Walczą o to, by w miastach żyło się lepiej
- Przedstawiamy pakiet ponad 100 rozwiązań, które sprawią, że w naszych miastach będzie żyło się po prostu lepiej. Mówimy dziś o sprawach, które dotyczą 3 na 5 obywatelek i obywateli. To kompleksowy zestaw zmian, dzięki którym będzie żyło się także zdrowiej, przyjemniej, łatwiej i bezpieczniej. To sto propozycji zmian na lepsze - mówił w Warszawie Maciej Fijak ze Stowarzyszenia Akcja Ratunkowa dla Krakowa.
Dokument przygotowały ruchy miejskie m.in. z Krakowa, Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Szczecina i Gdańska. W MAP 23’ znalazły się zagadnienia związane z zielono-błękitną infrastrukturą krytyczną, mieszkalnictwem, planowaniem przestrzennym, mobilnością, samorządem oraz po raz pierwszy w szerszej debacie publicznej - z tematyką hałasu, czyli smogu akustycznego.
Jan Mencwel, współzałożyciel warszawskiego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze przypominał o trwających anomaliach pogodowych i konieczności odpowiedzi na nie, także na poziomie miejskim. - Jest 3 października, a termometry pokażą dziś 25 stopni. W tym roku jesieni jeszcze nie było. Zmiany klimatyczne są faktem i już teraz wpływają na nasze życie. W polskich miastach już teraz więcej ludzi umiera z przegrzania niż z wychłodzenia. To pokazuje, że musimy odwrócić priorytety rozwojowe - mówił Mencwel.
"Trzeba ograniczyć rozlewanie się miast"
Kosma Nykiel, urbanista ze Stowarzyszenia Łódź Cała Naprzód! mówił o złym stanie miejskiej przestrzeni. - Dziś polskie miasta są wykluczające, panuje w nich chaos i nieład przestrzenny. Nowe osiedla i inwestycje, zamiast równać w górę do najlepszych europejskich standardów - równają w dół, odbiegając nawet od naszych środkowoeuropejskich sąsiadów. Koniecznością są obowiązkowe standardy urbanistyczne dla gmin, w tym m.in. minimalne odległości nowych inwestycji od podstawowej infrastruktury oraz radykalne ograniczenie rozlewania się miast - podkreślał Nykiel.
Witold Gawda, przewodniczący Kongresu Ruchów Miejskich mówił podczas wystąpienia o bolączkach samorządu. - Jest problem, który jest matką wszystkich problemów. Chodzi o to, by mieszkańcy mieli więcej do powiedzenia w swoich miastach. Gdyby tego problemu nie było, nie stalibyśmy teraz na ulicy, tylko rozmawiali z władzami miast o tym, jak rozwiązać wszystkie problemy, o których dziś mówimy - stwierdził Gawda.
Miejska Agenda Parlamentarna ma być drogowskazem dla posłów i posłanek kolejnej kadencji. Po konferencji przedstawiciele komitetów wyborczych odebrali od organizacji społecznych raport z propozycjami rozwiązań.
- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku
