Mobilność zawodowa na wciąż rozwijającym się i zmieniającym rynku pracy jest nie tyle wyborem, co koniecznością. Przy rekordowo niskiej stopie bezrobocia w Polsce (jak poinformował GUS w sierpniu br. wyniosło ono 5,8 proc.) zmiana miejsca zamieszkania w poszukiwaniu zatrudnienia nie jest czymś nadzwyczajnym. Jednym z głównych powodów migracji zawodowej jest zwiększenie szans na znalezienie zatrudnienia oraz chęć polepszenia warunków pracy. Na wyższe zarobki można liczyć w dużych aglomeracjach, jak trójmiejska, wrocławska, krakowska czy warszawska, które są konkurencją dla mniejszych miast.
Otwartość Polaków na zmianę miejsca zatrudnienia pokazuje ich elastyczność, chęć rozwoju zawodowego i podniesienia standardu życia, a co za tym idzie przeprowadzki do miast, w których pracodawcy to oferują. Dane GUS wskazują, że w 2017 roku ponad 400 tys. osób zmieniło miejsce zamieszkania. Dynamika rotacji pomiędzy miejscami pracy przekłada się na wzrost popytu na mieszkania do wynajęcia. Już nie tylko rodziny z dziećmi, osoby samotne i studenci poszukują mieszkań na wynajem. Coraz częściej zainteresowane takim najmem są firmy i ich pracownicy.
Przeczytaj także:
- Jesteśmy w okresie dynamicznych i niczym niezmąconych wzrostów cen mieszkań w największych miastach Polski
- Chcesz sprzedać mieszkanie? Pośpiesz się, początek roku może być trudny
- Jeżeli chcemy bogatego i rozwiniętego państwa, to nie możemy wyganiać swoich pracowników
W czasach, gdy pracodawca musi zabiegać o dobrze wykwalifikowanych pracowników, atrakcyjne wynagrodzenie nie jest już jedynym kryterium branym pod uwagę przy poszukiwaniu zatrudnienia. Benefity pozapłacowe stanowią integralną część większości ofert, a pracodawcy muszą wykazać się pomysłowością, by przyciągnąć specjalistów z innych regionów kraju, jak i zagranicy. Przełożeni mają świadomość, że warto inwestować w kapitał ludzki. Opracowując ofertę benefitów powinni uwzględnić rzeczywiste potrzeby pracowników – na przykład wynajęcia mieszkania służbowego dla osoby pracującej w innym mieście niż jego miejsce stałego zamieszkania.
Z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że w 2016 roku aż milion Polaków odbyło zagraniczną podróż służbową. Według informacji resortu prawie połowa firm z sektora MSP wysyła swoich pracowników w delegacje. Rosnąca potrzeba mobilności zawodowej sprawia, że prognozy dla rynku podróży służbowych są bardzo optymistyczne. Według analiz przeprowadzonych przez firmę Bookre przez najbliższe 2-3 lata rynek podróży służbowych będzie rósł w tempie 5-12%, a wzrost kosztów noclegów może sięgnąć nawet 7-10% rok do roku, co będzie stanowiło wyzwanie dla pracodawców w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest inwestycja w mieszkania służbowe.
Dziś firmy, które szukają mieszkań dla swoich pracowników zwracają szczególną uwagę na ich lokalizacje, aby były jak najlepiej skomunikowane z miejscem pracy. Nie bez znaczenia jest także kompleksowe umeblowanie i wyposażenie takiego lokum w sprzęty AGD. Prym w wynajmowaniu mieszkań służbowych dla swoich pracowników wiodą zagraniczne firmy, które otwierają filie w polskich miastach i muszą zapewnić oddelegowanym na kontrakty pracownikom zakwaterowanie na czas pobytu w kraju. Jednak bez względu na to, czy mieszkania wynajmują zagraniczne czy rodzime przedsiębiorstwa, czas najmu jest dokładnie sprecyzowany. Może on być krótkoterminowy – od kilku dni do kilku miesięcy, lub długoterminowy – od roku do nawet 5 lat w zależności od branży.
Mobilność pracowników, rosnący popyt najemców w dużych miastach i niedobór podaży atrakcyjnych mieszkań na wynajem sprzyjają rozwojowi najmu instytucjonalnego. Taka forma wynajmowania lokali to odpowiedź na potrzeby rynku. Ważnym odbiorcą najmu komercyjnego są – oprócz osób indywidualnych – firmy i korporacje, które wynajmują całe portfele mieszkań dla swoich pracowników. Jest to atrakcyjna alternatywa dla kosztownych pobytów hotelowych czy rozdrobnionej oferty prywatnych właścicieli. Fundusz Mieszkań na Wynajem, który oferuje najem instytucjonalny w największych miastach Polski jest godnym zaufania partnerem dla biznesu, zapewniającym elastyczne i stabilne warunki najmu w całym okresie trwania umowy.
Obejrzyj wideo:
Migracje zarobkowe Polaków. ''Wyjazd planuje kolejne pół miliona''
