https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Bieńczyc powiedzieli stanowcze „nie” dla utworzenia ogrzewalni

Marcin Banasik
Mieszkańcy podczas spotkania z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dobitnie pokazali, że nie wyrażają zgody na utworzenie ogrzewalni w budynku dawnej siedziby Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty przy ul. Fatimskiej 8.

Początkowo spotkanie miało się odbyć w siedzibie Rady Dzielnicy XVI na os. Kalinowym 4. Kiedy okazało się, że przybyło ponad 200 mieszkańców, spotkanie przeniesiono do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 104.
Tam głos zabrał dyrektor MOPS-u Witold Kramarz, który przekonywał mieszkańców, że w budynku oprócz ogrzewalni będzie też miejsce dla seniorów i lokalnej społeczności. Mówił również, że w miejscach takich jak ogrzewalnie i noclegownie nie ma problemów z lokatorami.

Takie argumenty nie przekonały zebranych w szkole osób, które zapewniały, że aktualnie jest duży problem w okolicy ul. Fatimskiej z osobami bezdomnymi i nadużywającymi alkoholu.

- Plac Bieńczycki to wylęgarnia meneli, a w okolicy ul. Makuszyńskiego, gdzie funkcjonuje już noclegownia, bezdomni śpią na ławkach i utrudniają życie okolicznym mieszkańcom - mówiła jedna z osób, które zabrały głos podczas spotkania.
Mieszkańcy chcą, żeby dyrektor MOPS-u wziął pod uwagę możliwość utworzenia ogrzewalni w innej części Krakowa.
- Będziemy chcieli się spotkać z przedstawicielami mieszkańców, żeby w mniejszym gronie i na spokojnie omówić tę sprawę - mówi Agnieszka Pers, rzeczniczka MOPS-u.

Planuje się, że w budynku znajdą się: miejsce aktywności lokalnej, centrum aktywności seniora, miejsca interwencyjnego schronienia dla rodzin dotkniętych zdarzeniami losowymi (np. pożarem), miejsca okresowego schronienia dla osób zagrożonych zamarznięciem w okresie jesienno-zimowym, archiwum MOPS, siedziba związków zawodowych Związku Nauczycielstwa Polskiego i MOPS-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Simion wygrywa I turę wyborów w Rumunii

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
milewski
któremu ciepło nie może zrozumieć zziębniętego...
o
olo
Bezdomnych nie powinno się gromadzić w jednym miejscu, tylko rozmieścić równomiernie w społeczeństwie. Oczywiście wymagając, a jak trzeba to wymuszając dostosowanie się do norm społecznych takich jak obowiązek podjęcia pracy, abstynencję czy inne społecznie pożądane zachowania. To jest jedyny właściwy sposób ograniczania zjawiska bezdomności. Takie schroniska, zupy czy ogrzewalnie tylko dają bezdomnym przekonanie, że dobrze robią nie dbając o siebie i otoczenie, żyjąc z dnia na dzień. Bo i tak ktoś pomoże. Taka nagroda za dobrze wyuczoną bezradność. No chyba, że nie chodzi o realną pomoc tylko pozorowanie działań
Z
Zaniepokojona
Kumulacja bezdomnych w tym terenie jest rzeczywiście duza. Nieraz przyszlo mi zejsc z placu zabaw z dziecmi z powodu wykrzykujacych przeklensywa i agtesywnych panów (poprostu balam sie rozwoju sytuacji) nieraz skrecalam w inna uliczke bo poprostu nie bylam pewna czy przejde spokojnie ... juz jest jedno schronisko. Rozlozenie tego typu osrodkow nie powinno byc skumulowane w 1 miejscu. To nie getto !
d
dede
2019-08-05T08:55:01 02:00, un:

Realni katolicy.

Pierdolisz... są ludzie, którzy nie chcą dać sobie pomóc. To dzięki nim jest taka opinia o bezdomnych (to osobny temat i trudny) jaka jest. I nie szermuj to katolicyzmym. To nie ma nic wspólnego z tematem. Pomoc jest wystarczająca. Mogą się umyć, mieszkać, porządnie nawet ubrać. Warunek jest jeden. Zero alkoholu. I tu jest problem. Jesteś żenujący.

u
un
Realni katolicy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska