https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mistrz ze Starej Kolonii. Świat Antonisza w BWA

Edyta Mikołajewicz
Zapomniany geniusz powrócił pośmiertnie do miasta dzieciństwa. W galerii BWA SOKÓŁ do 15 grudnia można oglądać niezwykłą wystawę w ramach projektu "Antonisz. Interpretacje", po świecie artysty przez jego pracownię, dzieła, fragmenty pamiętników, i rodzinne archiwalia oprowadzały córki Malwina i Sabina. Julian Antonisz - filmowiec, kompozytor i wynalazca urodził się w 1941 roku w Nowym Sączu, wychował na Starej Kolonii.

Projekt "Antonisz. Interpretacje" rozpoczął wernisaż wystawy po której przewodniczkami były Malwina i Sabina Antoniszczak, córki legendarnego artysty.

W najbliższy czwartek zaplanowane jest spotkanie z Jerzym Armatą, krytykiem filmowym połączone z pokazem filmów Juliana Antonisza, wyświetlone zostaną m.in: „Polska kronika non camerowa”, „W szponach seksu”, „Jak działa jamniczek”, „Kilka praktycznych sposobów na przedłużenie sobie życia”. O dźwięku i muzyce w twórczości niezwykłego sądeczanina opowie 25 listopada Jan Topolski, krytyk muzyczny i filmowcy, zaś 30 listopada „Kino bez kamery” przybliży Karol Szafraniec, znawca sztuki filmowej związany z MCK SOKÓŁ.

Tego wieczora zaplanowano pokaz kolejnych filmów. Prawdziwym rarytasem będzie performance muzyczno-wizualny w wykonaniu Wojciech Waglewskiego z zespołem VOO VOO i Michała Jacaszka, który odbędzie się 7 grudnia. Tydzień później o znaczeniu Antonisza dla polskiej kultury opowie Marta Miś – Michalska z Zachęty.

Projekt "Antonisz. Interpretacje" zakończy debata „Dziedzictwo Antonisza” . Szczegóły program można poznać na stronie: bwasokol.pl

Autor: Edyta Mikołajewicz

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska