FLESZ - Mieszkańcy Zoo zaszczepieni na COVID-19

Na specjalnej platformie internetowej każdy z maturzystów może sam sprawdzić swój indywidualny wynik, a w zaciszu gabinetów rozpoczęło się analizowanie wyników.
- Matura wypadła dobrze. Nie ma większych odstępstw od wyników z poprzedniego roku - podsumowywał wyniki na konferencji prasowej wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Egzamin dojrzałości jest bardzo ważny dla tych, którzy wybierają się na studia, stanowi bowiem przepustkę na nie.
- Już pierwsze spojrzenie na tabele z wynikami sprawia, że na twarzy pojawia się uśmiech – mówi Tadeusz Mikrut, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu. - Zwłaszcza wynik naszych liceów to powód do prawdziwej dumy. Wynik powyżej 90 procent zdawalności mamy w przypadku wszystkich szkół tego typu. W technikach też nie jest najgorzej, a tam, gdzie absolwenci myślą o studiach wyższych jest nawet bardzo dobrze – dodaje.
Oczywiście są też mankamenty, bo na ogólny wynik matur w powiecie wpływają też szkoły dla dorosłych, czy też szkoły średnie, których absolwenci w większości planują po zakończeniu tego poziomu edukacji rozpoczęcie pracy. Słabiej też od szkół prowadzonych przez gorlickie starostwo wypadły dwie działające na terenie powiatu szkoły rolnicze, dla których organem prowadzącym jest ministerstwo rolnictwa.
Świadectwa maturalne w tym roku na terenie naszego powiatu otrzymało 590 absolwentów, a do matur ze wszystkich obowiązkowych przedmiotów przystąpiło 768 osób.
- Ten i tak już dobry wynik może się nam jeszcze poprawić – podkreśla Tadeusz Mikrut. - Będzie przecież grupa absolwentów, którzy przystąpią do egzaminu poprawkowego. To około 15 procent z tych, którzy nie zdali – dodaje.