– Dodatki mieszkaniowe są formą państwowej pomocy w pokrywaniu kosztów mieszkaniowych, o której nie wie wielu Polaków. Dlatego osoby kwalifikujące się do otrzymania takiego wsparcia, czasem nawet nie składają odpowiedniego wniosku w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej – pisze Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Dodatki mieszkaniowe kosztują nasz budżet od 800 do 900 mln złotych rocznie.
Zapowiadany przez rząd system dotowania najmu w ramach Mieszkania Plus może doprowadzić do interesującej sytuacji.
– Jeśli rząd rzeczywiście uruchomi dopłaty do czynszu w nowo powstałych mieszkaniach na wynajem, to niezamożne osoby zasiedlające takie „M”, znajdą się w uprzywilejowanym położeniu. Wspomniani lokatorzy otrzymają bowiem dopłatę czynszową z programu Mieszkanie Plus, nie tracąc jednocześnie prawa do ewentualnego dodatku mieszkaniowego. Projekt ustawy wprowadzającej dopłaty do czynszu w ramach Mieszkania Plus wskazuje, że takie nowe dotacje nie będą wliczane do dochodu uwzględnianego podczas przyznawania dodatku mieszkaniowego – twierdzi ekspert.
Mimo przekazania gruntów Skarbu Państwa, mieszkań pod wynajem w ramach Mieszkania Plus nie uda się wybudować tak tanio, jak wcześniej sądzono. Za przykład mogą posłużyć szacunki Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – według analityków koszta wynajmu 55- metrowego mieszkania w tym mieście wyniosą około 1,3 tysięcy złotych miesięcznie. To znacznie więcej niż należy zapłacić za mieszkanie w tej lokalizacji z oferty komercyjnej!. – Być może po prostu pierwotne założenia (programu Mieszkanie Plus– przyp. red) w obecnych warunkach rynkowych byłyby trudne do realizacji – mówił w lutym w rozmowie z Strefą Biznesu analityk rynku nieruchomości Metrohouse Franchise S.A. Marcin Jańczuk.
To właśnie dlatego pojawił się pomysł uzupełnienia programu o moduł dopłat do czynszów Przypominamy – w marcu rząd przedstawił projekt, dzięki któremu najemcy lokali będą mogli otrzymać dopłaty do czynszów. Pieniądze miałyby być przeznaczone dla osób o określonym limicie dochodów. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapowiedział, że ten system może zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.
Obejrzyj wideo:
Strefa Zaradnych: Pracowity czas dla inwestujących w fundusze
Ciekawe informacje i porady
Większość Polaków nie zarobi na obligacjach skarbowych
Komunia 2018. Ile kosztuje przygotowanie do komunii.
Kredyt odnawialny: dużo plusów, pod warunkiem, że bank nie mnoży kosztów
Płaca minimalna 2019. Od nowego roku płaca minimalna znów mocno wzrośnie. O ile?
Nie daj się nabić w kredyt odnawialny! Zwłaszcza za cenę zamiany za kartę kredytową
60 sekund biznesu: Kariera nie ma płci
