Mikrorachunek podatkowy 2020. Zmiany od stycznia
31 grudnia br. zamknięte zostanę nasze konta w urzędach skarbowych, na które dotychczas wpłacaliśmy podatki. Po 1 stycznia, by nie zalegać z płatnościami wobec fiskusa, należy uzyskać numer konta w Narodowym Banku Polskim. Te zostały już nam założone i nie musimy przechodzić żadnej kłopotliwej administracyjnej procedury, musimy tylko zapoznać się z numerem konta i go zapisać.
Jak to zrobić?
- Wystarczy wejść na stronę w Izby Administracji Skarbowej w Krakowie lub serwis Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl, gdzie są odnośniki na stronę z mikrokontami - wyjaśnia Konrad Zawada, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Krakowie. - Po wejściu na nią osoby prowadzące działalność gospodarczą - podatnicy VAT podają NIP. Natomiast osoby fizyczne wpisują PESEL. Wygenerowanie numeru konta i jego prowadzenie nie wiąże się z żadnymi kosztami. Osoby, które będą miały z tym trudności, numer mikrokonta otrzymają w urzędzie skarbowy.
Jak działa mikrokonto?
Mikrorachunek służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat będą, tak jak dotychczas, przelewane na rachunek podatnika w wskazanym banku. Jego numer nie ulegał będzie zmianie także, gdy zmienisz adres zamieszkania czy siedzibę firmy i urząd skarbowy, który cię rozlicza. Resort finansów obiecuje także, że dzięki niemu szybciej otrzymasz zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.
- Z numerem mikrokonta do końca roku powinny zapoznać się osoby prowadzące działalność gospodarczą. Osoby fizyczne mają czas, gdy rozliczą swój PIT za 2019 r. czyli do końca kwietnia przyszłego roku - wyjaśnia Konrad Zawada.
Mikrorachunek 2020. PIT, CIT i VAT
Podatki inne niż PIT, CIT i VAT np. od spadków i darowizn, będziemy płacili jak dotychczas na rachunki bankowe urzędów skarbowych. Znajdują się one na ich stronach internetowych.
Zapamiętaj:
PESEL obowiązuje dla osób fizycznych, które:
- nie prowadzą działalności gospodarczej,
- nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT.
NIP dotyczy wszystkich firm oraz obowiązuje osoby, które:
- prowadzą działalność gospodarczą lub są podatnikami VAT,
- lub są płatnikami podatków (za inne osoby), składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne,
- w przypadku współmałżonków rozliczających się wspólnie na formularzu PIT-37 lub PIT-36 każdy z nich może zapłacić wspólny podatek na swój mikrorachunek.
Izba Administracji Skarbowej ostrzega by nie korzystać z innych stron internetowych lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem lub smsem, które mogą być próbą oszustwa.
