Monika Hojnisz-Staręga mistrzynią Europy. Bieg na 15 km był pierwszą konkurencją mistrzostw w Dusznikach-Zdroju

boch
Monika Hojnisz-Staręga to liderka polskiej biathlonowej kadry
Monika Hojnisz-Staręga to liderka polskiej biathlonowej kadry Paweł Relikowski
Monika Hojnisz-Staręga wywalczyła złoty medal w biegu na 15 km, którym rozpoczęły się w środę (27.01.2021) w Dusznikach-Zdroju mistrzostwa Europy w biathlonie. Polka wygrała o 2,1 sek. z Ukrainką Anastasiją Merkuszyną. Brąz zdobyła Rosjanka Łarysa Kuklina, ze stratą 17,1 sek. do zwyciężczyni.

Hojnisz-Staręga. To jej drugie złoto w mistrzostwach Europy

Na starcie stanęło 121 zawodniczek, w tym trzy reprezentantki Polski. Hojnisz-Staręga należała do faworytek, no i od początku plasowała się w czołówce. Na strzelnicy popełniła jeden błąd - tylko jeden, bo oddała 20 strzałów - w drugiej próbie w karabinem. Minutę kary nadrobiła na trasie (a było to potrzebne, bo Merkuszyna strzelała bezbłędnie), mało tego - Monika uzyskała w biegu najlepszy czas spośród wszystkich zawodniczek.

Złoto mistrzostw Europy zdobyła po raz drugi w karierze, poprzednio w 2013 roku w bułgarskim Bansku. Wtedy Hojnisz-Staręga zgarnęła jeszcze dwa brązowe medale. Teraz będzie miała jeszcze dwie indywidualne szanse - w sprincie (piątek 29.01) i biegu na dochodzenie (sobota 30.01) plus, zapewne, występ w którejś ze sztafet mieszanych (niedziela 31.01, ostatni dzień imprezy).

Na najdłuższym dystansie w kobiecym biathlonie w środę pobiegły też dwie inne reprezentantki Polski: Magdalena Gwizdoń i Natalia Tomaszewska. Ta pierwsza zajęła 43. miejsce, tracąc do Hojnisz-Staręgi 5.21,9 (w tym 3 minuty karne). Tomaszewska była 74. - strata 7.17,3 (4).

Mistrzostwa Europy w Dusznikach-Zdroju, tak jak tradycyjnie zawody tej rangi w poprzednich latach, nie przyciągnęły zawodników, którzy obecnie należą do ścisłej światowej czołówki. Oni już poświęcają się przygotowaniom do mistrzostw świata, które w lutym odbędą się w słoweńskiej Pokljuce.