Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mimo protestów radni z Tarnowa za likwidacją przedszkoli

Andrzej Skórka
Długo trwał spór o to, czy rodzice w ogóle zostaną dopuszczeni do głosu. Dostali zgodę na trzyminutowe wystąpienia.
Długo trwał spór o to, czy rodzice w ogóle zostaną dopuszczeni do głosu. Dostali zgodę na trzyminutowe wystąpienia. Andrzej Skórka
Radni "Tarnowian" oraz Platformy Obywatelskiej poparli uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji przedszkoli nr 9, 22, 23 oraz 27, a także Szkoły Podstawowej nr 19. Nie przekonały ich argumenty rodziców oraz pracowników placówek, których delegacje zjawiły się w Sali Lustrzanej. Jest jeszcze tylko cień nadziei na to, że jedno, może dwa przedszkola unikną likwidacji.

Czytaj także: Sąd łagodzi wyrok dla zabójcy z Bochni

Około 30. osób spoza rady przyszło na sesję bronić swoich placówek. SP 19 miałaby się stać we wrześniu szkołą niepubliczną. Miasto, po rozmowach z trzema stowarzyszeniami, zdecydowało się powierzyć jej prowadzenie Fundacji Dobrosąsiedzkiej. Rodzice kwestionują taki tok wydarzeń. - Przed wyborami samorządowymi prezydent obiecał nam, że nic ze szkoła nie zmieni się bez naszej zgody - żalą się.

- Naszym zamiarem jest pozostawienie szkoły w obecnym kształcie, ale zmiana organu prowadzącego - odpowiadał Ryszard Ścigała - Szkoła go zyska, będzie sprawniej prowadzona. Stwarzamy jej tym samym nową szansę i to jest dobra informacja dla rodziców.

Rodzice ostatni obawiają się, że nowy podmiot prowadzący uruchomi obok podstawówki klasy gimnazjalne dla OHP.

Natomiast rodzice przedszkolaków martwili się o adaptację swoich pociech po przenosinach do większych placówek i nowego środowiska. - Nie możemy tracić z pola widzenia wydatków. Taniej będzie przenieść dzieci z likwidowanych placówek do innych przedszkoli - oceniał rzecz pod kątem finansów radny Jerzy Hebda.

Wystarczającej liczby zwolenników nie zyskał pomysł rodziców z Przedszkola nr 9, którzy namawiali, by funkcjonującą w budynku spółdzielni placówkę przenieść do szkoły na os. Legionów. - Miasto jest nieugięte i dąży do bezwzględnej likwidacji - komentował Dominik Król reprezentujący obrońców przedszkola.

Kontrargumenty urzędu? Koszty adaptacji wolnych pomieszczeń, które pochłonęłyby 400 tys. zł oraz kłopotliwe dla maluchów sąsiedztwo. - Tam jest zespół szkół z klasami gimnazjalnymi i licealnymi. Nie wiem, czy to odpowiednie miejsce dla 3-4-latków - mówiła wiceprezydent Krystyna Latała.
W głosowaniu koalicja w radzie opowiedziała się za likwidacją 5 placówek. Choć nie oznacza to, że automatycznie zakończą one byt w połowie 2012 roku.

- To jedynie uchwały intencyjne. O formalnej likwidacji zdecydują uchwały wykonawcze, podejmowane najwcześniej w lutym - mówi Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji w UMT.
Niekoniecznie musi dojść do głosowania w sprawie zamknięcia wszystkich 4 przedszkoli. Gdyby w międzyczasie wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6-latków zostało odłożone, jedno lub dwa przedszkola mogłyby uniknąć cięć.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię kandydatek!

Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska