaminie Katarzyna, która swoją przyszłość wiąże z pielęgniarstwem lub psychologią

To już 13. edycja Próbnej Matury z Operonem. Jak podaje wydawnictwo, obecnie bierze w niej udział 50 procent szkół w całej Polsce.

Harmonogram Próbnej Matury z Operonem 2019

  • 19 listopada:
  • 9.00 – egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym (170 minut)
  • 14.00 – egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (180 minut)
  • 20 listopada:
  • 9.00 – egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (170 minut)
  • 14.00 – egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym (180 minut)
  • 21 listopada:
  • 9.00 – egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym (120 minut)
  • 14.00 – egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym (150 minut)
  • 22 listopada:
  • 9.00 – egzamin z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym: historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii, chemii, geografii, fizyki (180 minut)

Próbna matura z Operonem język polski podstawa. Jakie zadania były tok temu?

Tomasz Marć z Technikum Chemicznego, z klasy kształcącej techników analityków, wybrał na próbnej maturze z polskiego 2018 pisanie rozprawki na temat: „Bunt – siła twórcza czy destrukcyjna?”. Trzeba było napisać ją, odwołując się do podanego fragmentu „Antygony” Sofoklesa, opisującego moment, w którym spotyka ją Kreon, a także do innych, wybranych przez siebie dzieł.

- Starałem się udowodnić, że bunt to jest siła twórcza, mimo jego destrukcyjnej natury w czasie, kiedy trwa. Odwołałem się do „Reduty Ordona” i „Pana Tadeusza” Mickiewicza – mówił nam Tomasz, który w przyszłości chciałby zostać prawnikiem.

Również Ania Komenda z tego technikum wybrała rozprawkę i przekonywała w niej, że bunt ma moc sprawczą. Odniosła się w swojej pracy do mitu o Prometeuszu i „Ferdydurke”. - Temat rozprawki był dosyć przyjemny i prosty. Na pewno każdy mógł wyrazić siebie, a wiele lektur mogło pomóc w jej napisaniu – mówiła nam 19-latka, która chciałaby po maturze kontynuować naukę na studiach na Politechnice Krakowskiej, na kierunku technologia chemiczna.

W poprzednich latach na próbnej maturze z Operonem uczniowie musieli wykazać się m.in. znajomością "Lalki" Bolesława Prusa. Musieli także napisać rozprawkę na temat "Wola człowieka czy niekontrolowane siły decydują o losie ludzkim?" lub dokonać interpretacji wiersza poetki z USA Elizabeth Bishop: "Ta jedna sztuka".

Matura próbna Operon polski podstawowy: "Czarny anioł biały anioł”

Rok temu uczniowie mogli podjąć się również interpretacji wiersza. Część zdających komentowała, że był dla nich niezrozumiały. Chodzi o wiersz współczesnego poety Pawła Marcinkiewicza pt. „Czarny anioł biały anioł”.

  • Ponadto maturzyści mieli na tym próbnym egzaminie zadania m.in. dotyczące zrozumienia treści przytoczonego tekstu.
  • Pojawił się tekst o makaronizmach, słowotwórstwie, języku specyficznym dla danych zawodów i problemie naleciałości z języka angielskiego w tym zawodowym slangu.
  • Trzeba było m.in. streścić ten tekst, zawrzeć wszystko, co najważniejsze w 40-60 słowach.
  • Należało też wskazać, do którego fragmentu z twórczości Mickiewicza nawiązała autorka tego tekstu.

Próbna matura z Operonem 2019

Próbna Matura z Operonem to ogólnopolska akcja, w ramach której przeprowadzany jest próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całym kraju. Próbny egzamin jest organizowany od 2007 roku. Co roku przystępuje do niego 70% uczniów z klas maturalnych.

Matura próbna Operon 2019: ważny sprawdzian

Projekt Wydawnictwa Pedagogicznego Operon jest bezpłatny dla uczniów liceów i techników w całej Polsce. Dzięki materiałom dostarczanym do szkół, łatwiejsze staje się sprawdzenie wiedzy maturzystów i przygotowanie ich do realiów prawdziwego egzaminu maturalnego.

Ogólnopolska Próbna Matura z Operonem przeprowadzana będzie w dniach 19–22 listopada 2019 r.Arkusze wraz z odpowiedziami w wersji dla uczniów zostaną opublikowane na stronach gieldamaturalna.pl godzinę po każdym egzaminie.

Matura 2019 polski rozszerzony ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Matura polski rozszerzony ODPOWIEDZI, ARKUSZ, TERMIN. Co był...

Matura 2019. Co było na egzaminie w maju?

Temat rozprawki na maturze z polskiego był aktualny, a Dziady, na które uczniowie mieli się powołać są tzw."maturalnym klasykiem". Mimo to abiturienci byli załamani. Temat rozprawki brzmiał: Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie. Maturzyści musieli się odwołać do zacytowanego fragmentu III cz. "Dziadów", całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury. Do wyboru była też interpretacja wiersza Anny Świrszczyńskiej Samotność.

Matura 2020. Terminarz egzaminów

Egzamin maturalny odbywa się tuż po majówce. Tak będzie w przypadku przyszłego roku. Maturalny maraton rozpocznie się 4 maja. Tak prezentują się dokładne terminy:

  • 4 maja (poniedziałek) - język polski (pp)
  • 5 maja - matematyka (pp)
  • 6 maja - język angielski (pp)
  • 7 maja - matematyka (pr)
  • 8 maja - biologia (pp i pr)
  • 11 maja - chemia (pp i pr)
  • 12 maja - język niemiecki (pp)
  • 13 maja - geografia (pp i pr)
  • 14 maja - język rosyjski (pp)
  • 15 maja - język francuski (pp)
  • 18 maja - fizyka i astronomia (pp i pr)
  • 19 maja - język hiszpański (pp)
  • 20 maja - język włoski (pp), łemkowski (pp i pr)
  • 21 maja - język mniejszości narodowych (pp), język kaszubski (pr i pp)

Jak się zdaje maturę na 100 procent?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska