FLESZ - Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

W 5. rocznicę śmierci kard. Franciszka Macharskiego, rano w katedrze na Wawelu odbyła się msza św. w intencji zmarłego, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
- Pasterska posługa kardynała Franciszka przypadła na niełatwe czasy dla Archidiecezji Krakowskiej i dla Kościoła w Polsce. Był to okres dramatycznych napięć społecznych i politycznych, które doprowadziły do zmian ustrojowych w Polsce, a następnie do zasadniczej transformacji w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym w naszej ojczyźnie. Kardynał Macharski, dzięki swojej mądrości i roztropności pomógł Kościołowi i polskiemu społeczeństwu przemierzyć trudną drogę od totalitaryzmu do wolności i suwerenności - przypomniał podczas mszy kard. Stanisław Dziwisz.
W poniedziałek o godzinie 15:20 oraz 19:00 odbędą się też kolejne msze św. w intencji zmarłego przed laty hierarchy. Pierwsza w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a druga w albertyńskim sanktuarium Ecce Homo.
Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie. 2 kwietnia 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Adama Sapiehy. W 1951 roku był już absolwentem Wydziału Teologicznego UJ. W 1956 roku rozpoczął studia za granicą w szwajcarskim Fryburgu, które ukończył w 1961 roku otrzymując tytuł doktora teologii pastoralnej.
W grudniu 1978 roku, Jan Paweł II namaścił go swoim następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity krakowskiego. Kilka dni później z rąk papieża, w bazylice św. Piotra w Rzymie otrzymał święcenia biskupie. W uroczystości udział brali również krakowscy biskupi pomocniczy: Julian Groblicki i Stanisław Smoleński.
Jednocześnie od 1981 roku do 1994 pełnił urząd zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W tym samym czasie w Watykanie był członkiem rady do Spraw Publicznych Kościoła, Członkiem Kongregacji do spraw Wychowania Katolickiego, członkiem Kongregacji do spraw duchowieństwa czy Ewangelizacji Narodów.
Z jego inicjatywy budowano domy samotnej matki, domy dziecka, zakłady opiekuńczo-lecznicze, poradnie psychologiczne i schroniska dla bezdomnych. Kardynał Franciszek Macharski jest założycielem również krakowskich wydań „Gościa Niedzielnego” i „Źródła”, a także diecezjalnego Radia Mariackiego, które następnie przekształciło się w Radio Plus.
W 2005 roku Kardynał Franciszek Macharski przeszedł na emeryturę i od tego czasu przebywał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.
W czerwcu 2016 roku trafił do szpitala. Jednym z jego ostatnich życzeń przed śmiercią było spotkanie z Papieżem Franciszkiem, który przebywał akurat w Krakowie z racji trwających Światowych Dni Młodzieży. Do spotkania doszło 28 lipca 2016 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. 2 sierpnia kardynał Franciszek Macharski zmarł. 5 sierpnia odbył się uroczysty pogrzeb, w trakcie którego szczątki hierarchy złożono obok kard. Adama Stefana Sapiehy, pod konfesją św. Stanisława w katedrze na Wawelu.