Przy bramach krakowskich cmentarzy gromadzą się tłumy. Setki mieszkańców od samego rana przyjeżdżają na krakowskie cmentarze komunikacją miejską, a przystanki pękają w szwach. Parkingi również są zapełnione. Na stoiskach handlarzy przy cmentarzach oprócz kwiatów i zniczy można też kupić słodycze i pluszowe gadżety.
Największe utrudnienia w rejonie cmentarza Grębałów
Nie jest zaskoczeniem, że największe korki zaczęły się tworzyć w rejonie cmentarza Grębałów, a wszystko za sprawą budowy drogi ekspresowej. Do cmentarza nie da się dojechać bezpośrednio tramwajem, dlatego wiele osób zdecydowało się przyjechać samochodem. Tramwaje linii nr 1 i 5 dojeżdżają zaledwie do przystanku Wańkowicza, a w rejon cmentarza Grębałów dojeżdża kilka linii autobusowych.
Kierowcy mają tu do dyspozycji ruch jednokierunkowy od ul. Kocmyrzowskiej do ul. Poległych w Krzesławicach (ul. Architektów), a także ruch jednokierunkowy na odcinku od ul. Darwina do ul Architektów (ul. Kocmyrzowska). Do godz. 20.00 zostało wyznaczone parkowanie równoległe jednostronne na odcinku pomiędzy ul. Darwina a ul. Architektów, a po przeciwnej stronie zakaz zatrzymywania się.
Ruch jednokierunkowy obowiązuje również od drogi wewnętrznej na wysokości budynku na os. Na Stoku 35 do ul. Kocmyrzowskiej (ul. Poległych w Krzesławicach). Tutaj również do godz. 20.00 pomiędzy ul. Zielony Jar a ul. Kocmyrzowską po lewej stronie wyznaczono parkowanie skośne.
Parking dla uprawnionych jest wyznaczony przed bramami główną i boczną - dojazd do parkingu od ul. Kocmyrzowskiej i od strony ul. Blokowej, wyjazd z parkingu tylko w kierunku ul. Blokowej.
Na wspomnianych ulicach zaczęły się tworzyć zatory, a także na pobliskiej ul. Lubockiej i Karola Łowińskiego.
Z kolei odcinek ul. Darwina od ul. Kocmyrzowskiej do ul. Blokowej został wyłączony z ruchu.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie zachęca wszystkich jadących na krakowskie cmentarze do korzystania z komunikacji miejskiej:
- funkcjonuje dziś 8 dodatkowych linii specjalnych tramwajowych oraz 28 linii specjalnych autobusowych (to o ok. 50 tramwajów i prawie 140 autobusów więcej niż w zwykły dzień świąteczny)
- rozkłady jazdy wszystkich linii można sprawdzić na stronie https://rozklady.mpk.krakow.pl/
- przypominamy, że w tym roku nie da się dojechać tramwajem bezpośrednio do Cmentarza Grębałów w związku z budową trasy S7 (tramwaje linii nr 1 i 5 dojeżdżają do przystanku „Wańkowicza”). Osoby, które będą chciały dojechać do tego cmentarza będą miały do dyspozycji aż 15 linii autobusowych, w tym 3 kursujące co 5 minut – 701, 810 i 886.
- dojazd do Cmentarza Salwator zapewnia linia nr 800 łącząca Cichy Kącik z Os. Podwawelskim.
- Dla pasażerów jest też dostępna interaktywna mapa dodatkowych linii autobusowych i tramwajowych - https://eu.remix.com/project/657dba0e?latlng=50.05213,19.96607,10.769
Nad bezpieczeństwem ruchu wokół cmentarzy czuwają policjanci, strażnicy miejscy oraz inspektorzy MPK.
- Odwiedzając groby bliskich pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie. W rejonach cmentarzy została zmieniona organizacja ruchu tak, aby bezpośrednio pod bramy nekropolii można było bezpiecznie podjechać komunikacją miejską - informuje MPK S.A. w Krakowie.

Na krakowskich cmentarzach są prowadzone następujące kwesty:
- Fundacja Dziedzictwo Kresowe - Zbiórka na rzecz renowacji wnętrza kościoła pod wezwaniem św. Antoniego we Lwowie oraz renowacji polskich grobów na kresach.
- Fundacja Podaj Serce- Zbiórka na cel podopiecznych fundacji.
- Fundacja Walki z Rakiem Pomocy Dzieciom- Zbiórka na cel podopiecznych fundacji.
- Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa - Zbiórka na rzecz odbudowy zabytkowych nagrobków na cmentarzu Rakowickim.
- Podgórska kwesta – Stowarzyszenie PODGORZE.PL - Zbiórka na rzecz odrestaurowania zabytkowych grobów na cmentarzu Podgórskim.
- Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Oddział w Krakowie- Zbiórka na rzecz renowacji grobów na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
- Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” - Zbiórka na działalność statutową hospicjum, opiekującego się osobami dotkniętymi chorobą nowotworową u kresu ich życia.
Czy Unia Europejska stanie się jednolitym państwem?
