Miejskimi cmentarzami zajmuje się... zatrzymana przez CBA dyrektorka

Małgorzata Mrowiec
W ostatnim czasie w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych zaszły duże zmiany personalne Fot. Arkadiusz Maciejowski
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powierzył byłej szefowej magistrackiego Wydziału Mieszkalnictwa stanowisko wicedyrektora Zarządu Cmentarzy Komunalnych. Mimo że ciążą na niej poważne zarzuty korupcyjne

Nowa wicedyrektor ZCK trafiła na to stanowisko bez konkursu. Tę posadę, na której zarabia ok. 10 tys. zł miesięcznie, otrzymała, choć zdaniem prokuratury jest zamieszana w jedną z największych krakowskich afer ostatnich lat.

Według śledczych, w zamian za łapówki, wraz z innymi urzędniczkami pomagała w uzyskaniu prawa do gminnych lokali użytkowych i mieszkalnych. Śledztwo w tej sprawie, które jest pokłosiem artykułów „DP”, ciągle się toczy. Zatrzymanych zostało kilkanaście osób.

Wiceszefowa ZCK pracowała wcześniej m.in. w Zarządzie Budynków Komunalnych, a od kwietnia 2017 roku do lipca 2018 była dyrektorką Wydziału Mieszkalnictwa. To wtedy trafiła do aresztu, spędziła w nim dwa miesiące. Według śledczych miała w latach 2015-17 przyjąć łącznie ok. 70 tys. zł łapówki.

Jeszcze w styczniu w magistracie informowano nas, że przebywa na zwolnieniu lekarskim. Teraz prof. Majchrowski pytany przez nas, dlaczego powierzył urzędniczce, która ma zarzuty korupcyjne, nowe stanowisko kierownicze, podkreśla m.in., że „zawsze była pracownikiem wysoko ocenianym”. Zaznacza też, że jej sytuacja prawna pozwala na zatrudnienie w ZCK. Prokuratura nałożyła na tę urzędniczkę szereg ograniczeń dot. możliwości pracy w instytucjach związanych z gminnymi nieruchomościami. Nie było jednak wśród nich zakazu pracy m.in. właśnie w ZCK. I tam dostała posadę od prezydenta Krakowa. Choć Jacek Majchrowski podkreśla, że decyzje personalne ostatecznie podejmuje dyrektor konkretnej jednostki. W przypadku ZCK to Paweł Sularz. Nie udało nam się uzyskać jego komentarza, bo nie odbierał od nas telefonu.

- To skandaliczna decyzja personalna i będziemy wzywać prezydenta do wycofania się z niej. Osoba, która ma zarzuty korupcyjne, nie powinna zajmować stanowiska kierowniczego w jednostce miejskiej - mówi radny miejski Michał Drewnicki (PiS).

- Można mieć wątpliwości do tej decyzji, ale z drugiej strony, skoro ta pani nie ma prawomocnego wyroku, to nie można jej odmawiać możliwości pracy w urzędzie - mówi z kolei Aleksander Miszalski, przewodniczący klubu PO w Radzie Miasta Krakowa.

Była dyrektorka Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa (a wcześniej kierowniczka jednego z referatów w Zarządzie Budynków Komunalnych), na której ciążą poważne zarzuty korupcyjne, dostała po cichu nową posadę kierowniczą - w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych. W przypadku wielu innych zmian personalnych - np. niedawnych w Zarządzie Inwestycji Miejskich - m.in. na oficjalnej stronie internetowej miasta (krakow.pl) pojawiały się na ten temat informacje.

Nowa wicedyrektor ZCK odpowiada za inwestycje, remonty i planowanie. Poprzedni zastępca dyrektora (Stanisław Szpar) odpowiedzialny za inwestycje i remonty odszedł w 2016 r. na emeryturę. Przez kolejne lata nikt nowy nie został zatrudniony na jego miejsce. Aż do lutego 2019 r., gdy posadę od prezydenta Jacka Majchrowskiego otrzymała urzędniczka, którą ponad pół roku wcześniej zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego i spędziła dwa miesiące w areszcie.

- Proszę pamiętać, że postawienie komuś zarzutów nie jest jednoznaczne z udowodnieniem mu winy, bo to dopiero rozstrzyga sąd - argumentuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa, odpowiadając na nasze pytania o zatrudnienie urzędniczki, na której ciążą poważne zarzuty korupcyjne. Przypomnijmy, że dotyczą one przyjmowania łapówek - łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych - w zamian za pomoc w uzyskaniu prawa do gminnych lokali użytkowych i mieszkalnych w atrakcyjnych lokalizacjach - m.in. przy ul. Szewskiej, Karmelickiej, św. Jana, Mostowej. To jedna z największych krakowskich afer, w której łącznie zatrzymanych zostało już kilkanaście osób, w tym trzy urzędniczki miejskie.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży i wynajmie atrakcyjnych gminnych nieruchomości w centrum Krakowa wciąż trwa. Zostało przedłużone do 17 lipca br.

Prokuratura w związku z tym śledztwem zdecydowała o określonych ograniczeniach dla - teraz już byłej - dyrektorki Wydziału Mieszkalnictwa. Są to: zawieszenie w czynnościach służbowych dyrektora tego wydziału, a także nakaz powstrzymywania się od pracy na stanowisku, które uprawniałoby do wydawania decyzji mających wpływ na działalność Zarządu Budynków Komunalnych oraz Wydziału Skarbu Miasta UMK. Natomiast odsunąć generalnie od pracy w urzędzie może dopiero sąd w wyroku - jeżeli uzna daną osobę za winną i wskaże to jako część kary.

Próbowaliśmy w zeszłym tygodniu bezpośrednio porozmawiać z nową wicedyrektor ZCK. W czwartek, gdy pojawiliśmy się w biurze tej jednostki przy ul. Rakowickiej, okazało się, że jej tam nie ma. „Wyszła na spotkania służbowe” - usłyszeliśmy. W następnym dniu, gdy zadzwoniliśmy do ZCK... znów usłyszeliśmy podobną wersję od innej z urzędniczek.

Łapówki i nagroda

Przypomnijmy, że była szefowa Wydziału Mieszkalnictwa, która została zatrzymana przez CBA i tymczasowo aresztowana w lipcu zeszłego roku, znalazła się w gronie nagrodzonych finansowo przez prezydenta urzędników za pracę właśnie w 2018 roku. Otrzymała dodatkowych niemal 6 tys. złotych (łącznie prezydent przyznał podwładnym 18,6 mln zł, czyli blisko 2 mln złotych więcej niż rok wcześniej).

Gdy zajęliśmy się tą sprawą w styczniu bieżącego roku, magistrackie biuro prasowe przekonywało, że znaczna część tej sumy, czyli 5 tys. zł, została wypłacona jako nagroda za I kwartał 2018 roku, czyli na kilka miesięcy przed tym, gdy urzędniczka została zatrzymana. Ale już 850 zł zostało wypłacone jako tzw. nagroda świąteczna na Boże Narodzenie, czyli pięć miesięcy po tym, gdy eks-dyrektor usłyszała zarzuty korupcyjne.

- Ta druga nagroda to forma gratyfikacji dotyczącej świąt i Nowego Roku, która przysługuje każdemu uprawnionemu pracownikowi, a więc pozostającemu na etacie - argumentowali magistraccy urzędnicy w styczniu br. Wtedy była dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa wciąż formalnie przebywała na zwolnieniu lekarskim. - Samo zatrzymanie urzędniczki przez CBA nie rozwiązuje stosunku pracy - dodawano w Urzędzie Miasta.

Teraz w urzędzie nie odpowiedzieli nam, ile dokładnie zarabia jako wicedyrektorka ZCK. Podano nam jednak, że podstawowa pensja na tym stanowisku wynosi pomiędzy 8 a 9 tys. zł brutto. Ale na tym nie koniec. - Przewidziany regulaminem wynagradzania ZCK dodatek funkcyjny dla tego stanowiska kształtuje się na poziomie od 1000 do 2250 zł brutto - informuje Dariusz Nowak, kierownik magistrackiego biura prasowego.

Roszady personalne

Powołanie nowej wicedyrektorki to nie jedyna roszada personalna, którą przeprowadził prezydent Krakowa w ostatnich miesiącach w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych. Dyrektorem tej jednostki został bowiem Paweł Sularz, dotychczasowy wicedyrektor zarządu dróg. Jego stanowisko w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa zajęła z kolei Dorota Iwanicka, była dyrektor... w ZCK. A podobnych „wymian na stanowiskach” było w miejskich jednostkach więcej.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

"Zaklinam was, wytrwajcie. Nie jesteście sami." Artyści i dziennikarze wspierają nauczycieli

Źródło: TVN24/x-news

Wideo

Materiał oryginalny: Miejskimi cmentarzami zajmuje się... zatrzymana przez CBA dyrektorka - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

b
bo

Kiedyś, gdy o przyjęciu na uczelnię decydował wynik egzaminu wstępnego, działał sobie taki pan, który miał opinię skutecznego pośrednika w załatwianiu przyjęcia. Jego pomysł polegał na tym, że pobierał kwoty na łapówki, z honorowym warunkiem, że w razie nieudanej jego interwencji - zwraca te pieniądze. Ponieważ znaczna ilość jego klientów była i tak przyjmowana, na skutek zdania egzaminu, ów pan w ogóle w niczym nie pośredniczył, do nikogo nie chodził, a tym, co nie zdali i nie zostali przyjęci - zwracał wpłacone kwoty. Netto zostawały mu w kieszeni kwoty od tych, co zdali. W sprawach otwartych przetargów publicznych na lokale gminne zapewnienie wygranych, przy publiczności licytującej na sali, wygląda opisywana historia chyba na podobny proceder. Ktoś podszywa się pod mocnego załatwiacza i kosi kasę od naiwnych. Nie ma nic nadzwyczajnego, że część tych ubiegających się o protekcję wygrała publiczną licytację, bo po to one są, żeby ktoś wygrywał. A prokuratura jest po to, żeby podejrzenia wyjaśnić. Tym chętniej takie donosy podejmuje, im więcej rozbieżności politycznych jest między gminą a rządowymi oficjelami.

S
Skuba

Krakowianie, podpisujmy się! https://www.petycjeonline.com/prezydencie_krakowa_wstydzze_sie

G
Grabarz

Co tam będą budować?

D
Dodek

Czy na tego JM nie ma mocnych? Gdzie prokuratura?!!!Gdzie służby? ?!

Sprzedane i rozkradzione miasto. Może pani X będzie szykować grób dla JM 😃😄

Ł
Łapiduch

Kiedy wreszcie ktoś skontroluje to bagno?

S
Sokular

Brawo media - tylko widać od Dziennikarzy można oczekiwać transparentności.Prezydent tu nie zarządza tylko RZĄDZI jak dyrektor w dawnych pgr............skandal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! łapownicy na dyrektorskich stanowiskach

e
edekk

a co, samolotów rozsiewających pyły nie widziałeś - Stacja Kurdwanow godzina 8:30 PM10 - 111 - co sie dzieje

.... ale o co chodzi

To tylko skok na etat w stylu Jana T.

:)

Macie jeszcze jakieś wątpliwości kogo sobie wybraliście? Nie obchodzi mnie los krakowa bo tylko z niego ciągnę $$$ ale ludzie pomyślcie następnym razem, buziaczki

G
Gość

Stacja Kurdwanow godzina 8:30 PM10 - 111 - co sie dzieje

h
henrk

PiS Kuria PO SLD PSL = TWA /Towarzystwo Wzajemnej Adoracji / - tej lokalnej mafii nie rozbije żadna miejscowa jednostka CBA czy Prokuratury. Policjant jak przeskrobie, to do czasu wyroku jest zawieszony i dostaje tylko część zarobków. Pan Majchrowski i częściowo Rada Miasta tkwi w układzie po uszy.

I
Iustitia

Opłaca się być nieuczciwym. Taki sygnał daje młodym ludziom profesor prawa Uniwersytetu Jagielońskiego Jacek Majchrowski. Świetna wizytówka najstarszej uczelni w Polsce.

k
krakus 80letni

GLUPI NARODZIE P.MAJCHROWSKI SAM SIE NIE WYBRAL WIEC DO KOGO MACIE PRETENSJE.....TROCHE POWAGI...LUDZIOM TAKI STYL WLADZY ODPOWIADA....KTO SIE BAL MALGOSI W WYBORACH?MOGLA TO WYCZYSCIC ALE ONA TEZ SIE SAMA NIE WYBRALA ......wiec geba w kubel..

W
Wersalik

Przecież ZCK to firma z tradycjami. Jan T. też zdobywał szlify jako dyrektor tej instytucji. Do testowania niekonwencjonalnych metod współpracy z obywatelem miejsce idealne, bo zarząd cmentarzy to niemal naturalny monopol.

k
kontra

Kończ waść, panie Majchrowski. Wstydu oszczędź.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3