
zad 8.1
B1
zad 8.2
Bodziec kierunkowy - dotyk podpory, powoduje, że komórki pędu po stronie podpory wydłużają się wolniej, niż komórki pędu nie dotykające jej. W efekcie strona pędu dotykającą podpory rośnie wolniej, niż strona nie dotykającą jej.

zad 9
Czy związki organiczne płyną w roslinie od szczytu do podstawy pędu bzu lilaka?
zad 9.2
Gdyż CO2 jest substratem fotosyntezy zachodzącej w szczytowej części pędu, a w wyniku fotosyntezy powstaje sacharoza będąca składnikiem soku floemowego. Tak więc atomy C14 znajdujące się w znakowanym CO2 zostały wbudowane w przebiegu fotosyntezy w związki organiczne transportowane we floemie.

zad 10.1
Zmiana polegała na obumarciu niektórych komórek miękiszu korzenia, w wyniku czego powstały duże przestwory międzykomórkowe. U roślin, których korzenie zostały zalane w wyniku powodzi, przestrzenie te mogą być rezerwuarem gazów oddechowych, np tlenu, niezbędnego do oddychania komórkowego komórek korzenia. To zapobiega gniciu korzeni.
zad 10.2
Wzrost stężenia etylenu u roślin narażonych na suszę przyspieszy opadanie liści, co zmniejszy straty wody spowodowane transpiracją przeprowadzana przez liście. W ten sposób roślina zmniejszając straty wody może utrzymać zrównoważony bilans wodny w sytuacji, gdy pobiera mało wody z gleby.
zad 10.3
P, P, P

zad 11.1
trypsyna - białka
amylaza trzustkowa - polisacharydy
lipaza trzustkowa - zemulgowane tłuszcze
zad 11.2
dwunastnica
zad 11.3
Trzustka jest narządem wydzielania wewnętrznego, gdyż produkuje i wydziela do krwi hormony - m.in. insulinę i glukagon