Nasza Loteria

Mniej betonozy, więcej zieleni, mniej czasu w korkach. Aktywiści przedstawili w Warszawie sto pomysłów na lepsze miasta

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Do Warszawy pojechali także aktywiści z Krakowa
Do Warszawy pojechali także aktywiści z Krakowa Materiały prasowe
Sto pomysłów na lepsze miasta zaprezentowała we wtorek (3 października) przed Sejmem szeroka koalicja ruchów miejskich z całej Polski. Do Warszawy pojechali także społecznicy z Krakowa. - Dużo mówi się o niezdecydowanych wyborcach, ale to właśnie w miastach mieszka 3 na 5 Polaków. Te osoby chcą więcej zieleni, mniej betonozy, mniej czasu w korkach i lepszych miejsc do życia. Dziś te rozwiązania przynosimy jak na tacy. Jeśli partie polityczne chcą zyskać te głosy, muszą uwzględniać miejskie postulaty - przekonywali aktywiści.

Walczą o to, by w miastach żyło się lepiej

- Przedstawiamy pakiet ponad 100 rozwiązań, które sprawią, że w naszych miastach będzie żyło się po prostu lepiej. Mówimy dziś o sprawach, które dotyczą 3 na 5 obywatelek i obywateli. To kompleksowy zestaw zmian, dzięki którym będzie żyło się także zdrowiej, przyjemniej, łatwiej i bezpieczniej. To sto propozycji zmian na lepsze - mówił w Warszawie Maciej Fijak ze Stowarzyszenia Akcja Ratunkowa dla Krakowa.

Dokument przygotowały ruchy miejskie m.in. z Krakowa, Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Szczecina i Gdańska. W MAP 23’ znalazły się zagadnienia związane z zielono-błękitną infrastrukturą krytyczną, mieszkalnictwem, planowaniem przestrzennym, mobilnością, samorządem oraz po raz pierwszy w szerszej debacie publicznej - z tematyką hałasu, czyli smogu akustycznego.

Jan Mencwel, współzałożyciel warszawskiego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze przypominał o trwających anomaliach pogodowych i konieczności odpowiedzi na nie, także na poziomie miejskim. - Jest 3 października, a termometry pokażą dziś 25 stopni. W tym roku jesieni jeszcze nie było. Zmiany klimatyczne są faktem i już teraz wpływają na nasze życie. W polskich miastach już teraz więcej ludzi umiera z przegrzania niż z wychłodzenia. To pokazuje, że musimy odwrócić priorytety rozwojowe - mówił Mencwel.

"Trzeba ograniczyć rozlewanie się miast"

Kosma Nykiel, urbanista ze Stowarzyszenia Łódź Cała Naprzód! mówił o złym stanie miejskiej przestrzeni. - Dziś polskie miasta są wykluczające, panuje w nich chaos i nieład przestrzenny. Nowe osiedla i inwestycje, zamiast równać w górę do najlepszych europejskich standardów - równają w dół, odbiegając nawet od naszych środkowoeuropejskich sąsiadów. Koniecznością są obowiązkowe standardy urbanistyczne dla gmin, w tym m.in. minimalne odległości nowych inwestycji od podstawowej infrastruktury oraz radykalne ograniczenie rozlewania się miast - podkreślał Nykiel.

Witold Gawda, przewodniczący Kongresu Ruchów Miejskich mówił podczas wystąpienia o bolączkach samorządu. - Jest problem, który jest matką wszystkich problemów. Chodzi o to, by mieszkańcy mieli więcej do powiedzenia w swoich miastach. Gdyby tego problemu nie było, nie stalibyśmy teraz na ulicy, tylko rozmawiali z władzami miast o tym, jak rozwiązać wszystkie problemy, o których dziś mówimy - stwierdził Gawda.

Miejska Agenda Parlamentarna ma być drogowskazem dla posłów i posłanek kolejnej kadencji. Po konferencji przedstawiciele komitetów wyborczych odebrali od organizacji społecznych raport z propozycjami rozwiązań.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska