13 i 14 maja Kraków stanie się miejscem ważnego wydarzenia o międzynarodowej randze poświęconego dekarbonizacji ogrzewania i chłodzenia w miastach Europy – konferencji Decarb Cities 2025. Jest ona adresowana przede wszystkim do przedstawicieli władz samorządowych, ale też reprezentantów instytucji czy przedsiębiorstw, którzy już teraz lub w najbliższych latach zmierzą się z wyzwaniami w tym obszarze. Udział w wydarzeniu to nie tylko niepowtarzalna szansa na zdobycie kompleksowej wiedzy, ale też na szeroką wymianę doświadczeń i nawiązanie owocnej współpracy.
Głównym organizatorem Decarb Cities 2025 jest Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA). W przygotowania zaangażowane jest także Miasto Kraków, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Konferencja zgromadzi zróżnicowaną grupę interesariuszy, od przedstawicieli miast i decydentów z Polski i zagranicy, po ekspertów branżowych, naukowców i przedsiębiorców, aby podczas dwudniowych spotkań wspólnie mogli oni przeanalizować kluczowy temat: przejścia na neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla miejskie systemy ogrzewania i chłodzenia.
Organizatorzy zachęcają do udziału w wydarzeniu przedstawicieli samorządów, w tym szczególnie włodarzy polskich miast, powiatów i gmin, dla których udział w Decarb Cities 2025 jest bezpłatny. Gwarantują, że konferencja będzie dla nich doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy, inspiracji i nawiązania szerokich kontaktów. Decydenci, eksperci branżowi, naukowcy i przedstawiciele miast z różnych regionów Europy spotkają się w Krakowie właśnie po to, by omówić innowacyjne rozwiązania, sprawdzone strategie i rzeczywiste przykłady inwestycji w obszarze dekarbonizacji. A jednocześnie – aby ułatwić wymianę doświadczeń oraz promować i zacieśniać współpracę regionalną i sektorową.
Szczególna uwaga będzie poświęcona roli innowacyjnych rozwiązań oraz wdrażaniu najlepszych praktyk w celu efektywnego zastąpienia ogrzewania opartego na paliwach kopalnych technologią pomp ciepła i innymi technologiami odnawialnymi. Omówiony zostanie również temat finansowania transformacji energetycznej. Zaprezentowane będą skalowalne i zintegrowane rozwiązania, które pozwalają jednocześnie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.
Cała konferencja będzie tłumaczona na język polski.
Program dwudniowej konferencji Decarb Cities 2025 przewiduje m.in.:
dyskusje panelowe dotyczące podejścia do dekarbonizacji miast w skali lokalnej, regionalnej i europejskiej;
wgląd w możliwości finansowania i rolę Unii Europejskiej we wspieraniu transformacji energetycznej miast;
angażujące uczestników sesje, takie jak World Café, podczas których będą mogli wymieniać się pomysłami na kształtowanie strategii energetycznych dla miast oraz praktycznymi narzędziami ułatwiającymi ich wdrażanie;
wizytę studyjną poświęconą unikatowej instalacji pomp ciepła w Archiwum Narodowym w Krakowie − to energooszczędny budynek korzystający z instalacji gruntowych pomp ciepła.
Uczestnicy będą również mieli okazję poznać bogate dziedzictwo Krakowa podczas wycieczki po Starym Mieście oraz wziąć udział w uroczystej kolacji w zabytkowej siedzibie Magistratu – Pałacu Wielopolskich.
Dla przedstawicieli władz samorządowych i prasy udział w konferencji Decarb Cities 2025 jest bezpłatny, wówczas wymagana jest rejestracja poprzez wybór kategorii Policy makers i Press.
Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie internetowej: decarbcities.eu/programme/
Źródło: PORT PC