Z danych gromadzonych w Krajowym Rejestrze Nowotworów wynika, że w 2019 r. na raka jądra zachorowało ponad 1,1 tys. Polaków. Wśród panów walczących z nowotworami złośliwymi z tym typem choroby mierzy się 1,4 proc. Jednak wśród młodych dorosłych - w wieku 20-44 lat - to właśnie nowotwór jądra jest tym najczęściej występującym.
Rak jądra szybko się rozwija
Choroba pojawia się najczęściej w efekcie zaburzenia rozwoju komórek, z których typowo powstają plemniki produkowane w jądrach. Błędy w tym procesie prowadzą do tworzenia się zmian nowotworowych, a na ich rozwój szczególnie są narażeni m.in. panowie, których bliscy krewni (ojciec, brat) chorowali na raka jądra oraz tacy, u których po urodzeniu jądro lub oba jądra nie zeszły prawidłowo do moszny.
Nowotwór jądra szybko się rozwija i może skutkować pojawieniem się przerzutów w węzłach chłonnych czy innych narządach. Wcześnie wykryty jest w pełni wyleczalny. Do objawów, które powinny skłonić do wizyty w gabinecie specjalistów, należą m.in.:
- obrzęk jądra,
- pojawienie się guza,
- ból.
Kluczem do szybkiego rozpoznania niepokojących zmian jest regularna samokontrola. Każdy mężczyzna raz w miesiącu powinien sam zbadać swoje jądra. Najlepiej zrobić to po ciepłym prysznicu czy kąpieli, kiedy moszna i mięśnie podtrzymujące jądra są rozluźnione. Każde z jąder należy zbadać obracając je delikatnie między kciukami a pozostałymi palcami. Organ powinien być gładki, pozbawiony guzków, zaś samobadanie nie może wiązać się z dyskomfortem czy bólem.
Wyczulone na wszelkie zmiany powinny być także kobiety. Doświadczenie lekarzy pokazuje, że w wielu przypadkach to właśnie one pierwsze zauważają niepokojące objawy u swoich partnerów i skłaniają ich do konsultacji ze specjalistą.
Rak jądra i rak prostaty - zrób przegląd organizmu
O ile dla młodych panów zagrożeniem jest przede wszystkim rak jądra, o tyle dla seniorów znacznie groźniejszy jest nowotwór prostaty. Wśród Małopolan odpowiada on za największy odsetek zachorowań na nowotwory złośliwe. W 2019 r. taką diagnozę usłyszało ponad 1,3 tys. mieszkańców naszego województwa - zmarło blisko 500.
W wykrywaniu raka gruczołu krokowego jeszcze w stadium bezobjawowym pomaga m.in. badania stężenia PSA. Jest ono jednym z elementów diagnostyki, jaką każdy Polak po 40. roku życia może wykonać bezpłatnie w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”. Jego celem jest kompleksowy „przegląd” organizmów po trudnym okresie pandemii, która dodatkowo zniechęciła wielu z nas do profilaktyki.
Żeby skorzystać z darmowych badań, wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta i wypełnić kwestionariusz, zawierający pytania dotyczące m.in. stylu życia i zdiagnozowanych już chorób.
Na podstawie udzielonych odpowiedzi system dobierze pakiet badań do wykonania i wygeneruje e-skierowanie. W skład pakietu diagnostycznego dla mężczyzn wchodzi m.in.:
- badanie PSA,
- morfologia krwi,
- badanie ogólne moczu,
- badanie stężenia glukozy we krwi
- badanie poziomu cholesterolu,
- test na krew utajoną w kale.
Ankietę można wypełnić również dzwoniąc pod numer 22 735 39 53 albo korzystając z pomocy lekarza rodzinnego.
Dobrane badania wykonasz w dowolnej placówce, która realizuje program „Profilaktyka 40 Plus”. W Małopolsce jest ich ponad 170. Lista wszystkich takich miejsc wraz z adresami jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl
