Obywatelski Kraków Młodych - tak nazywa się wspólny program młodych kandydatów z listy Obywatelski Kraków Jacka Majchrowskiego. - Chcemy pokazać, że jest wśród nas dużo młodych ludzi, a samorząd potrzebuje nowych twarzy - mówi Nina Gabryś, która startuje z drugiego miejsca nowohuckiej (okręg 7).
Program skierowany jest do młodych do 25 roku życia, ale też i dla młodych rodziców. - Mamy już spore doświadczenie w samorządzie i wiemy, jakiej polityki chcemy. Chcemy miasta otwartego, tworzonego razem z mieszkańcami. Chcemy miasta, które rozmawia, prowadzi dialog i politykę otwartych drzwi, gdzie urzędu są dostępne, a procedury uproszczone - zaznacza Nina Gabryś.
- Najważniejsze punkty naszego programu to miasto dla odważnych. Wsparcie liderów lokalnych społeczności, angażujących się na terenie dzielnic i osiedli. Chcemy, żeby takie osoby dostawały specjalne stypendia, które pomogą realizować ich inicjatywy społeczne.
Kolejny pomysł to miejski inkubator przedsiębiorczości młodych. Czyli przestrzeń coworkingowa w każdej dzielnicy Krakowa, gdzie młodzi przedsiębiorcy mogą skorzystać z porad prawnych i księgowych - wylicza Łukasz Sęk, kandydat z z trzeciego miejsca w okręgu 6 (Mistrzejowice, Czyżyny, Wzgórza Krzesławickie).
Kolejne pomysły to m.in. 200 tys. zł na budżet obywatelski młodych - dla uczniów w wieku 12-16 lat, żeby zachęcić ich do aktywności społecznej oraz Wiedza bez ograniczeń - stworzenie miejskiej platformy do kształcenia na odległość.
Jeśli chodzi o pomysły dla młodych rodziców, to tu punktów jest osiem. - Wiemy, że młodzi rodzice pracują w różnych godzinach. Tymczasem większość żłobków i przedszkoli oferuje miejsca dla dzieci do 16.30. Dla wielu rodziców to za krótko. Dlatego postulujemy wydłużenie tego czasu do 17.30 - powiedział Artur Buszek, lider listy w okręgu 5 (Podgórze, Bieżanów-Prokocim).
Innym pomysłem jest wprowadzenie programu przesiewowych badań okulistycznych dla dzieci z zerówek i klas 1-3.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Zmiany w ordynacji wyborczej