Gmina Słomniki postanowiła zadbać o powietrze, dlatego burmistrz Paweł Knafel myśli o rozbudowie sieci gazowej. - Obecnie gmina jest w niewielkim stopniu zgazyfikowana - mówi nam burmistrz.
Około 40 km sieci gazowych w Słomnikach i okolicach to głownie linie tranzytowe gazociągu. Przyłączy domowych jest niewiele.
- Zainteresowaliśmy mieszkańców siecią gazową, bo wiele domów jest docieplonych, inni planują termomodrnizację, więc dla nich ogrzewanie gazem wcale nie będzie droższe niż węglem albo drewnem. W tej chwili ważne jest, żeby sieć gazowa rozwijała się szczególnie w większych miejscowościach, większych skupiskach ludzi - mówi Paweł Knafel.
Na spotkanie z mieszkańcami zaprosił przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa. Sala kinowa, gdzie odbyło się spotkanie pękała w szwach, tak wiele osób było zainteresowanych gazyfikacją.
Robert Kłos-Kufel, kierownik Działu Rozwoju i Obsługi Klienta w PSG oraz Dominik Staśko, główny inżynier w tej spółce przekonywali, że instytucja ta jest otwarta na rozwój sieci. - Są też na to pieniądze - zapewnił Dominik Staśko.
Mieszkańcy dopytywali reprezentantów spółki jak starać się o przyłącza. Robert Kłos-Kufel wyjaśniał, że trzeba sprawdzić, czy nieruchomość może zostać przyłączona do sieci.
- Do tego w pierwszej kolejności należy wypełnić wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej - mówił kierownik obsługi klienta w PSG. Zaznaczył też, że konieczne jest posiadanie tytułu prawnego do przyłączanej nieruchomości.
Nie zabrakło też pytań o koszty. Zebrani dowiedzieli się, że za przyłącze o długości do 15 m mieszkaniec płaci opłatę ryczałtową 2158 zł, a za każdy kolejny metr 77 zł. Jeśli do przyłączenia posesji trzeba rozbudować sieć gazową, to koszty tych prac pokrywa Polska Spółka Gazownictwa.
Gmina chce pomóc mieszkańcom w składaniu wniosków o określenie warunków przyłączenia domów. Odpowiednie druki są w urzędzie, u sołtysów, radnych i na stronie Polskiej Spółki Gazownictwa, gdzie są też szczegółowe informacje.
- Ustaliliśmy, że chętni złożą wnioski do 22 grudnia tego roku u sołtysów, radnych lub w urzędzie. Mieszkańcy nie muszą indywidualnie jeździć do siedziby PSG, koordynujemy ten proces i zawieziemy wszystkie razem - mówi burmistrz.
WIDEO: Poważny program - odc. 5: kariera w Krakowie
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski