MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laureat „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024”: Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce

Redakcja
Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce
Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce Fot. archiwum szkoły
Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce konsekwentnie kształci młodzież w zakresie ekologii i poszanowania przyrody. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele traktują gospodarkę obiegu zamkniętego bardzo poważnie i podejmują w tym zakresie wszechstronne działania. W plebiscycie Laureat „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024” placówka zajęła pierwsze miejsce w kategorii „szkoły”.

Nasz konkurs, przeprowadzony wspólnie z Województwem Małopolskim oraz Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości, ma na celu wyróżnienie małopolskich przedsiębiorców, którzy w swojej działalności kierują się ideą gospodarki obiegu zamkniętego, a także szkół (stawiamy na edukację!). Warto bowiem podkreślić, że nasza akcja cieszy się rosnącą popularnością wśród placówek edukacyjnych województwa małopolskiego, jest to bowiem świetna okazja do zaprezentowania dotychczasowych działań szkół, opartych na założeniach GOZ.

Zobacz specjalną publikację:

Wersja pełnoekranowa – TUTAJ

I miejsce w kategorii „szkoły” zajął Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce.

Jakie działania były tam prowadzone? Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • Wykonanie ogródka szkolnego o cechach ogrodu deszczowego. Serię warsztatów na temat hydrologii i roli retencji wód poprowadziła fundacja Aeris Futuro. Uczniowie bogatsi w tą wiedzę samodzielnie zaprojektowali i wykonali ogród deszczowo-rekreacyjny. Bezpośrednio w wykonanie ogródka było zaangażowanych 54 uczniów.
  • Warsztaty z segregacji śmieci w pobliskim przedszkolu. Uczennice liceum w ramach obchodów Dnia Ziemi poprowadziły zajęcia warsztatowe dla wszystkich grup dzieci z gminnego przedszkola i „zerówek” (w sumie 283 dzieci).
  • Akcja sprzątania. W ramach Dnia Ziemi co roku szkoła organizuje akcję porządkowania przestrzeni publicznej. Co roku w akcji bierze udział około 150-200 uczniów, co pozwala namacalnie ukazać im problem wytwarzania ogromnej ilości odpadów i konieczności ich przetwarzania.
  • Wymianka ekologiczna książek, gier komputerowych i ozdób pokojowych. Akcja polegała na przyniesieniu do szkoły w oznaczone miejsce przedmiotów, które nie są już potrzebne. W ten sposób inne osoby mogły je wziąć i z nich skorzystać. Wymianka na stałe zagości w szkole i w przyszłości zostanie rozszerzona o wymianę ubrań.
  • Warsztaty z gotowania w duchu zero waste. Uczniowie klasy 3 technikum o profilu gastronomicznym pokazali młodszym entuzjastom gotowania, jak z resztek, które pozostały w lodówce z poprzedniego dnia zrobić pyszne, urozmaicone dania. W warsztatach wzięło udział 72 uczniów 3 klas technikum.
  • Konkurs dla uczniów klas VII i VIII okolicznych szkół podstawowych i ich rodzin pt. „Ekohotel dla owadów”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu domku dla owadów z niepotrzebnych kawałków drewna, cegieł, drutu, roślin (bez użycia plastiku). Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do działań na rzecz środowiska, minimalizacja użytych surowców oraz zapoznanie z różnorodnością gatunkową owadów.
  • Konkurs zero food waste „Gotujemy, nie marnujemy” dla uczniów i nauczycieli szkoły, w którym mieli przygotować danie z resztek produktów zalegających w lodówce.
  • Konkurs dla uczniów klas VII i VIII okolicznych szkół podstawowych i ich rodzin pt. „Drugie życie odpadów”, w którym uczniowie wykonali ozdoby bądź przedmioty codziennego użytku z surowców wtórnych lub materiałów ekologicznych. Celem konkursu było propagowanie idei recyklingi i upcyklingu. Do konkursu zgłoszono 26 prac.
  • Zbiórka zużytych baterii. W przyszłości planowana jest na terenie szkoły również zbiórkę elektrośmieci.
  • Udział uczniów szkoły w wykładach i prelekcjach o tematyce związanej z GOZ, które odbyły się w szkole i na Akademii Umiejętności w Nowym Targu.

A co w przyszłości? Szkoła w ofercie kształcenia ma technikum o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczniowie, w ramach nauki zawodu, sporo czasu spędza w pracowni gastronomicznej i gotują. Szkoła, jako placówka funkcjonująca w modelu GOZ, chce zapewnić uczniom dostęp do warzyw i ziół z własnej uprawy, aby wykluczyć konieczność kupowania tych surowców i być w tym zakresie samowystarczalnymi. W tym celu planuje się, aby obok budynku szkoły w przyszłości powstały 3 rabaty podwyższone, na których można by było uprawiać warzywa i zioła potrzebne młodzieży w pracowni gastronomicznej do gotowania.

Zwycięzcy konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024”:

GOZ - co to znaczy?

Celem GOZ (gospodarka obiegu zamkniętego, w skrócie: GOZ) jest zminimalizowanie wytwarzania odpadów trafiających do środowiska. Gospodarka obiegu zamkniętego zakłada, że produkty, materiały oraz surowce, zarówno te wykorzystane do wytworzenia danego wyrobu, jak i jego eksploatacji, a także pozostające po nim odpady, powinny pozostawać w obiegu gospodarczym tak długo, jak jest to możliwe. Złotą zasadą GOZ jest reguła „3R” – Reduce, Reuse, Recycle (ogranicz, użyj ponownie, odzyskaj). Dotychczas powstawanie odpadów było ostatnim etapem "życia" produktów. Teraz są one traktowane jako surowce wtórne i ponownie wykorzystywane. W ten sposób chronimy środowisko naturalne, oszczędzamy zasoby i uczymy wrażliwości na otaczający nas świat.
Stosowanie zasad GOZ może wydawać się niełatwym zadaniem, ale wartym trudu, nie tylko ze względów ekologicznych czy etycznych, ale także finansowych. Dlaczego?
W działaniach firm i przedsiębiorstw, a także w sferze edukacji widać coraz większą potrzebę na budowanie ekologicznej świadomości. Firmy, które zmieniają sposób projektowania i stawiają na jakość swoich wyrobów, przedłużając ich żywotność, zyskują w oczach konsumentów. Solidne produkty budzą zaufanie i są częściej wybierane podczas zakupów. W ten sposób nie tylko dbamy o czyste środowisko, ale i skutecznie budujemy wizerunek firmy i marki.
Nie do przecenienia są także działania, podejmowane w sferze edukacji. Dzięki zaangażowaniu młodych, możemy mieć nadzieję na społeczeństwo bardziej świadome i odpowiedzialne, które będzie lepiej przygotowane na stawianie czoła ekologicznym i gospodarczym wyzwaniom najbliższych lat.

Główni Partnerzy konkursu:

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska