Zarzut fizycznego i psychicznego znęcania nad żoną dla 30-latka z Zatora
Funkcjonariusze po przybyciu na miejsce zdarzenia zastali 32-letnią pokrzywdzoną. Z jej relacji wynikało, że będący pod wpływem alkoholu mąż uciekł z domu.
- Mundurowi zatrzymali go kilkanaście minut później w pobliżu posesji. Mężczyzna trafił do oświęcimskiej komendy Policji. Badanie stanu trzeźwości wykazało 2,8 promila alkoholu - informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego z zatorskiego komisariatu Policji. Na podstawie zebranych dowodów przedstawili zatrzymanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad żoną, którego dopuszczał się od ośmiu miesięcy. Ponadto funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.
Nakaz prokuratora w Oświęcimiu dla mieszkańca Zatora
W prokuraturze mężczyzna usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.
Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
- Pokrzywdzona została objęta procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyska pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej, natomiast sprawca zostanie objęty nadzorem dzielnicowego - dodaje policjantka.
Za przestępstwo znęcania grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności
Przy tej okazji śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.
Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Historia Chełmka i jego mieszkańców zapisana na zdjęciach w starych albumach
- Tak wyglądał Zator 100 lat temu!
- Radosne powitanie wiosny nad Sołą w Oświęcimiu. Marsz z marzannami z zamku na bulwary
- Nowa Biedronka w Oświęcimiu. Otwarcie sklepu już wkrótce. Zdjęcia
- Na os. Stare Stawy w Oświęcimiu powstaje żłobek i przedszkole dla blisko 200 dzieci
- Pijany ojciec wiózł synów samochodem. Drugi przysypiał na ławce, a 5-latka płakała
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
