"Potrzebujemy nareszcie stworzyć lepszą przestrzeń do wspólnych działań"
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w krakowskim magistracie, prezydent Aleksander Miszalski mówił: "Wśród osób, do których kierujemy życzenia i pozdrowienia, są dyrektorzy jednostek edukacyjnych, pracownicy przedszkoli, szkół i placówek, nauczycielki i nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Ale też setki osób zaangażowanych w działania nieformalne, które są integralną częścią edukacji. Jak Państwo wiedzą, sam wielokrotnie – jeszcze jako poseł – wspierałem te tematy. Potrzebujemy nareszcie stworzyć lepszą przestrzeń do wspólnych działań – zaznaczał Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
– Chcemy, aby krakowska edukacja była bardziej nowoczesna. Odpowiadająca oczekiwaniom mieszkanek i mieszkańców. Potrzebujemy również bardziej wspierać edukację antydyksryminacyjną i obywatelską wśród uczennic i uczniów, ale też zadbać o dobrostan nauczycielek i nauczycieli – dodał prezydent Krakowa.
Miejski projekt Respektuj.pl
W poniedziałek, 14 października w Krakowie oficjalnie ruszył miejski projekt Respektuj.pl, który zainicjował Dariusz Martynowicz. Kampania skierowana jest przede wszystkim do nauczycielek, nauczycieli, szkół i innych placówek edukacyjnych. Będą się na nią składać skierowane do nauczycieli oraz uczniów działania antyprzemocowe i antydyskryminacyjne. To pozwoli skupić się na pielęgnowaniu wartości społecznych i zachowań, które kształtują pozytywne relacje w środowisku szkoły.
– Od stycznia krakowski magistrat czekają zmiany organizacyjne. Wydział Edukacji stanie się Wydziałem Edukacji i Projektów Edukacyjnych – chcemy mocniej rozwijać współpracę z wieloma świetnymi, krakowskimi i nie tylko krakowskimi organizacjami, instytucjami i grupami nieformalnymi. Tego typu współpraca będzie nieść wiele korzyści nie tylko dla krakowskich szkół – zapowiedziała Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa.
W ramach projektu Respektuj.pl, na ten rok szkolny zaplanowano organizację:
- konkursu dla uczennic i uczniów na najlepszy film o charakterze antyprzemocowym/ antydyskryminacyjnym
- konkursu dla nauczycielek i nauczycieli na najlepszy scenariusz lekcji dotyczący empatii, szacunku do drugiego człowieka, przemocy, dyskryminacji
- konferencji o hejcie i przemocy (wiosna 2025 roku) z równoległymi działaniami wspierającymi dobrostan nauczycieli, rodziców i uczniów.
- Na stronie respektuj.pl nauczycielki i nauczyciele znajdą scenariusze lekcji, które można przeprowadzić w klasach. Zostały one przygotowane przez ekspertów, a podział na tematy pozwoli dostosować zajęcia do wieku dzieci. W ramach udziału w kampanii każda szkoła może przeprowadzić również swoje autorskie działania. Już dziś można zgłosić swoją szkołę do projektu tutaj. Szkoły biorące udział w kampanii otrzymają tytuły „Szkoły Respektującej”. Przedstawienie szczegółowego harmonogramu oraz start projektu przewidziano na listopad 2024 roku - wyjaśnia krakowski magistrat.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
