Młodzież pomaga chronić przyrodę w miastach

Artykuł sponsorowany
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica podczas akcji promocyjnej przed  Urzędem Miasta.
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica podczas akcji promocyjnej przed Urzędem Miasta.
Konkurs „Młodzi obserwatorzy przyrody – chrońmy razem bioróżnorodność” pokazuje, że naprawdę niewiele trzeba, aby uruchomić działania na rzecz miejskiego środowiska. Dziewięć kampanii społecznych poprowadzonych przez uczniów, jest dowodem na to, jak wielki potencjał tkwi w najmłodszych mieszkańcach naszych miast. Akcje edukacyjne przeprowadzone przez Młodych Obserwatorów pozwoliły zaangażować lokalną społeczność w działania na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego w swoim bezpośrednim otoczeniu.

Pragniemy już od najmłodszych lat zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na otaczający je świat. Podnosić ich świadomość w zakresie ochrony bioróżnorodności w lokalnym, a więc najbliższym ich otoczeniu . Stąd pomysł na projekt „Młodzi obserwatorzy przyrody – chrońmy razem bioróżnorodność”– mówi Jowita Mytnik – Skała, Prezes Fundacji Veolia Polska. Jestem pod wrażeniem nakładu pracy , zaangażowania oraz kreatywności zarówno uczniów , jak i nauczycieli z poszczególnych szkół, które przystąpiły do naszego konkursu – dodaje.

Na czym polegało wyzwanie rzucone młodym przyrodnikom? W pierwszym etapie konkursu młodzież wzięła udział w zajęciach, podczas których miała szansę poznać otaczającą przyrodę - zapylacze, drzewa i ptaki spotykane w miastach. Bogatsi o nową wiedzę i praktyczne umiejętności uczestnicy konkursu przystąpili do testu, którego wyniki zadecydowały o wyłonieniu dziewięciu zespołów, które w swoich miastach przeprowadziły edukacyjne kampanie społeczne.

W konkursie zwyciężyły kampanie z Poznania (kategoria wiekowa 7-11 lat), Międzyrzeca Podlaskiego (kategoria wiekowa 12-15 lat) i Tarnowskich Gór (kategoria wiekowa 16-19 lat). Za największy sukces konkursu należy chyba uznać fakt, że młodzież postanowiła kontynuować działania: “W naszym odczuciu zrobiliśmy dla przyrody coś wartościowego i ważnego. Nasza kampania nie kończy się z chwilą ogłoszenia wyników konkursu. Planujemy kolejne akcje.”

Jak wyglądały nagrodzone akcje? Hasło uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 88 nawiązywało do gwary ich okolic: “poznańskie gzuby ratują Ziemię od zguby”. Ich działania dotyczyły owadów zapylających. W całym mieście pojawiły się przygotowane przez nich plakaty. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się o trudnym losie zapylaczy także od rozdających ulotki uczniów, którzy chętnie odpowiadali na wszystkie pytania. Dla przedszkolaków zespół przygotował warsztaty, podczas których najmłodsi mogli, między innymi, zagrać w specjalnie dla nich zaprojektowaną grę planszową. Na zajęcia w szkole zaproszono pana pszczelarza, który pokazał swoje narzędzia pracy i opowiedział dzieciom o niezmiernie ważnej roli pracowitych owadów. Młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 z Międzyrzeca Podlaskiego na bohaterów swojej akcji wybrała jeże. Powstał blog poświęcony tym uroczym zwierzętom. Uczniowie nawiązali współpracę z Ośrodkiem Rehabilitacji Jeży w Kłobucku, poprowadzili warsztaty dla przedszkolaków, dla których przygotowali szereg atrakcji oraz nagrali edukacyjny spot. Pamiętali też o identyfikacji wizualnej swojego projektu - logo akcji pojawiło się na koszulkach i czapeczkach rozdawanych w ramach promocji prowadzonych działań. Jury konkursu postanowiło nagrodzić dwa zespoły licealistów przyznaniem ex aequo pierwszego miejsca.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Międzyrzecu Podlaskim we współpracy z Urzędem Miasta Tarnowskie Góry, Ogrodem Śląskim oraz firmą „ZOPOCIE - urządzamy naturalnie” przeprowadzili projekt „Zbuduj M2 dla zapylaczy” mający na celu zachęcenie mieszkańców miasta do budowy ekohoteli dla owadów.

Prototyp domku dla pożytecznych owadów wykonał tarnogórski sklep firmy Castorama, który przekazał również materiały do samodzielnego wykonania kilkunastu kolejnych. Uczniowie zorganizowali zajęcia dla uczniów swojej szkoły, rodziców, 200 słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku oraz 80 pacjentów Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji. Młodzież z Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach prowadziła działania skupione na roli drzew w mieście pod hasłem “zakorzenieni w nauce”. Ich kampania korespondowała z profilem szkoły - zaprezentowano, między innymi, doświadczenia rozwijające zainteresowanie tematem akcji. Współpraca z ekspertami zaowocowała wysokim poziomem merytorycznym przygotowanych materiałów, a promowanie kampanii w lokalnych mediach i za pomocą mediów społecznościowych - szerokim gronem odbiorców.

Poza wspomnianymi miejscowościami, kampanie społeczne zorganizowała młodzież z Łodzi, Ciechocinka, Jarocina, Zamościa i Rzeszowa. Pomysłowość uczniów zaangażowanych w działania na rzecz przyrody i lokalnych społeczności przerosła oczekiwania organizatorów konkursu - Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Fundację Veolia Polska. Uczniowie zorganizowali wiele wydarzeń aktywizujących mieszkańców miast w Polsce. W ten sposób młodzież wsparła budowanie społeczeństwa obywatelskiego, bez którego ochrona przyrody nie jest możliwa.

Zima to czas, kiedy świat przykryty śnieżną pierzynką trochę zwalnia. Młodzi Obserwatorzy pokazali, że nie ma złej pory roku żeby spróbować dostrzec przyrodę która nas otacza. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co możesz zrobić by twoje miasto rozkwitło, odwiedź stronę konkursu www.mlodziobserwatorzy.edu.pl.

obserwatorzy_przyrody

LOGO Fundacja Veolia Polska

logo2017_partnership

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Młodzież pomaga chronić przyrodę w miastach - Kurier Lubelski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska