Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z matematyki 2021. Tegoroczna matura z matematyki była bardzo prosta

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Anna Kaczmarz
Anna Zając, maturzystka z XVIII LO w krakowskich Bronowicach uważa, że tegoroczna matura z matematyki była bardzo prosta. - I jeśli ktoś regularnie się uczył i przygotowywał, to nie sprawiła mu kłopotu, ponieważ zadania były dosyć schematyczne, takie, jak powtarzają się co roku. O ile kogoś nie zjadł stres, to na pewno sobie poradził - mówi Ania, która ocenia, że jej samej poszło na egzaminie bardzo dobrze. A bardzo się go bała, dużo się uczyła. - Jestem bardziej humanistką. I przyznam, że przed tą maturą z matematyki prawie nie przespałam nocy. Ale jestem bardzo szczęśliwa, że jednak się udało - wyznaje maturzystka.

Marzą o studiach już nie od strony monitora komputera

Spotykając się teraz w szkole z innymi maturzystami ze swojego liceum po długim okresie nauki online Ania jest zaskoczona, jak dużo osób się zmieniło w tym czasie.

- Każdy trochę wydoroślał. W wyglądzie są zmiany, dużo dziewczyn włosy przefarbowało. Ale wszyscy zmienili się na plus. Myślę, że też wszyscy wypoczęliśmy i już też jesteśmy podekscytowani najbliższymi wakacjami życia, które nas czekają - Ania liczy, że na tych wakacjach pojedzie na spływ kajakowy, na jachty i do Paryża.

Jeśli chodzi o studia, krakowska maturzystka wybiera się na filmoznawstwo lub kulturoznawstwo. Bardzo by nie chciała studiować również zdalnie. - Wydaje mi się, że studia to jest taki nowy rozdział, poznaje się wielu nowych ludzi. Coś zupełnie innego niż liceum czy gimnazjum i bardzo chciałabym to przeżyć od strony rzeczywistej, a nie tylko od strony monitora komputera. Bardzo bym chciała poznać tych wszystkich ludzi i zdobyć doświadczenia na żywo, a nie tylko łączyć się na wykłady i rozłączać - mówi Ania Zając.

Szymon uważa, że w porównaniu do poprzednich lat na tegorocznej maturze z matematyki było stanowczo łatwiej

Szymon Macnar z VI LO w Krakowie z egzaminu z matematyki wyszedł po około godzinie i 20 minutach. Jak nam tłumaczył, w tym roku ministerstwo odjęło maturzystom jedno zadanie otwarte, w związku z czym około 60 procent punktów z matury można było otrzymać za zadania zamknięte. Dlatego Szymon skupił się właśnie na zadaniach zamkniętych, a z otwartych nie rozwiązał wszystkich.

- Ale myślę, że wiele osób będzie pisało przez całe 170 minut lub troszeczkę krócej. Jeśli ktoś będzie chciał napisać jak najlepiej, to będzie siedział do końca trwania egzaminu, nad zadaniami otwartymi. A pod koniec arkusza są bardzo skomplikowane zadania, mogą zająć sporo czasu – ocenił po wyjściu z egzaminu krakowski maturzysta.

Matura CKE z matematyki na poziomie podstawowym

Matura CKE z matematyki na poziomie podstawowym. Dużo geomet...

Szymon uważa, że w porównaniu do poprzednich lat na tegorocznej maturze z matematyki było stanowczo łatwiej. Jest do zdobycia trochę mniej punktów, przez co zwiększa się rola zadań zamkniętych.

- I pytania były naprawdę w miarę łatwe, szczególnie te zamknięte. Wymagania w porównaniu do podstawy programowej bardzo ograniczone. Nie było brył obrotowych – a to duże ułatwienie, bo te zadania zawsze były troszeczkę bardziej skomplikowane. Dużo było pytań z geometrii, dużo pytań z funkcji liniowej, kwadratowej, a to zagadnienia, które są raczej dobrze omawiane na lekcjach i myślę, że niewiele osób miało z nimi problemy – relacjonował nam Szymon Macnar.

"Jeżeli ktoś się uczył, to powinien sobie poradzić"

W tym roku w tarnowskich szkołach do matur podchodzi niespełna 3 tys. uczniów. Jakie mają wrażenia z egzaminu z matematyki?

- Matematyka był prosta. Ja wprawdzie jestem w klasie matematyczno-fizycznej, ale również ci, którzy są humanistami, nie powinni mieć dużych problemów z tymi zadaniami. Zaskoczeniem było może to, że na maturze pojawiło się sporo zadań z „funkcji”, ale jak dla mnie nie było to kłopotem - mówił nam Filip, V LO w Tarnowie.

- Po języku polskim byłam bardziej zadowolona. Udzielił mi się stres na matematyce i niektóre zadania musiałam kilkakrotnie czytać, aby je zrozumieć i rozwiązać. Pisałam do samego końca – tak relacjonuje z kolei Julia, maturzystka z III LO w Tarnowie.

Robert Kozioł, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie, podkreśla, że tegoroczna matura poprzedzona była nauką zdalną. - To wymagało do uczniów większej samodyscypliny. Uczniowie mieli jednak wszystko podane, wiedzieli, czego trzeba się nauczyć. Ci, którzy odpowiedzialnie podeszli do tematu, nie powinni narzekać na tematy i zadania. Te nie były bardzo trudne. Jeżeli ktoś się uczył, to powinien z nimi sobie poradzić – zapewnia dyr. Kozioł.

Uczniowie przyszli do szkoły pełni optymizmu i z uśmiechem na twarzy

O obecnej maturze w reżimie sanitarnym Jacek Kaczor, dyrektor prestiżowego „Nowodworka”, czyli I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie, mówi, że nie ma w niej nic, co budziłoby dodatkowe emocje.

- Strona organizacyjna związana z ograniczeniami epidemicznymi stała się już pewną normalnością, już przyzwyczailiśmy się do tego, że tak właśnie wygląda egzamin. Za pierwszym razem to była niewiadoma. Ale teraz wiele rzeczy jest już przetestowanych, a zdaje rocznik, który przećwiczył już takie egzaminy na maturze próbnej. Więc nie ma elementu zaskoczenia, dodatkowej emocji, która by przeszkadzała w samym egzaminie - słyszymy od dyr. Jacka Kaczora.

Dyrektor zauważył natomiast, że podczas obecnej matury na szkolnych korytarzach jest dużo spokojniej i ciszej. - Procedury sprawiają, że nie ma miejsca na to, żeby pozostać w szkole, czekać nawzajem na siebie w środku – tłumaczy dyrektor „Nowodworka”. Również przesunięcie czasowe rozpoczęcia egzaminu - bo w naszym liceum maturzyści są podzieleni na dwie tury, jedna zaczyna o godz. 9, a druga pół godziny później - sprawia, że wszyscy zachowują się ciszej, żeby nie przeszkadzać tym, którzy nadal piszą - dodaje.

Z kolei Mariusz Graniczka, dyrektor XLIV LO w Krakowie, zwraca uwagę, że wprawdzie jest to kolejna matura w pandemii, jednak rok temu maturzyści przystępowali do niej po raptem trzech miesiącach poza murami szkoły, a tegoroczni mieli zdalne nauczanie już od połowy października.

- Od samej młodzieży wiem, że izolacja od bycia ze sobą dłużej niż tydzień czy dwa doskwierała im coraz bardziej - mówi dyr. Graniczka. - Teraz uczniowie przyszli do szkoły pełni optymizmu i z uśmiechem na twarzy.

Dyrektor dodaje, że jeszcze przed maturą, na zakończeniu roku i rozdaniu świadectw, powiedział maturzystom, że dolegliwości, które teraz przeżywamy, staną się na pewno obiektem badań naukowych socjologów i psychologów. - Ale – i to im uświadamiałem – te nasze bolączki i wyrzeczenia są śmieszne i są niczym wobec tego, czego doznawali ich pradziadowie i to w nie tak odległych czasach, bo w latach 30. czy w okresie II wojny światowej: zesłania, Sybir, walka o przetrwanie, ziąb, głód, niedożywienie, choroby, obozy zagłady, kazamaty gestapowsko-ubeckie… W związku z tym możemy się tylko uśmiechnąć, zacisnąć zęby i zrobić wszystko, żebyśmy nasze dolegliwości przetrwali bez większego szwanku dla psychiki - mówi dyr. Graniczka.

Matura 2021. A oto harmonogram na kolejne dni matur w tym tygodniu:

Matura 6 maja (czwartek) 

  • godz. 9 - język angielski (poziom podstawowy)
  • godz. 14 - historia sztuki (poziom rozszerzony)

Matura 7 maja (piątek) 

  • godz. 9 - język angielski (poziom rozszerzony)
  • godz. 9 - język angielski (poziom dwujęzyczny)
  • godz. 14 - filozofia (poziom rozszerzony).

FLESZ - Nastolatkowie będą szczepieni na COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska