FLESZ - Powrót do szkół. Wszyscy w trybie stacjonarnym

O nowych, przyspieszonych liniach aglomeracyjnych mówiono od dawna. Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie od wiosny informował o prowadzonych rozmowach z władzami gmin ościennych w sprawie agloekspressów.
Szef ZTP w Krakowie zaznaczał, że chodzi o zintegrowanie i wzmocnienie transportu publicznego. Idea jest taka, żeby te linie poprawiły dojazd uczniów i studentów do szkół i uczelni. Pierwsze autobusy wyjeżdżają na trasę lada dzień - w ich sprawie z zarządem krakowskiego transportu dogadali się szefowie gmin Zielonki i Michałowice.
Agloekspressy mają kursować w godzinach szczytu porannego i popołudniowego co 15 minut, a poza tymi godzinami oraz w soboty i święta co pół godziny. Będą to autobusy 307 i 337.
- 307 jedzie z Michałowic parkingu P&R (obok UG), a dalej w Michałowicach ul. Jana Pawła II- Bibice ul. Graniczna, Węgrzce Warszawska następnie w Krakowie ulicami Aleja 29 Listopada - Aleje Trzech Wieszczów - Rondo Grunwaldzkie - ul. Konopnickiej - Kraków Os. Podwawelskie (ICE);
- 337 rusza z pętli w Owczarach i dalej przez Brzozówkę – Przybysławice – Januszowice - Trojanowice – Zielonki, a następie w Krakowie ulicami Pachońskiego – Łokietka – Prądnicką- Kraków Nowy Kleparz.
W gminach Zielonki i Michałowice przyspieszone linie obsłużą wszystkie przystanki, a na terenie Krakowa zatrzymają się na wybranych przystankach. Agloekspressy współfinansują gminy, po terenie których kursują i miasto Kraków.
W gminie Zielonki agloekspressy dowiozą m.in. dzieci do nowej Szkoły w Przybysławicach.
Zwiększając częstotliwość kursów aglomeracyjnych i uruchamiając nowe linie we współpracy z miastem Kraków, gmina Zielonki poprawia jakości dojazdu transportem zbiorowym do szkół, uczelni i pracy mieszkańcom, zapewnia alternatywy dla samochodów prywatnych - informują zieloneccy urzędnicy i wyliczają, że w ciągu minionego roku gmina wydala na kursy aglomeracyjne 2,87 mln zł.